No fajansa naktspoda līdz porcelāna servīzei. Ko meklē porcelāna mednieki?

Piešķirt interjeram unikalitāti, nodrošināties ar investīciju, saglabāt kultūrvēsturisko mantojumu vai apmierināt sentimentu – iemesli, kāpēc cilvēki arvien biežāk izvēlas traukus, kas pārdzīvo paaudzes, ir atšķirīgi. Piedāvājam ceļvedi, kas palīdzēs orientēties pēdējā laika hitā – senu un vērtīgu porcelāna trauku meklējumos.
Nora Tabaka
Foto: unsplash, Ieva Andersone un no publicitātes materiāliem

Konsultēja Rīgas Porcelāna muzeja direktore Iliana Veinberga. Praktiskā pieredzē dalījās porcelāna, fajansa un stikla trauku, vāžu un figūriņu kolekcionārs Teo Ralfs Jēkabsons un aizrautīga pērļu medniece un uzņēmuma Sugar Skin Garments dibinātāja Airida Žolīte-Daugina.

Mūsdienās vienlīdz vērtīgs var būt fajansa naktspods, ko vairs sadzīvē nelieto, un porcelāna servīze.

Teorijā par antīku var uzskatīt visu, kas vecāks par piecdesmit gadiem. Jo tuvāk simt (vai pat vairāk) gadu robežai, jo vērtīgāks ir kārotais trauks, pieņemot, ka tā sastopamība visdrīzāk ir retāka nekā nesenāku periodu priekšmetiem. Tiesa, ražošanas laiks nav vienīgais raksturlielums, kas nosaka trauka vērtību. Lielā mērā to piešķir pats kolekcionārs un viņa motivācija vai mērķis. Tā, piemēram, vienam vērtību rada sentiments, kas balstās valstiskā piederībā vai atmiņās, citam estētika, bet vēl citam pērles materiālā izteiksme. Arī fizisks defekts vienā gadījumā var traucēt un mazināt vērtību (ja trauks paredzēts funkcionālai izmantošanai), taču citā nemainīt vai pat to palielināt (ja to saista ar stāstu un ja tas pilda dekoratīvu funkciju). Par visvērtīgākajiem traukiem, ņemot vērā to resursu ietilpīgo izgatavošanas procesu un tādas īpašības kā izturība, graciozitāte un elegance, tiek uzskatīti porcelāna un stikla izstrādājumi, bet tiem seko fajansa un māla.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+