Pārbaudām gūžas bēbītim

Slimību ABC
Džoanna Eglīte
Mans Mazais
Mans Mazais
27. augusts, 2018
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Pixabay
Kādēļ zīdainim jāveic gūžu pārbaude, un kādos gadījumos ir lielāks risks gūžu displāzijai. Uz jautājumiem atbild Ilze Cīrule-Liseka, ORTO klīnikas radioloģe, kas specializējusies gūžu ultrasonogrāfijas izmeklējumu veikšanā zīdaiņiem.

Kāpēc zīdainim jāveic gūžu ultrasonogrāfija?

Ja bērnam līdz sestajai dzīves nedēļai atklāj gūžas locītavas displāziju (gūžas locītavas attīstības traucējumu, kura iespaidā gūžas locītavas kauli veido savstarpēju neatbilstību) – atgriezt gūžām anatomiski pareizu formu ar labiem rezultātiem iespējams arī bez ķirurģiskas iejaukšanās.

Laicīga gūžu locītavu pārbaude zīdaini var glābt no operācijas.

Bērnam pēc sestās dzīves nedēļas sākas strauja kaulu pārkaulošanās un ārstēšana bez ķirurģiskas iejaukšanās var neizdoties. Ja ārstam ir aizdomas par iedzimtām gūžas locītavas problēmām, zīdainis jānosūta uz ultrasonogrāfijas izmeklējumu, kas ir īpaši piemērots jaundzimušajiem un precīzi vizualizē skrimšļainās struktūras, kas nav redzamas, piemēram, rentgenizmeklējumā.

Vai gūžu ultrasonogrāfiju veic visiem zīdaiņiem?

Daudzās pasaules valstīs šādu izmeklējumu veic visiem jaundzimušajiem, un tas ir valsts apmaksāts pakalpojums. Latvijā par zīdaiņa nosūtīšanu uz gūžas locītavas ultrasonogrāfiju visbiežāk lemj ģimenes ārsts vai neonatologs. Ar ģimenes ārsta nosūtījumu vecāki var pierakstīt bērnu valsts apmaksātai gūžu pārbaudei, tomēr jārēķinās, ka gaidīšanas laiks, visticamāk, pārsniegs pirmās sešas bērna dzīves nedēļas. Zīdaiņa gūžu ultrasonogrāfiju valsts slimnīcās ārpus rindas var veikt arī kā maksas pakalpojumu. Latvijā visiem zīdaiņiem neveic gūžu ultrasonogrāfiju, jo valstī nav ieviesta skrīninga programma. Izmeklējums tiek veikts vien tiem mazuļiem, kuri uz šo pārbaudi tiek nosūtīti. Statistikas dati optimistiski vēstī, ka Latvijā maksimāli tikai vienam zīdainītim no 1000 ir izmaiņas gūžas locītavā.

Kādas ir sekas, ja laikus neveic gūžu izmeklēšanu?

Zīdaiņa vecumā nepamanīta gūžas locītavas deformācija parasti attīstās un liek par sevi manīt, bērnam pieaugot. Gūžas locītavas izmaiņas pakāpeniski rada izmaiņas arī citās locītavās. Ķermenis it kā pielāgojas, bet nepareizā noslodze ar laiku kļūst par iemeslu iekaisumiem, mīksto audu un locītavas kaulu bojājumiem un sāpēm. Ja problēma būtu pamanīta un novērsta zīdaiņa vecumā, ne ar ko tādu vēlāk dzīvē nebūtu jāsaskaras.

Meitenēm gūžas locītavas patoloģijas sastopamas četras līdz astoņas reizes biežāk nekā zēniem!

Ja diagnosticē patoloģiju gūžas locītavā, tālāku bērna ārstēšanu uzņemas bērnu traumatologs, ortopēds. Vēl būtiski ir tas, ka zīdaiņa gūžas locītavu ultrasonoskopiski iespējams izmeklēt tikai līdz 12. dzīves nedēļai – pēc tam – strauji ritot pārkaulošanās procesam, bojājumi un deformācijas vairs nav saskatāmi.

Bērnam var būt lielāks gūžas locītavas displāzijas risks, ja:

  • kādam no vecākiem bijusi iedzimta gūžas displāzija;
  • tā bijusi vairāku augļu grūtniecība;
  • grūtniecības laikā bijusi nepareiza augļa guļa;
  • grūtniecības laikā bijis samazināts augļūdeņu daudzums;
  • tas ir pirmais bērns ģimenē;
  • tā ir meitene.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

 

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+