Viss par vakcināciju pret ērču encefalītu

Līdz ar marta pirmajiem siltajiem saules stariem sāks mosties ērces. Vai jau esi tam gatava?
Indra Ozoliņa
Foto: Shutterstock

Skaidro:
Dr. SIGNE JĀKOBSONE
•  Infektoloģijas rezidente Vidzemes slimnīcā.
•  Stažējas Latvijas Infektoloģijas centra Vakcinācijas kabinetā. 
•  Rīgas Stradiņa universitātes docētāja.

Der atcerēties, ka ar ērču encefalītu var saslimt, lietojot inficētu mājlopu, visbiežāk govs vai kazas, nepasterizētus piena produktus.

Ar ērcēm ir tāpat kā ar odiem – dažus tās mīl vairāk nekā citus. Tautā klejo uzskats, ka to, vai ērce piesūksies vai ne, nosaka cilvēka asinsgrupa… Es gan neko tādu neesmu novērojusi un arī pētījumos neesmu atradusi šādu informāciju. 

Daži teic, ka ērces kodušas visu mūžu, taču slimības klāt neķeras… Bet – tas ir kā vinnests loterijā: vai nu ir izveidojušās aizsargājošās antivielas, vai arī vienkārši palaimējies, ka nav piesūkusies inficēta ērce. Tāpat var būt, ka cilvēks saslimis ar bezsimptomu ērču encefalītu vai tam bijusi viegla gaita – ar nedaudz paaugstinātu temperatūru, ko nejūt, un imunitāte ir izveidojusies dabiskā veidā. Taču cerēt uz šādu veiksmi nebūtu prātīgi. 

1.

Kāda jēga potēties pret ērču encefalītu, ja pret citām ērču pārnēsātajām slimībām vakcīna nepasargā? 

Jā, vakcīna pasargā tikai pret ērču encefalītu, bet ne pret Laimas boreliozi un ērlihiozi, kuras arī pārnēsā ērces. Lieta tāda, ka Laimas slimību un ērlihiozi var izārstēt ar antibiotikām, taču pret ērču encefalīta vīrusu zāles joprojām nav izdevies radīt, līdz ar to iespējama tikai simptomu ārstēšana. 

Pret ērču encefalītu mēs varam sevi aizsargāt, vakcinējoties un ievērojot pasākumus, kas palīdz izvairīties no ērces piesūkšanās. Tātad, dodoties uz vietām, kur, iespējams, ir ērces, jāvelk gaišs, ķermeni nosedzošs apģērbs un jālieto kukaiņus atbaidoši līdzekļi. 

Protams, kad esi savakcinējusies, nedrīkst aizmirst arī par pārējām ērču pārnēsātām infekcijām, tādēļ pēc pastaigas pa mežu noteikti pārbaudi, vai nav piesūkusies ērce. Ņem vērā, ka ērces var būt ļoti sīkas un ir iespējams tās sajaukt ar dzimumzīmēm vai krevelēm. Palūdz, lai kāds tuvinieks apskata vietas, kuras pati nespēj redzēt. Drošībai papildus vari noskaloties dušā un noberzties ar švammīti. Un noteikti pārģērbies, jo ērces mēdz ieķerties apģērbā un piesūkties vēlāk. Ņem vērā, ka mājdzīvnieki arī mēdz pārnēsāt ērces, kas pēc tam var piesūkties cilvēkiem. 

Vēl der atcerēties, ka ar ērču encefalītu var saslimt, lietojot inficētu mājlopu, visbiežāk govs vai kazas, nepasterizētus piena produktus.

Lai turpinātu lasīt, reģistrējies!

Iegūsti piekļuvi labākajam saturam, jaunumiem par Tev interesējošām tēmām, podkāstiem un citiem jaunumiem mūsu portālā

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Abonē