«Ne velti viņu saucu nevis par mammu, bet par Sarmīti.» Mākslas zinātnieces dēls Silvestrs Sīlis

«Uz kapiem šodien nebraukšu, jo ne jau tur mamma šobrīd atrodas,» mākslas zinātnieces SARMĪTES SĪLES 76. dzimšanas dienā PDz saka viņas dēls SILVESTRS SĪLIS. Ir pagājuši trīs gadi kopš viņas nāves, un Sīles slavenos kailfoto iegādājies Latvijas Nacionālais mākslas muzejs.
Gita Vīksne
Foto: no izdevniecības Žurnāls Santa arhīva

Negribu nevienu aizvainot, bet uzskatu – kapu kopšanu mums uzspiedusi kristīgā baznīca.

Godina ar glāzīti stipra dzēriena

«Ja cilvēki Sarmīti grib atcerēties, nav jādodas uz kapiem. Labāk uzrakstiet par viņu kādu labu vārdu, piemēram, ģīmja grāmatā,» saka mākslas zinātnieces dēls režisors un mūziķis Silvestrs Sīlis. 3. novembrī viņa mamma būtu svinējusi 76. dzimšanas dienu. 

Sīles kapavietu nezinātājam atrast ir grūti, bet tie, kas zina – te atdusas savulaik tik kolorītā mākslas pasaules personība, pamanījuši, ka nav nedz piemiņas plāksnes, nedz svaigu ziedu… «Sarmīte man vienmēr ir blakus, jo laiks un telpa ir nosacīti jēdzieni. Viena no 21. gadsimta nelaimēm ir tā, ka cilvēki lielu uzmanību pievērš formai, aizmirstot par būtību. Kapu kopšana un formālu puķīšu nešana vairāk ir sevis paša apmierināšana. Senči tiek godināti palikušo dvēselēs. Man svarīgi šķiet ik uz soļa ikdienā atcerēties to, ko viņi iemācījuši. To, kādi bija manas omītes vai māmiņas dzīves principi un morāles normas,» uzskata Silvestrs. «Negribu nevienu aizvainot, bet uzskatu – kapu kopšanu mums uzspiedusi kristīgā baznīca. Ja skatāmies seno baltu vēdiskajā kultūrā, tur nekā tāda nav. Tas nācis vēlāk,» spriež viņš. 

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+