• Siltumnīcas jautājums. Kuru polikarbonātu izvēlēties?

    Dārzs
    Indra Ozoliņa
    17. aprīlis, 2023
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    6/8Citu siltumnīcu speciālistu viedoklis

    Citu siltumnīcu speciālistu viedoklis

    Skrūves jāskrūvē maigi

    Kaspars Magurs, Annas Siltumnīcas vadītājs

    Polikarbonāta siltumnīcu ir iespējams uzbūvēt paša spēkiem, ja vien ir instrumenti un vēlme. Ja ir bijusi saskarsme ar būvdarbiem, pats siltumnīcu var uzbūvēt dienas laikā.

    Mazdārziņa vajadzībām pilnīgi pietiek ar 4 mm bieza polikarbonāta siltumnīcu, ja vien nevēlas to izmantot komerciāliem nolūkiem – tad būtu nepieciešams biezāks polikarbonāts. Ja ir vēlme pēc biezāka polikarbonāta, jārēķinās ar papildu lūku nepieciešamību siltumnīcas sānos. 6 m garai polikarbonāta siltumnīcai būtu nepieciešami divi papildu logi sānos, lai būtu veiksmīga gaisa cirkulācija pa visu siltumnīcu un augi neizdegtu. 4 un 6 mm biezam polikarbonātam logus izgriež ar būvniecības nazīti. Var pielikt klāt taisnas virsmas latu. Biezākam polikarbonātam vajadzēs izmantot fleksi, iepriekš uzvelkot līnijas.

    Augiem ideāls ir vienkāršs caurspīdīgs polikarbonāts. Rozā polikarbonāts Nano, manuprāt, ir noderīgs tikai tomātu audzēšanai. Citiem augiem tādā siltumnīcā nepietiks gaismas.  

    Lai siltumnīcu varētu veiksmīgi ekspluatēt daudzu gadu garumā, pasargājot no lieliem un brāzmainiem vējiem, svarīga ir pamatu izbūve. Pamatus var būvēt no betona, keramzīta blokiem, metāla enkuriem vai impregnētu koka brusu enkuriem, piestiprinot tos pie siltumnīcas karkasa. Tad attiecīgi var domāt, no kā gatavot karkasu – no koka, metāla vai citiem materiāliem. Uz metāla polikarbonāts pavisam noteikti stāvēs ilgāk. Svarīgi ir uzlikt polikarbonātu ar pareizo pusi, kurā iestrādāta UV starojuma aizsardzība, uz āru. Citādi iekšpusē veidosies kondensāts un materiāls drīz vien sairs. Iekšpusē ir uzlīmēta caurspīdīga plēve. Savukārt ārpusē ir norādīta informācija par UV starojuma aizsardzību, ražotāju, iespējamo kalpošanas ilgumu, kā arī cita informācija par materiālu.

    Ir ražotāji, kas piedāvā metāla karkasu ar jau iestrādātiem caurumiem, bet citi bez. Siltumnīcu karkasam bez caurumu vietām tiek lietotas pašurbjošās skrūves. Lai nesabojātu polikarbonātu, skrūves nevajadzētu pievilkt līdz galam. Šis darbs jādara maigi.     

    Runājot par līmlenti un profiliem – ir dažādi varianti, piemēram, kad loksnes galam uzliek tikai U profila līsti. Manā skatījumā tas ir absolūti pietiekami. Papildus izmantojot hermētisko pašelpojošo līmlenti, ir lielākas izmaksas, bet, protams, pareizs ir arī teiciens, ka dubults neplīst. Noteikti nevajadzētu izmantot līmlenti vienu pašu, jo tā mitrā laikā atlīmēsies. Iesaku izmantot tikai U profila plastmasas līsti, kas ir 2,10 cm gara un pielāgota polikarbonāta biezumam, vai arī gan līmlenti, gan U profila līsti kopā. 

    Kopumā, lai veiksmīgi uzbūvētu jebkuru siltumnīcu, ir jāsāk ar piemērotas vietas izvēli. Siltumnīcai vajadzētu atrasties vietā, kuru neskar auksti un spēcīgi vēji. Tajā pašā laikā tai jāatrodas pēc iespējas atklātākā un gaišākā vietā. Vislabāk siltumnīcu novietot ziemeļu–dienvidu virzienā. Būtiski, lai tā atrastos pēc iespējas līdzenākā vietā, vai arī pirms būvēšanas jāveic zemes izlīdzināšanas darbi.

    Galiem ir jāelpo

    Ivars Beitāns, Baumera pārdošanas menedžeris

    Biežāk cilvēki iegādājas jau gatavas siltumnīcas, bet reizēm arī būvē paši, piemēram, vecām siltumnīcām stiklu grib nomainīt pret polikarbonātu.

    Kas attiecas uz polikarbonāta stiprināšanu - caurums būtu jāurbj nedaudz lielāks par skrūves diametru, lai temperatūras ietekmē polikarbonāts varētu nedaudz staigāt – paplašināties un sarauties. Zem skrūves ir svarīgi likt tā saukto šeibiņu, lai skrūve neizkrīt cauri polikarbonātam un būtu lielāka plakne, kas to piespiež.  

    Polikarbonāta siltumnīcas karkasam var izmantot gan metāla, gan koka konstrukciju, tikai koks attiecīgi jāapstrādā, lai mazāk uzsūktu mitrumu un būtu ilgmūžīgāks. Metāls kalpos ilgāk. 

    Polikarbonāta lokšņu savienošanai var izmantot speciālus H veida profilus, kuros loksnes malas tiek vienkārši iespraustas līdz atdurei, vai arī no divām daļām sastāvošus click sistēmas profilus, kuriem apakšējā daļa tiek pieskrūvēta pie rāmja, bet ar augšējo tiek piespiests polikarbonāts savienojuma vietā. Arkveida siltumnīcām polikarbonāta loksnes netiek savienotas ar profilu, bet gan tās liek ar pārlaidumu apmēram 10 cm platumā. 

    Lokšņu galus vēlams nolīmēt ar elpojošu lenti, kas laiž cauri gaisu, taču caur to neiekļūst iekšā putekļi un nesalien kukaiņi. Tā nodrošinās, ka kondensāts, kas veidojas polikarbonāta šūnās, nebūs hermētiski noslēgts un žūs. Virsū līmlentei liek noslēguma profilu. Vēl gribu uzsvērt, ka ir ļoti svarīgi lietot tieši elpojošu līmlenti, piemēram, ja tās vietā uzlīmēsiet skoču, kondensāts, kas veidosies polikarbonāta iekšpusē, nespēs izžūt un radīsies pelējums.  

    Nākamā lapa

    Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē