• Šobrīd

  weather img

  Rīga +10°C Daļēji saulains, DR vējš, 3.09 m/s

  Kā izveidot saikni ar kaķi?

  Kaķa uzvedība
  Ligita Timma
  6. septembris
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Unsplash
  Uzskats, ka suns ir cilvēka draugs, bet kaķis – kungs, ir ļoti populārs un dažkārt liedz izprast kaķa patieso dabu. Viņš tiešām ir patstāvīgāks un neatkarīgāks dzīvnieks, kam nesagādā prieku izpildīt saimnieka pavēles, taču uz savstarpēju draudzību, kurā devēji un ņēmēji ir abi, kaķis ir gatavs. Tikai jāpiebilst – audzināts kaķis, jo neviens dzīvnieks, kas diendienā radis ar zobiem un nagiem cīnīties par savu eksistenci, nebūs labs cilvēka kompanjons.

  Īstie kaķu cilvēki zina, ka kaķiem var būt ļoti cieša saikne ar saimniekiem. Atkarībā no katra konkrētā kaķa personības, tie var būt ļoti sirsnīgi un uzticami kompanjoni. Ne tikai cilvēku un suņu, bet arī kaķu personības ir ļoti atšķirīgas gan temperamenta, gan rakstura īpašību ziņā. Dažiem kaķiem ļoti patīk ieritināties saimnieka klēpī, saņemt glāstus un murrāt. Citi dod priekšroku aktīvām rotaļām ar saimnieku, bet klēpī, ja arī ietrausīsies, tad uz mazu brītiņu. Daži gribēs klusiņām sēdēt un snauduļot cilvēka tuvumā, daži gribēs sekot katrai saimnieka kustībai un skaļi par to izteikties.

  Ar ko sākt?

  Nekāda ciešā saikne ar kaķi nesanāks, ja tas nebūs izgājis socializēšanās dzīves skolu jau no agra kaķēna vecuma. «Nodrošiniet, lai kaķis pēc iespējas vairāk tiek pakļauts saskarei ar dažādiem cilvēkiem un pārliecinieties, lai šī saskare būtu ārkārtīgi pozitīva,» māca Džeksons Galaksijs (Jackson Galaxy), kaķu uzvedības speciālists, kura TV mini sērijas Mans kaķis no elles (My Cat From Hell) laiku pa laikam tiek demonstrētas kanālā Animal Planet.

  Uzvedības pamatprincipus kaķēni iemācas vecumā no divām līdz deviņām nedēļām. Tas ir piemērotākais laiks, kad veidot saikni ar kaķi un kad viņam iemācīties kontaktēties ar citiem cilvēkiem, kaķiem, suņiem kontrolētā vidē.

  Saiknes veidošana ar kaķēnu vai jaunāku kaķi ir atkarīga no dzīvnieka rakstura un pieredzes. Ja tam ir bijis kontakts ar cilvēku, tad tas, visticamāk, būs relatīvi draudzīgs un pieradis, ka cilvēks to pieskata. Ierādi kaķēnam komfortablu zonu, kur atpūsties, piemēram, kaķa gultu, nodrošini pamatvajadzības – maltītes, rotaļlietas, kaķu tualeti –, un atliku likām uzmanības. Dažiem kaķiem patīk ķemmēšana un kopšana, bet noteikti ne visiem.

  Ja kaķēns liekas kautrīgs vai nobijies, ieliec to guļamistabā vai mazā istabā, kur tas jutīsies drošībā. Vēlams, lai viņam būtu sava paslēptuve.

  Neuzbāzies dzīvniekam ar varu. Apsēdies klusām uz zemes, palasi grāmatu, izbārsti gardumus, lai redzētu, vai kaķēns iznāks no slēpņa. Paijāšana vai mēģināšana spēlēties var viņu vēl vairāk samulsināt. Taču lāzera gaismiņa vai garā striķī iesieta manta varētu kaķēnu ieinteresēt un izvilināt.

  Ja veidosi saikni ar tikko adoptētu kaķi, pacenties iepriekš noskaidrot, vai viņš pieder pie aktīvajiem, rotaļīgajiem vai rāmajiem. Arī adoptētam kaķim jādod laiks, lai izpētītu mājokli vai sākumā tikai vienu istabu. Tā viņš sāks justies komfortabli. Daži kaķi ir par sevi tik pārliecināti, ka iemaršē jaunā mājā bez problēmām, citi savukārt var būt pārbijušies un slēpties.

  Ieklausies kaķa vēlmēs

  Noskaidro, vai, kur un cik daudz tavam kaķim patīk, ka to glauda un mīļo, un kad ir tas brīdis, kad pietiek. Izplestas acu zīlītes, spalvas raustīšanās un astes vicināšana, kas izskatās kā suņa astes luncināšana, ir zīmes, ka kaķis var būt par daudz sastimulēts.

  «Ja tu neieklausies, ko kaķis tev saka, tad saiknes veidošanas lauciņā tu nodari vairāk ļauna nekā laba,» saka kaķu uzvedības speciālists. «Tik tiešām viss ir saistīts ar to, ko tavs kaķis grib!»

  Mājoklī ienāk jauna persona

  Kaķiem nepatīk pārmaiņas. Panākt, lai tavs kaķis izveido saikni ar tavu jauno draugu vai dzīvesbiedru, var būt liels izaicinājums. Daži kaķi var kļūt atklāti agresīvi.

  Pie jaunajiem apstākļiem kaķi pieradini lēnām. Ja tu pie kāda gatavojies ievākties, ņem viņu līdzi, lai pavada tur kādu laiku jau iepriekš. Paņem līdzi viņa iemīļoto krēslu, rotaļlietas un nagu asināšanas koku.

  Ja gribi, lai kaķis guļ gultā, un abas puses piekrīt, tad – lai notiek. Bet, ja plāno kaķi izmest no gultas pēc sākotnējās saiknes izveidošanas, tad labāk nemēģini. Kaķis nesapratīs, kāpēc iepriekš gultā gulēt bija ļauts, bet tagad vairs nē. Ja kāds ievācas pie tevis, lai jaunā persona piedalās aktivitātēs, kas kaķim patīk, piemēram, noteiktos laikos ir barošana vai spēlēšanās ar iemīļoto mantu.

  Kā pielabināt mežonēnu

  Veidot saikni ar savvaļas vai mežonīgu kaķi, kuram ir bijis ļoti maz kontakta ar cilvēku vai tāda vispār nav bijis, ir ļoti grūti, bet ne neiespējami. Daudziem dzīvniekiem ir izstrādājušās robežas, cik daudz tie spēj uzticēties un relaksēties.

  Pamēģini runāt mierīgā, zemā, melodiskā balsī, izvairīties no pēkšņām kustībām un apsēdies uz zemes. Speciālisti neiesaka skatīties uz kaķi ar plaši atplestām acīm, bet nolaist acu plakstiņus kā slinks kaķis, sildoties saulītē. Lielais atalgojums būs tas brīdis, kad pieradinātais kaķis ierāpsies tev klēpī, skatīsies uz tevi un mīļi murrās arī tad, kad tev rokās nav barības. Beigu beigās ir vērts iemācīties, kas tavam kaķim patīk un kas nepatīk.

  Vēl daži ieteikumi:

  • Esi pacietīgs. Veidot saikni ar kaķi – it īpaši tādu, kam ir bijušas problēmas vai slikta pieredze – var prasīt ļoti daudz laika.
  • Negaidi, ka kaķis izveidos vienlīdz ciešu sakni ar visiem mājiniekiem. Liela daļa kaķu vairāk pieķeras vienam noteiktam cilvēkam.
  • Nekad nepacel balsi un nepliķē kaķi. Sods kaķim neko nenozīmē, uzsver Galaksijs. Vienīgais, ko saimnieks tā rīkojoties dara, – grauj saikni ar savu kaķi. Kad pieķer savu kaķi darām ko riskantu vai neatļautu, vajag pateikt stingru nē!.
  • Nav ātra paņēmiena, kā koriģēt kaķa agresīvu uzvedību pret kādu personu, taču viņa īstenotās uzvedības pēkšņa pārtraukšana var līdzēt. Uzmanīgi satver savu kaķi un ieliec viņu aptumšotā istabā, kur tas var nomierināties. Ja agresīvi sāk izturēties kaķis, kurš pie tevis dzīvo jau ilgu laiku un iepriekš nekad tā nav uzvedies, tad tas varētu būt saistīts ar kādu medicīnisku problēmu, tāpēc tev vajadzētu dzīvnieku aizvest uz pārbaudi pie veterinārārsta.
  • Neatstāj kaķim ēdienu 24 stundas diennaktī. Ja tu esi ēdiena resursu pārvaldītājs, tu kaķa acīs esi vērtīgāks, skaidro Džeksons Galaksijs. «Ja tu gribi veidot saikni ar savu kaķi, tad tev ir jābūt ēdiena devējam.»
  • Kastrē savu kaķi. Tas kaķus padara mierīgākus un palīdz attīstīt ciešas un draudzīgas attiecības ar savu cilvēku.
  • Runā ar savu kaķi. Lai arī viņš iemācīsies tikai nedaudz vārdu, kaķim patīk dzirdēt saimnieka balsi. Nešaubies, viņš pilnīgi noteikti saprot, ka tu runā tieši ar viņu un pievērs uzmanību viņam. Tu vari stāstīt savam kaķim jebko – nav svarīgi, ko tu runā, bet cik bieži tu to dari.

  Attiecības – kā starp cilvēkiem

  Pirms vairākiem gadiem Austrijā tika veikts kaķu un saimnieku attiecību pētījums, kurā zinātnieki secināja, ka saikne starp abiem var būt līdzīga kā cilvēku attiecībās. Kaķis un saimnieks ļoti spēcīgi ietekmē viens otra uzvedību.

  Tika novēroti 40 kaķi un viņu saimnieki. Pētnieku komanda katru reizi viesojās saimnieku mājās ap to laiku, kad ir kaķa barošana, un pavadīja tur apmēram 45 minūtes. Viņi vērtēja abu personības, novēroja kaķa darbības (piemēram, vai viņš pavada saimnieku līdz durvīm) un veica virkni dažādu testu. Videomateriāli ar nofilmēto kaķa uzvedību un mijiedarbību ar cilvēkiem tika vēlāk analizēti, lai noteiktu viņu attiecību modeli.

  Zinātnieki atrada sakarības starp cilvēka personību un kaķu uzvedību.

  Kaķi ar saimnieku, kurš tika klasificēts kā ekstraverts vai apzinīgs un rūpīgs, uzrādīja daudz sarežģītāku uzvedības modeli. Lai par kaut ko veiksmīgi vienotos, kaķim un cilvēkam ir ļoti svarīga savstarpēja uzmanības izrādīšana un draudzīgi pieskārieni, gluži kā tas mēdz būt citos ilgtermiņa sarežģītos attiecību modeļos, kādi ir starp cilvēkiem.

  Sievietes esot vairāk tendētas mijiedarboties ar savu kaķi nekā vīrieši. Savukārt kaķi, kuru saimnieces ir sievietes, biežāk izrāda vēlmi kontaktēties ar savām mammām nekā tie kaķi, kas pieder vīriešiem. Secinājums – saimniecēm ir intensīvākas attiecības ar saviem kaķiem nekā kaķu saimniekiem vīriešiem. Attiecību raksturu gan neietekmējot tas, pie kāda dzimuma pieder kaķis.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Daba un Dzīvnieki

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Abonē