Iegūt lauku māju, apmaiņā pret rūpēm. Kāds būtu abpusēji drošākais un juridiski gudrākais risinājums?

Viens no variantiem, kā savā īpašumā iegūt lauku māju, – rūpēties par kādu cilvēku gados, kas tev solās savu māju par to atvēlēt vai novēlēt tagad vai vēlāk. Taču šeit abām pusēm ir vairāki zemūdens akmeņi, kur var kaklu nolauzt.
Lolita Lūse
Lolita Lūse
Foto: no izdevniecības Žurnāls Santa arhīva

Testaments ir vienpusējs, savukārt mantojuma līgums – divpusējs darījums: to noslēdz iespējamā mantojuma atstājējs un iespējamā mantojuma saņēmējs. 

Lidija dzīvo laukos pavisam viena. Dēls, kur tie gadi, prom ārzemēs un par mammu neliekas ne zinis. Tikmēr krustmeita Alise, laba meitene, kopā ar vīru un bērniem no pilsētas atbrauc pie krustmātes vai ik brīvdienas: nomazgā mājiņai logus, nopļauj zāli, vīrs saskalda malku, bērni to sanes nojumē un sakrauj kā lego klučus. Juridiski Lidija un Alise ir svešas sievietes – Alises mamma un Lidija bija draudzenes, un tā viņa kļuva par krustmāti. Alisei krustmātes lauki dikti patīk – te viņa jūtas kā mājās jau kopš bērnības, un vīrs ik pa laikam iebiksta sānā: taču parunā ar krustmāti, lai viņa savu mājiņu noraksta tev… Alise nezina, kā ar krustmāti runāt un kā to īsti varētu izdarīt – norakstīt mājiņu. Pārdot? Uzdāvināt? Kā vēl? Tomēr reiz Lidija ierunājas pati: zini, krustmeit, neviens jau saules mūžu nedzīvo – kas ar šo mājiņu, zemi, ogulājiem un augļu kokiem notiks, kad manis vairs nebūs? Neba dēls atgriezīsies Latvijā! Ieaugs mājiņa džungļos, sašķiebsies kā pāraugusi baravika – jumti būs cauri un pagrabā lapsas atvērs bērnudārzu. Īsāk izsakoties: krustmāte Lidija ir izlēmusi, ka grib savu māju un zemi atvēlēt krustmeitai Alisei, bet ar vienu nosacījumu: lai pati drīkstētu te, savā mājiņā, dzīvot līdz pat mūža galam. Alise un Lidija apskaujas, sabučojas, abām šāds plāns patīk, tikai… neviena nezina, kā sakārtot dokumentus, lai viss būtu droši. Kāds līgums jāslēdz? Un ko iesākt, ja mirkli pēc Lidijas aiziešanas tai saulē ieradīsies viņas ārzemēs mītošais dēls un vienā mierā izmetīs Alisi no mājas? Ir jāmeklē labs jurista padoms! 

Māja svešiniekam? Padomājiet vēl un vēl!

Lai turpinātu, izvēlies abonementu

Baudi kvalitatīvu saturu bez reklāmām un piedalies diskusijās.

Dāvanā meistarklase

34.99€ / 1 gads

Automātiskais maksājums ik pēc 365 dienām

Abonēt
Pirmās 4 nedēļas bez maksas

3.49€ / 4 nedēļas

Automātiskais maksājums ik pēc 28 dienām

Abonēt
Raksta abonements - 28 dienas

1.00€ / raksts

Vienreizējs maksājums

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+