Mākslinieks Gedimins Kotello: Visam, ko dari uz urrā, ir īss mūžs

Ar Rīgas Kinostudijā tapušajām leļļu filmām, tostarp Umurkumurs, Bimini, Kozete, Sapnis, Princese un puma, ir izaugušas vairākas paaudzes. Sešpadsmit gadu garumā šo filmu tēlus radīja mākslinieks Gedimins Kotello.
Ieva Jātniece
Foto: Ieva Andersone

Būdams naivs vai romantiķis, vectēvs savā sētā mastā uzvilka lietuviešu karogu… Turpat viņu arī nošāva. 

Lietuviešu atzars

Gedimins Kotello ilgstoši bijis arī Leļļu teātra galvenais mākslinieks un scenogrāfs teātra un televīzijas uzvedumiem. Gediminam ir 76 gadi, bet viņš ir iekšēja nemiera pilns – atradis jaunus izteiksmes veidus, nenoguris glezno. Gedimina darbs un dzīve un viņa dzimtas stāsts ir kā vesela laikmeta atspulgs. 

«Lietuviešu atzars, par ko liecina arī mans vārds, mūsu dzimtā nāk no mammas mātes puses. Viņa bija precējusies ar lietuvieti Kazimiru. Vectēvs bija izteikts patriots, Lietuvā vadīja nacionālās organizācijas. Arī nodibinot ģimeni, viņš dzīvoja divās valstīs – Latvijā un Lietuvā. Galu dabūja Otrā pasaules kara beigās, kad krievu karaspēks ienāca Viļņā. Būdams naivs vai romantiķis, vectēvs savā sētā mastā uzvilka lietuviešu karogu… Turpat viņu arī nošāva. 

Brīvvalsts laikā manai vecaimātei Latvijā piederēja veikali, kuros varēja iegādāties visdažādākās preces, sākot no petrolejas un saimniecības lietām un beidzot ar pārtiku un apģērbu. Veikali cits pēc cita bankrotēja vecmāmiņas labās sirds dēļ – viņa deva cilvēkiem preces uz krītiņa. Bet viņa bija ļoti izdarīga – ja viens veikals bankrotēja, drīz vēra vaļā nākamo. Arī bērni agri tika radināti pie darba. Mamma atcerējās, kā savulaik piecos no rīta bijis jāceļas, lai pirms došanās uz skolu pagūtu sakopt veikalu pirms tā atvēršanas.

Lai turpinātu lasīt, reģistrējies!

Iegūsti piekļuvi labākajam saturam, jaunumiem par Tev interesējošām tēmām, podkāstiem un citiem jaunumiem mūsu portālā

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Abonē