«Aptuveni pusotras stundas cīnījos, lai nenosaltu.» Ultramaratoniste Diāna Džaviza

Ultramaratoniste DIĀNA DŽAVIZA preses uzmanību piesaistīja pērn, mājsēdes laikā labdarības skrējienā sešas stundas skrienot aplīšus pa savu dzīvokli Vīnē. Bet šoruden viņa kļuva slavena, uzvarot sieviešu konkurencē vienā no pasaulē izaicinošākajiem ultramaratoniem – spartatlonā Grieķijā.
Ilze Anna Vītola
Foto: no personiskā arhīva

Bez mērķtiecības un neatlaidības man vienai būtu bijis grūti visus šos gadus izturēt.

Kas ir spartatlons?

Spartatlona vēsture aizsākās 490. gadā pirms Kristus, kad Atēnām uzbruka persieši. Lai lūgtu palīdzību Spartai, uz turieni nosūtīja kareivi – skrējēju Feidipīdu. Leģenda vēsta, ka ziņnesis 250 kilometru attālo Spartu sasniedzis pusotrā diennaktī – līdz nākamās dienas saulrietam. Spartatlons, kādu pasaule to pazīst šodien, aizsākās 1983. gadā, un dalība tajā iespējama, vispirms kvalificējoties ultramaratonam citos skrējienos. Spartatlona ultramaratons risinās no Atēnu Akropoles līdz Spartas valdnieka Leonīda statujai. Šogad tas notika 39. reizi, piedaloties skrējējiem no 53 valstīm.

Zini!
Ultramaratons ir jebkuras skriešanas sacensības, kas garākas par maratonu (42,195 km). Lai kvalificētos pasaules prestižākajiem ultramaratoniem, pirms tam jāsavāc noteikts punktu skaits, piedaloties citos atzītos skrējienos.

 

Spartatlona 246 kilometru distanci Diāna pieveica 25 stundās, 24 minūtēs un 25 sekundēs. Tas ir ceturtais labākais rezultāts sievietēm spartatlona vēsturē. Jau vairākus gadus Diānas mītnes vieta ir Austrija, un spartatlonā viņa startēja kā Austrijas sportiste, bet finišēja Latvijas kreklā un ar Latvijas karogu rokās. Sarunu gan sākām par citu – pavisam negaidītu – tēmu.

– Vai taisnība, ka jūs ilgus gadus bijāt aizrautīga smēķētāja? 
– Jā, kādreiz smēķēju diezgan daudz – vairāk nekā paciņu dienā. Protams, nesmēķēju grūtniecības laikā un pirmajā posmā pēc tās, bet smēķētājs paliek smēķētājs – tā bija mana kaislība. Kad sāku nodarboties ar skriešanu, sapratu, ka vieglāk elpot būtu, ja es nesmēķētu, un tā izdevās iemainīt vienu kaislību pret otru.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+