Feminisms. Dzīvot tā, kā gribi tu pati

Sievišķību slavinošie saukļi patiesībā nevis ceļ, bet pilienu pa pilienam spiež pie zemes. Kopš šodienas tu vairs nesekosi norādēm, kā jāizskatās un jādzīvo īstai sievietei. Tu būsi sieviete ar pašapziņu. Varētu teikt arī – feministe. Jo mūsdienās šis vārds tieši to arī nozīmē.
Lolita Lūse
Lolita Lūse
Foto: Shutterstock

Konsultē

JANA KUKAINE,
feministe, mākslas kritiķe un filozofe

MAIRITA LŪSE,
feministe, vides aktīviste

 

«Pašapziņa un feminisms nav sinonīmi – feminisms ir daudz plašāka teoriju un uzskatu sistēma, tomēr abiem šiem terminiem ir ļoti dziļa saistība,» uzskata Jana Kukaine. Feminisms ir viens no rīkiem, kas tieši un konkrēti piedāvā sievietei sistemātiski celt savu pašvērtējumu, mīlēt un cienīt pašai sevi un nepieļaut, ka citi izturas necienīgi vai pazemojoši.

Feminisms ir par to, ka sievietei nav jādara tā, kā grib iestāstīt kāds cits, bet gan tā, kā grib viņa pati, un tas ir svarīgs solis ceļā uz augstāku pašapziņu.

Izdomātā sievietes misija

Sabiedrība sievieti visos laikos mēģinājusi ielikt neiespējamu ideālu rāmjos. Pašapziņa nepārtraukti tiek sista uz leju, atgādinot, ka viņa nav gana laba: par resnu vai par tievu, par īsu vai par garu, māja nav gana kārtīga, bērni ne tādi un dzīve ne tāda. Ik pa laikam dzirdami slēptāki vai atklātāki spriedumi par to, kā jārīkojas sievietei, kas viņai jāprot un kā jājūtas. 

«Tikmēr viena no feminisma pamatdomām ir izvēles brīvība,» uzsver Mairita Lūse. Feminisms atbalsta izvēles, kas veicina sievietes patstāvību, izaugsmi, labsajūtu, samazina veselības vai nabadzības riskus, vairo brīvību un iespējas, cieņu, labklājību. Feminisms ir par to, ka sievietei nav jādara tā, kā grib iestāstīt kāds cits (jo visas – pilnīgi visas – tā dara), bet gan tā, kā grib viņa pati, un tas ir svarīgs solis ceļā uz augstāku pašapziņu. Ja gribi strādāt – strādā; ja gribi dzīvot mājās un audzināt bērnus – dari to; ja gribi apvienot darbu un mājas soli – uz priekšu. Gribi notievēt – tievē, negribi tievēt – netievē, un vienalga, ja citiem šķiet, ka tieva sieviete ir skaistāka. Ja gribi pucēt māju no rīta līdz vakaram – dari to! Ja gribi izšūt vai cept kūkas ar triju veidu krēmiem – lūdzu! Ja tev šīs nodarbes patīk un gandarī, lepojies un dižojies, bet nepārvērt savu patikšanu salkanā stāstā par savu sievietes misiju. 

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Abonē