5 soļi uz tavu pirmo dārzeņu dobi

Nupat piedzīvotā pasaules kataklizma, vārdā koronavīruss, daudziem lika atcerēties par to, cik labi, ka pagrabā ir marinētu gurķu burciņa, bet saldētavā – kastīte brokoļu. Vēl labāk, ja tas viss ir no pašu dārza.
Mārīte Gailīte
Lote Auzāne
Foto: Shutterstock

Pandēmijas sekas dārzeņkopības lauciņā ir patiešām jūtamas – bažas par pārtikas produktu pieejamību, darbs attālināti vai pat tā zaudēšana cilvēkus daudzās valstīs mudinājis pievērsties dārzeņu audzēšanai pašu vēderam. Daudzviet pasaulē dārzu centros intensīvi izpērk sēklas, substrātus, mēslošanas līdzekļus, plēvi un agrotīklu, ko līdzīgu var novērot arī Latvijā, turklāt aug cilvēku interese par lauku īpašumu iegādi un iespējām pārvākties uz dzīvi laukos.

Jārēķinās ar to, ka tas tāpat prasīs līdzekļus, daudz darba un zināšanu.

Jautājums – vai audzēt pašam tiešām ir lētāk un izdevīgāk?…

Jā, kartupeļus un dārzeņus pašu ģimenes galdam var izaudzēt arī iesācēji, bet jārēķinās ar to, ka tas tāpat prasīs līdzekļus, daudz darba un zināšanu. Zemnieku audzētie dārzeņi un kartupeļi vienmēr būs lētāki par pašu audzētajiem, jo tiek ražoti ar rūpnieciskām metodēm, kur liela daļa darbu ir mehanizēti. Arī ražības līmenis un produktu kvalitāte amatieru dārzā būs zemāki nekā zemnieku saimniecībās, kur ir plašāka šķirņu izvēle, kur augus pareizi mēslo un aizsargā pret kaitēkļiem un slimībām.
Labā ziņa – kaut kāda dārzeņu raža būs noteikti, dažkārt arī pretēji taviem iesācēja pūliņiem. Tāpēc – ir vērts mēģināt!

PIRMAIS solis – sagatavo augsni!

Vislabāk, ja sakņu dārzs jau ir iekopts un tikai jāpaplašina. Tad trūkstošo platību var uzrakt ar lāpstu un pēc tam pārrakt ar dārza dakšām, lai izkratītu zāles un nezāļu saknes. Ja platība ir lielāka par 100 kvadrātmetriem, labāk izmantot motobloku ar frēzi. Tie ir gana dārgi, tāpēc izdevīgāk būs iznomāt.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Abonē