Tu esi traks/-a, un tev jāārstējas! Kā atpazīt gazlaiterus?

Gazlaitings ir bīstama psiholoģisku manipulāciju un smadzeņu skalošanas forma, kuras rezultātā upuris sāk apšaubīt pats sevi, savu spriestspēju un pat veselo saprātu. To primāri izmanto partnerattiecībās, taču gazlaitings novērojams arī attiecībās darba vidē un pat politikā, kad kāds manipulē ar veselu valsti un nāciju.
Gundega Gauja
Gundega Gauja
Foto: Shutterstock

TIPISKAS GAZLAITINGA FRĀZES: 

  • Tu to dzirdēji savā galvā, es neko tādu neteicu!
  • Tu atkal pārspīlē, te nekas nav tā, kā tev liekas!
  • Tu esi traks/-a, un tev jāārstējas!
  • Nevajag pārspīlēt, tas bija tikai joks!
  • Tev ir problēmas, ne man. 

Gazlaitings ir process, kurā varmāka noliedz un noraida otras personības realitāti.

Kas tas ir?

Salīdzinoši nesen Oksfordas vārdnīcas veidotāji atzina gaslighting par vienu no gada ievērojamākajiem vārdiem. Tas ir visai trāpīgs apzīmējums izplatītai psiholoģiskai manipulācijai, ko var novērot dažādos attiecību līmeņos. Tas apzīmē personu (gazlaiteri), kas savās personīgās interesēs ilgstošākā laika posmā nodod citam cilvēkam vai cilvēku grupai sagrozītu vēstījumu. Ar laiku tas šiem cilvēkiem liek apšaubīt viņu pašu pārliecību, identitāti, atmiņas, izjūtas un pat veselo saprātu. Parasti runa ir par ­partnerattiecībām, taču par gazlaiteriem nosaukti arī politiķi – īpaši Donalds Tramps un Vladimirs Putins. Taču atpakaļ pie partnerattiecībām. Par to, ka dzīvesbiedrs ir īstenojis gazlaitingu un «tu sāc noticēt, ka tas, ko redzēji, dzirdēji vai piedzīvoji, nemaz nenotika», nesen paziņoja viena no ­zināmākajām Latvijas aktrisēm. 

Filmu straumēšanas vietnē Netflix pasaulē visvairāk skatīto filmu topā nemitīgi ielec dokumentāli stāsti, kas ataino spilgtākos un ekstrēmākos gazlaitinga piemērus no reālās dzīves. Vieni no pēdējā laikā ­visvairāk apspriestajiem bijuši, piemēram, seriāls grāvējs Tinder Swindler un arī Bad Vegan. Pirmajā seriālā izskatīgs manipulators, kuru it kā apdraud nezināmi specdienesti, apkrāpj daudzas sievietes. Otrajā redzama latviešu izcelsmes ņujorkiete Sarma Melngailis, kas pēc iesaistīšanās attiecībās ar manipulatoru no slavena metropoles restorāna īpašnieces kļūst par emocionāli un fiziski sagrautu parādnieci, kas bēguļo, akli ticot pilnīgi nesaprātīgajām manipulatora idejām. Kā kaut kas tāds var notikt? Tā vaicāja daudzi. Var gan. Protams, tās ne vienmēr ir galēji saasinātas situācijas, par ko vēlāk būtu jāuzņem filmas. Gazlaitingam var būt vieglākas un smagākas formas, un, iespējams, vienā vai otrā veidā daudzi to ir ­piedzīvojuši vai šobrīd piedzīvo.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+