Kā rīkoties, lai legāli izveidotu savu zoodārzu? Padomi un saimnieku pieredze

Iegādājoties lauku īpašumu, paveras iespējas turēt dzīvniekus pašu un citu priekam. Skaidrojam, kā rīkoties, lai legāli izveidotu savu zoodārzu.
Ilze Šķietniece
Foto: no personiskajiem arhīviem un Ieva Andersone

Konsultē
Mairita Riekstiņa,
PVD Veterināro objektu uzraudzības daļas vadītāja

Nevar vienkārši pārnest no meža mājās stirnu vai mežacūku mazuli un ielikt nožogojumā. To turēšanu regulē Dzīvnieku aizsardzības likums. 

Pirmais solis 

Izplāno koncepciju!

Vispirms būtu jāzina, ka normatīvajos aktos ar jēdzienu zoodārzs saprot tādas vietas, kur savvaļas dzīvniekus tur publikas apskatei vismaz septiņas dienas gadā sugas saglabāšanas, pavairošanas, pētniecības un izglītošanas nolūkā. Šādiem nosacījumiem Latvijā atbilst Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs. Tas, ko tautā sauc par minizoo vai privātajiem zoodārziem, likuma izpratnē dēvējams par dažādu sugu dzīvnieku turēšanas vietām. 

Pats pirmais solis, lai tādu izveidotu, nav vis dzīvnieku iegāde, kā daudziem varbūt šķiet, bet plāna izstrāde. Saimniekam jāizdomā, kādas sugas viņš gribēs savā lauku sētā turēt, jo no tā atkarīgs, kur reģistrēt dzīvnieku turēšanas vietu. 

Lauksaimniecības datu centrā vajadzēs vērsties tiem saimniekiem, kuri plāno turēt zirgus, kazas, cūkas, aitas, mājputnus un citus mājlopus. Ja iecerēts iegādāties plēsējus, primātus, jūras zīdītājus, krokodilus un čūskveidīgos, kas nav īpaši aizsargājami vai apdraudēti, jādodas uz Pārtikas un veterināro dienestu (PVD). Savukārt visos pārējos gadījumos dzīvnieku un to turēšanas vieta jāreģistrē Dabas aizsardzības pārvaldē (DAP).

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+