Plaisa dvēselē jeb Emocijas, kas traucē dzīvot

Arī tev gadījies, ka pat šķietami visnevainīgākā situācija, visnevainīgākais vārds tevi gluži vai iegāž bedrē? Un vari tikai pabrīnīties, no kurienes un par ko šīs neadekvātās emocijas, kas izlaužas no visdziļākajiem dvēseles avotiem un turpina tevi vajāt.
Agnese Meiere
Agnese Meiere
Foto: Shutterstock

Konsultē INĀRA VĀRPA, psihoterapeite 

Reizēm tu jūties kā tāds Laki vulkāns Islandē. No ārpuses tas izskatās kā visparastākā kalnu grēda – tāda nesatricināma un sūnām apaugusi. Bet tā iekšpusi plosa uguns. Jā, šis vulkāns darbojas bez eksplozijas – krāteris var izskatīties pēc plaisas. Taču šīs plaisas var stiepties pat vairāku kilometru garumā. Reizēm arī tev šķiet, ka plaisas dvēselē stiepjas vairāku kilometru garumā… Kas tās rada, un vai dvēseles plaisas atšķirībā no vulkāna ir dziedināmas? 

Četru bļodiņu teorija

Lai saprastu, par ko vispār ir runa, paņem baltu lapu un, it kā skatoties no sāna, uzzīmē citu citā četras bļodiņas. Uzvelc taisnu līniju, kuras abus galus savieno tāds kā uz leju nokāries vēders.

Rētas jāplēš vaļā un jāmēģina saprast šodienas notikumus, šodienas emocijas – dusmas, spītību, apvainošanos, sarūgtinājumu, trauksmi, panikas lēkmes, bēdīgumu.

Tad mazāks vēders, viens vēl mazāks un pēdējais vēl mazāks. Kā skaidro psihoterapeite Ināra Vārpa, šīs bļodiņas ir cilvēka simbols, viņam piedzimstot. «Katram no mums ir četras kārtas: ārējā jeb fiziskā (ķermenis), prāts, tad gars (morāle, ētika, vērtības), bet visdziļāk apslēptais trauciņš ir mūsu jūtība – spēja just emocijas. Visjūtīgākā, dziļākā ir tieši mūsu emocionālā pasaule, kas visiem ir trausla,» skaidro psihoterapeite. Piedzimšanas brīdī mēs visi esam kā uzzīmētā bļodiņa – vienādi. Mēs piedzimstam ar veselīgām emocijām. Un ar smadzeņu noteiktu spēju visas sešas emocijas – prieku, bēdas, dusmas, bailes, kaunu un vainas izjūtu – piedzīvot. 

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Vienreizējs maksājums

Abonēt
Oriģināls saturs katru dienu

3,49 €/4 nedēļas

Automātiskais maksājums ik pēc 28 dienām

Abonēt
2 ORĢINĀLRAKSTI DIENĀ 365 DIENAS GADĀ

26,99 €/1 gads

Automātiskais maksājums ik pēc 365 dienām

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+