Noslēpumainais ielu mākslinieks KIWI: Nekad neesmu krāsojis uz tikko renovētu ēku vai svarīgu objektu sienām

Kaislības ap Kristiāna Brektes murāli mazliet pierimušas, viņš par to tirpināts daudzas reizes. Taču retajam ir gadījies runāt ar Latvijas ielu mākslinieku KIWIE, kurš Kristiānam palīdzēja murāli uzkrāsot. Vēl Kiwie ar savu komandu šogad izdomāja ko unikālu – kā piešķirt tirgus vērtību agrāk nepārdodamai mākslai, nekustināmiem sienu zīmējumiem. Taču šī būs dīvaina saruna, jo Kiwie publiski nekad neatklāj ne īsto vārdu, ne seju.
Aiva Kanepone
Aiva Kanepone
Foto: no Kiwie personiskā arhīva

Tad, kad uz mājas sienām tiek uzkrāsotas lielas politiskās reklāmas, visi ir saņēmuši naudu un nevienam nav iebildumu, pat ja vizuāli tas izskatās diezgan pretīgi. 

Pirmo reizi mūžā intervēju vienkārši briesmoņa muti. Atvērtajā «Zoom» logā datorā pret mani pavērstas sarkanu desiņu lūpas un četri smaili zobiņi. 
Vienīgo personiskāko sajūtu deva viņa patīkamā, siltā balss intervijā un atļauja e-pasta vēstulēs uzrunāt par Saim. Publiski Kiwie parādās ļoti reti, un šajās retajās reizēs ir uzlicis veca vīra masku vai arī seja nav saskatāma. Par viņa dzīvi var atrast tikai mazas informācijas kripatiņas. Toties viņa mākslas darbi ir publiskāki par publiskiem – jau 15 gadu uz Rīgas un nu jau arī citu pilsētu sienām palaikam parādās uzkrāsoti Kiwie resnie briesmonīši. 

– Šoruden mūsu vārdu krājumā burtiski ielauzās jauns vārds – murālis. Jūs palīdzējāt uzkrāsot slaveno Kristiāna Brektes murāli, bet kādu jūs to redzat blakus murāļiem citur pasaulē?  
– Tam ir visai liela mākslinieciskā vērtība. Pasaulē tie bieži ir tikai dekorācijas bez idejas, bet šim gleznojumam ir dziļš konceptuālais zemteksts. 

– Latvijā ap to sacēlās īsta jezga. Vai arī citur murāļus apstrīd, nokasa vai aizkrāso?
– Apzīmējums murālis parasti attiecināms uz lielām fasādēm – kad nokrāsota visa siena. Ir visādi gadījumi, pats esmu ar to saskāries – kad uzkrāsoju pirmo murāli Alauksta ielā, bija aizgājis pat līdz tiesai, jo daži blakusmāju iedzīvotāji to nespēja saprast. Taču lielākoties cilvēki priecājas, ja mani zīmējumi uzrodas viņu teritorijā. Man pat sūta adreses un lūdz, lai tur kaut ko uzkrāsoju. Tad, kad uz mājas sienām tiek uzkrāsotas lielas politiskās reklāmas, visi ir saņēmuši naudu un nevienam nav iebildumu, pat ja vizuāli tas izskatās diezgan pretīgi. 

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+