• Šobrīd

  weather img

  Rīga +21°C Skaidrs, Z/ZR vējš, 4.12 m/s

  Ja esi mamma vai tētis, tev darbā ir dažādas priekšrocības!

  Ģimene
  19. marts
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: shutterstock
  Mazu un arī pusauga bērnu vecākiem darbā ir daudz priekšrocību – papildatvaļinājums, iespēja strādāt nepilnu darba laiku vai mierīgi aizvest bērnu pie ārsta. Konsultē Kaspars Rācenājs, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības jurists un Edgars Timpa, jurists, darba tiesību un darba aizsardzības speciālists.
  1. Atgriežoties no bērnu kopšanas atvaļinājuma jāsaglabā iepriekšējais darbs.
   Darbiniekam, kurš izmanto bērna kopšanas atvaļinājumu, tiek saglabāts iepriekšējais darbs. Ja tas nav iespējams, darba devējam jānodrošina līdzīgs vai līdzvērtīgs darbs ar ne mazāk labvēlīgiem darba apstākļiem un nodarbinātības noteikumiem.

   Darba likumā noteikts, kā jārīkojas, ja darbinieks grib no bērna kopšanas atvaļinājuma atgriezties ātrāk. Tad jādara tā, kā norunāts darba līgumā, darba koplīgumā vai kā vienojušies darba devējs un darbinieks – iespējams, ka ātrāka atgriešanās darbā nav paredzēta. Tiesības atgriezties darbā, paziņojot par to darba devējam ne mazāk kā divas nedēļas iepriekš, jebkurā gadījumā ir darbiniekiem, kam objektīvu apstākļu dēļ zudis pamats turpmākai bērna kopšanai: piemēram, ja notikusi nelaime un bērniņš ir miris vai ja vecāki no bērna atteikušies.

  2. Apmaksāts atvaļinājums tētim.
   Darba devējam ir pienākums pēc bērna piedzimšanas piešķirt bērna tēvam 10 dienu atvaļinājumu, kuru viņš vai izmantot ne vēlāk kā divu mēnešu laikā pēc bērna piedzimšanas. Par šo laiku tēvs var VSAA saņemt paternitātes atvaļinājuma pabalstu.

   Vai zināji? Bērna kopšanas atvaļinājumu (BKA), kura ilgums ir pusotrs gads, var izmantot arī pa daļām līdz pat bērna astoņu gadu vecumam. Un to var darīt gan tētis, gan mamma pēc mazuļa piedzimšanas vai adopcijas.
  3. Nakts darbs tikai ar rakstisku piekrišanu.
   Darbinieku, kuram ir bērns līdz triju gadu vecumam, naktīs drīkst nodarbināt tikai tad, ja darbinieks tam rakstiski piekritis.

  4. Pārtraukums bērna barošanai.
   Darbiniekam, kuram ir bērns līdz pusotra gada vecumam, jāpiešķir pārtraukumi bērna barošanai, kas tiek ieskaitīti darba laikā, saglabājot darba samaksu (darbiniekiem, kuriem noteikta akorda alga, par šo laiku izmaksā vidējo izpeļņu.)

   Par to, ka šāds pārtraukums nepieciešams, laikus jāpaziņo darba devējam. Pārtraukumiem jābūt vismaz pusstundu ilgiem, un tie jāpiešķir vismaz ik pēc katrām trim stundām. Ja darbiniekam ir divi vai vairāki bērni līdz pusotra gada vecumam, ik pēc trim stundām jāpiešķir vismaz stundu ilgs pārtraukums. Nosakot pārtraukumus, darba devējam būtu iespējami jāņem vērā darbinieka vēlmes. Šos pārtraukumus var pievienot pārtraukumam darbā vai, ja darbinieks pieprasa, pārcelt uz darba laika beigām, saīsinot darba dienas ilgumu.

  5. Nepilns darba laiks pēc pieprasījuma.
   Darba devējam jānosaka nepilns darba laiks, ja to prasa darbinieks, kam ir bērns līdz 14 gadu vecumam vai bērns invalīds līdz 18 gadu vecumam.
  6. Priekšroka, ja samazina darbinieku skaitu.
   Samazinot darbinieku skaitu, no tiem cilvēkiem, kam darba rezultāti un kvalifikācija būtiski neatšķiras, priekšrocība palikt darbā ir tiem, kuri audzina bērnu vecumā līdz 14 gadiem vai bērnu invalīdu vecumā līdz 18 gadiem.

   Tomēr jāatceras, ka šī ir viena no priekšrocībām, bet tā nav obligāta: darba devēja ziņā ir izlemt – saglabāt darbā darbinieku ar bērnu vai, piemēram, to, kas ilgāk strādājis.

  7. Atvaļinājums jebkurā laikā.
   Ne vienmēr visiem darbiniekiem iespējams piešķirt atvaļinājumu, kad viņi to vēlas, piemēram, vasarā.  Bet darbinieks, kuram ir bērns līdz triju gadu vecumam vai bērns invalīds līdz 18 gadu vecumam, var izmantot ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu vasarā vai jebkurā citā laikā, kad vien to vēlas.

  8. Bērna vizīte pie ārsta darba laikā.
   Likums paredz, ka darbiniekam, kura aprūpē ir bērns līdz 18 gadu vecumam, par to pirms tam paziņojot darba devējam, ir tiesības uz īslaicīgu prombūtni bērna saslimšanas vai nelaimes gadījumā, kā arī lai piedalītos bērna veselības pārbaudē, ja šādu pārbaudi nav iespējams veikt ārpus darba laika.

   Neviens likums gan nenosaka, cik ilgs laiks ir īslaicīga prombūtne (strīda gadījumā to vērtē tiesa).  Ja strīds tiešām radīsies, darbiniekam būs jāpierāda, ka pārbaudi nevarēja veikt citā laikā.

  9. Papildatvaļinājums!
   Visiem vecākiem pienākas papildatvaļinājums, ko, tāpat kā atvaļinājumu, apmaksā darba devējs. Vecākiem, kam ir viens vai divi bērni vecumā līdz 14 gadiem, pienākas viena papildatvaļinājuma diena. Savukārt tiem, kuru aprūpē ir trīs vai vairāki bērnu vecumā līdz 16 gadiem vai bērns invalīds līdz 18 gadu vecumam, pienākas trīs papildatvaļinājuma dienas.    

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+