Pāces Vilnas fabrikas saimnieks Dins Derkevics: Man patīk grūtības, un man patīk sa­sniegt mērķus

Pāces Vilnas fabrika ir vienīgais uzņēmums Baltijā, kas veic pilnu vilnas pārstrādes ciklu. DINS DERKEVICS īpašumu saņēma mantojumā brīdī, kad pats dzīvoja pilnīgi citā Latvijas pusē un nodarbojās ar savu biznesu.
Ilze Šķietniece
Foto: Ieva Andersone

 

Ar savu dziju Pāces vilnas fabrika zināma teju visā pasaulē – to eksportē uz 18 pasaules valstīm, vietējā tirgū paliek vien 10 procenti ražojumu.

Pāces Vilnas fabrikas dosjē

•  SIA Vilnas fabrika dibināta 2011. gadā.
•  Atrodas Talsu novada Dundagas pagastā.
•  Pārstrādā vilnu, ražo dziju un šūtos produktus ar vilnas pildījumu.
•  Nedēļā saražo aptuveni 700 kilogramu dzijas.
•  Sortimentā vairāk nekā 50 veidu produkti.
•  Dziju eksportē uz 18 valstīm, tajā skaitā Krieviju, Ukrainu, Baltkrieviju, Izraēlu, Somiju, Zviedriju, Vāciju, Japānu.
•  Par vilnas pārstrādes amata uzturēšanu un daudzināšanu pirms trim gadiem iegūta kultūras zīme Latviskais mantojums.
•  Ražošanai ir sezonas raksturs. Vasarā darbinieki dodas atvaļinājumā, notiek iekārtu apkope un tiek uzņemti ekskursanti.
•  2012. gadā saņemta Kurzemes Tūrisma asociācijas balva Lielais Jēkabs
•  Sadarbības tīkla Industriālais mantojums tūrismam objekts.

Pāce ir neliels ciems Dundagas pagastā. Vilnas fabrika te atrodas jau no 19. gadsimta beigām. Pirmās Latvijas Republikas gados šeit velta vadmala, bet padomju gados atradās Latvijā otrais lielākais sadzīves pakalpojumu cehs, kas pārstrādāja aitu vilnu. No tiem laikiem fabrikā saglabājies daudz iekārtu. Vecākā ražota 1928. gadā, vēl virkne – pagājušā gadsimta 60. gados. 

Daudzi, kas te paviesojušies, saka: tas ir kā strādājošs muzejs. Tieši tas Pāces fabriku atšķir no citiem līdzīga profila uzņēmumiem. Un tieši to arī novērtē klienti. Ar savu dziju Pāces vilnas fabrika zināma teju visā pasaulē – to eksportē uz 18 pasaules valstīm, vietējā tirgū paliek vien 10 procenti ražojumu. Bijis sūtījums pat uz Aļasku, stāsta fabrikas īpašnieks Dins Derkevics. «Ja klients ir gatavs apmaksāt ceļa izdevumus, es aizsūtīšu arī uz Mēnesi,» viņš pasmaida. 

Man patīk grūtības, un man patīk sa­sniegt mērķus. Ceru, ar katru gadu šai vietai augs vērtība un mūsdienu cilvēki sapratīs to, ka ir vajadzīga īstā vilna, ne tikai Ķīnas džemperi.

Uzņēmums strādā ar pilnu jaudu un gada laikā saražo 10 līdz 12 tonnu dzijas, tāpēc klientu vidū ir tikai atsevišķi rokdarbnieki un rokdarbnieku kolektīvi. «Ar lielajiem uzņēmumiem nevaram sadarboties, jo netinam dziju spolēs un nevaram piedāvāt lielāku apjomu,» atzīst Dins. Šī iemesla dēļ pirms laika vajadzējis atteikt sadarbības piedāvājumu kādam Baltkrievijas uzņēmumam, kas vēlējās mēnesī iepirkt divas līdz trīs tonnas dzijas, kas satīta uz spolēm. 

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+