• Šobrīd

  weather img

  Rīga +10°C Mākoņains, Z vējš, 8.75 m/s

  UZVARI CĪŅĀ AR BLAUGZNĀM

  Pazaudēji auto atslēgu? Tas var dārgi maksāt!

  Auto remonts
  Toms Timoško
  Toms Timoško
  28. decembris, 2021
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Pixabay
  No pieciem līdz vairākiem tūkstošiem eiro – ar tik lieliem tēriņiem riskēsiet, ja pazaudēsiet automašīnas atslēgu. Jaunas atslēgas izgatavošana nebūt nav lēts process, tāpēc labāk jau laikus jānodrošinās ar dublikātu.

  Nozaudēta auto atslēga

  Devāties peldēties ar auto atslēgām kabatā vai bijāt neuzmanīgs sportojot? Šie nav vienīgie gadījumi, kad ir jāmeklē atslēdznieka palīdzība. Biežākā situācija, kurā autovadītāji interesējas par atslēgas dublikāta izveidi, ir uzreiz pēc auto iegādes. Līzinga kompānija pieprasa, lai tiktu noslēgta KASKO apdrošināšanas polise, bet apdrošinātāji izvirza noteikumu, lai būtu divas automašīnas atslēgas.

  Dažas kompānijas piedāvā noslēgt polisi ar vienu atslēgu, tomēr tas ir liels risks pašam auto īpašniekam, jo atslēgas pazušanas gadījumā problēmas ir nopietnas. Pirmkārt, auto ar treileri būs jānogādā dīlera centrā, bet gaidīšanas laiks var ieilgt. Otrkārt, līdz ar jaunu atslēgu izveidi būs jāmaina arī durvju slēdzenes un imobilaizera bloks. Atkarībā no auto ražotāja dzinēja iedarbināšanas ķēdītē iesaistīts arī instrumentu panelis, dzinēja vadības bloks, stūres bloķējošais elements un citi mezgli.

  Visu bloku programmēšana vai pat nomaiņa var maksāt vairākus tūkstošus eiro.

  Saprātīgāk ir laikus izgatavot dublikātu. Vairāk nekā 20 gadu vecam auto atslēgu varēja pievīlēt par pieciem eiro. Laiki mainījušies, un tagad tās nepieciešams arī saprogrammēt. Sarežģītākā ir Keyless Go atslēga. Kā pierāda mūsu iepriekš veiktie eksperimenti ar Keyless atslēgām, drošības jomā piedzīvots solis atpakaļ, taču atslēgas izgatavošanas cenas augušas straujā progresijā.

  Atslēgas izgatavošanas cenas

  Cenu apkopojums atspoguļo, cik lielas atslēgas izgatavošanas izmaksas ir ne vien premium autoražotājiem, bet arī tautai tuvākiem zīmoliem. Kamēr dīleri piedāvā uzreiz gatavu multifunkcionālu atslēgu, mazāki servisi sniedz dažādas iespējas. Atslēga, kas spēs tikai atslēgt un aizslēgt auto vai ar to varēs tikai iedarbināt dzinēju. Apvienojot atslēgšanu un iedarbināšanu, cena pieaug par aptuveni 30–70 eiro. Pārsvarā gadījumu abu funkciju atslēga izmaksās, sākot no 120 eiro. Jāņem vērā, ka Keyless atslēgas gadījumā uzreiz jāvēršas pie dīlera. Šādas atslēgas izveide privātajā servisā vai nu nebūs iespējama, vai izmaksās tikpat dārgi kā dīlera centrā.

  Lai arī kur jūs dotos, svarīgi, lai speciālists no auto atmiņas izdzēstu visas atslēgas, kas nav jūsu rīcībā.

  Meklējot piedāvājumu pie mazajiem servisiem, no mūsu izvēlētajiem zīmoliem vissarežģītāko uzdevumu sagādāja Volvo. Kamēr vieni uzreiz atteicās no Volvo atslēgu izstrādes, iesakot braukt tikai uz dīlera centru, tikmēr citi ieteica vērsties pie kāda meistara, kas atrodas 30 minūšu braucienā no Rīgas, specializējoties tieši ar Volvo automašīnām. Cena, lai izgatavotu aizdedzes atslēgu Latvijā populārajam XC90 apvidus auto, būšot ne mazāka par 150 eiro. Dīlera centrā tas izmaksās 260 eiro, tomēr pircējam pašam būs jāpievīlē atslēgas metāliskā daļa, jo šādu pakalpojumu serviss nesniedzot.

  Vai izvēlēties lētāko piedāvājumu?

  Privātie servisi piedāvā izgatavot atslēgas uz pusi lētāk, nekā to dara dīleri. Kāpēc tā? Dīlera centri par alternatīvu atslēgas izgatavošanas veidu atbild izvairīgi, tomēr norāda, ka skopais maksā divreiz. Šajā gadījumā pastāv risks, ka privātais serviss izgatavos vienu atslēgas dublikātu jums, bet otru atstās sev. Tas ļaus vēlāk netraucēti nozagt jūsu auto bez piepūles un trokšņa.

  Ko darīt, ja aizcirtušās durvis?

  Sarunāt kādu, kas no mājām atvedīs atslēgas dublikātu, ja tāds ir pieejams. Atkarībā no automašīnas var censties gar loga vai augšējo durvju malu aizbāzt garu lineālu vai citu palīgrīku, kas ļautu sasniegt durvju slēdzenes pogu. Ja šāda iespēja nepastāv, palīgos var saukt SOS servisu, kas vairumā gadījumu bez paliekošām sekām atmūķēs auto. Lai veiktu šo procesu, būs nepieciešams uzrādīt dokumentus, ka šis auto tiešām pieder jums.

  Bezizejas situācijā, kad neviens no iepriekšminētajiem variantiem nav pieejams, būs jāizsit logs. Visbiežāk racionālākais lēmums ir atvadīties no priekšējā sānu loga. Nereti tiek pieļauta kļūda, izsitot mazo statnes lodziņu auto priekšā vai aizmugurē, pēc tam vēl papildus nopūloties aizsniegt durvju atvēršanas pogu. Tā nedariet – mazie stikli maksā dārgāk nekā lielie un ir grūtāk atrodami.

  Rezumējums

  Ja iegādājaties auto ar vienu atslēgu, prasiet pārdevējam atlaidi, par kuru izgatavot dublikātu. Ja pazaudēsiet vienīgo atslēgu, tas maksās dārgi.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+