Raimonds Rudzāts: Gribas ar slapju lupatu iesist katram, kurš saka, ka sports nav politika

Nekad neesmu bijis vardarbīgi noskaņots, bet ik reizi, kad dzirdu novalkāto aicinājumu nejaukt sportu ar politiku, gribas ar slapju lupatu iesist katram, kas tā saka. Sports ir, vienmēr ir bijis un arī turpmāk būs politikas instruments. Latvijā tikpat kā nav sportistu, kuru panākumos būtiska nozīme nav bijusi politiķu labvēlībai. Tāpēc politiķu līšana fotografēties ar sportistiem pēc katra skaļāka panākuma nemaz nešķiet tik netaktiska un nosodāma.
Raimonds Rudzāts
Foto: Shutterstock

Grozies, kā gribi, bet ar uguni būtu jāmeklē tādi cilvēki, kuru sportošanu Latvijā nav sekmējuši politiski lēmumi.

Bez politikas sportot var retais

Politikas ietekme uz sportu ir daudz visaptverošāka, nekā cilvēki ikdienā aizdomājas. Ņemšu par piemēru savas sporta gaitas. Bērnībā trenējos basketbolā. Vispirms Siguldas Sporta skolā. Sāku trenēties tieši tajā gadā, kad vietvaras deputāti nobalsoja par šādas iestādes dibināšanu. Tas bija politisks lēmums. Trenējāmies pašvaldībai piederošās sporta zālēs. Algas treneriem veidoja valsts un pašvaldību dotācijas – abos gadījumos par to apmēru un apmaksas kārtību lēmuši politiķi. Un lemj joprojām ik reizi, kad ir jāpārskata atalgojuma likmju apmērs. Vēlāk pārgāju trenēties uz Basketbola skolu Rīga. Savulaik dibināta kā privātā Krištopana basketbola skola, 2003. gadā tā ar politisku Rīgas domes lēmumu kļuva par pašvaldības basketbola skolu. Ja ne tā, skola būtu aizgājusi pa skuju taku – politiķi to izglāba. 

Aizlecot notikumiem pa priekšu, tagad mana pamatdisciplīna ir regbijs – spēlēju Latvijas čempionātā. To organizē Latvijas Regbija federācija, bet tās budžetu veido galvenokārt valsts dotācijas. Par to piešķiršanas kārtību Saeimas līmenī lemj politiķi. Ņemot vērā to, ka federācijai nav privāto sponsoru, atliktu vien politiķiem pieņemt citu kārtību, un jau nākamajā nedēļā šis sporta veids Latvijā izčākstētu. Tāpat kā daudzi citi sporta veidi, kas pastāv, tikai pateicoties politiskiem lēmumiem – bez pašu finansiālās līdzdalības un atbildības. 

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
-50% visiem skolotājiem
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ
Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Abonē