Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam nākamajam gadam!
ABONĒT!
  • Meditācija iesācējiem soli pa solim

    Padomi
    Santa.lv
    Santa.lv
    7. oktobris, 2023
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Pexels
    Šobrīd trauksmes visapkār ir pārpārēm, un nereti tā ienāk arī mūsos. Tāpēc ir labi meklēt un atrast veidus, kā atgūt iekšējo līdzsvaru. Piemēram, sākot meditēt. Un tas it nemaz nav neiespējami un sarežģīti! Savā pieredzē dalās fiziķis Mārcis Auziņš, kurš regulāri meditē vairāk nekā 10 gadus.

    Dari tā!

    • Vispirms apsēdies uz krēsla un sajūti trīs stabilus atbalsta punktus – ar abiem dibena vaigiem stabili sēdi uz krēsla priekšējās malas, bet ar kopā saliktām kājām veido trešo atbalsta punktu taisnā leņķī, pilnas pēdas novietojot uz zemes.
    • Rokas ar plaukstām uz leju vari novietot uz ceļiem.
    • Sēdi taisnu muguru (staltu, taču ne saspringtu), atbrīvojot saspringumu arī plecos un sejā, – jānonāk pie tā saucamā Monas Lizas smaida.
    • Mēli turi pie aukslējām, tas samazina siekalu veidošanos.
    • Galvu mēģini stabili nobalansēt kā bumbiņu uz mugurkaula tornīša, skatienu vēršot mazliet uz priekšu.
    • Acis turi aizvērtas, taču nesažmiedz. Ja meditācijas laikā kļūsti miegains, acis mazliet drīksti pavērt vaļā, bet nesāc vērot konkrētus objektus.
    • Elpo caur degunu un vēro to. Kā? Viens no labākajiem veidiem – mēģināt elpu sajust uz augšlūpas vai nāsīs.

    Iztēlojies, ka deguns ir kā vārtrūme, kur elpa ieplūst iekšā un izplūst ārā.

    Ļauj elpai būt absolūti brīvai, nevis speciāli elpo gari, īsi vai noteiktu sekunžu laiku. Ar laiku elpošana pati no sevis nomierināsies un kļūs gandrīz nemanāma.

    • Kad esi nofiksējis elpu, mēģini nomierināt prātu, dari to divās dimensijās. Iedomājies krustu – tas simbolizē šīs divas dimensijas. Pirmā dimensija – es atrodos tieši šeit un tagad, nevis pagātnē vai nākotnē.

    Budisti saka: pagātne ir vēsture, bet nākotne – nezināma mistērija, vienīgais brīdis, kurā notiek tava dzīve, ir šeit un tagad.

    Meditācijas laikā pārstāj cepties par to, kas noticis pirms stundas, vakar vai kāpēc nemācēji atbildēt uz priekšnieka nelāgo uzbraucienu pirms pāris mēnešiem. Tāpat nenodarbojies ar nākotnes plānošanu, nedomā par to, ka pēc meditācijas gaidāma sarežģīta saruna vai kas rīt jādara darbā. 

    • Otra dimensija ir stabils, neitrāls punkts, kurā neesi pārāk bēdīgs, saskumis, sliktā omā, bet arī neatrodies eiforijā vai nirvānā. Meditācijas mērķis nav nonākt septītajās debesīs, bet gan piedzīvot stabilitāti un mieru. 

    3 iesācēja jautājumi par meditāciju

    • Ko iesākt ar uzmācīgajām domām?

    Ir pilnīgi skaidrs, ka iesācējs minūtes meditācijas laikā desmit reižu domās kaut kur aizceļos. Tas nav nekas traks. Konstatē faktu: ahā, esmu sācis domāt par kaut ko. Un tad mēģini no domas pakāpties malā, mēģini to atlaist vaļā, atstāt pusvārdā.

    Budisti iesaka: brīdī, kad tev prātā ienāk kāda doma, iedomājies, ka tā nav tava, ka tā pieder citam cilvēkam, un nolem tajā neklausīties, to neattīstīt.

    Jā, pašreiz mēs dzīvojam nemierīgā laikā, kad domas ir īpaši lipīgas, uzmācīgas, satraucošas un neliek mieru.Ja nu pavisam nevari no kreņķīgās domas aizmukt, tad mēģini darīt citādi – paglābies tajā iekšā, ļaujies tai!

    Prātā saki tai: labi, tad es sev ļaušu domāt par šo slikto lietu – kāpēc no tās nevaru tikt vaļā, kāpēc tā mani uztrauc!

    Pēc piecām, septiņām minūtēm ar pārsteigumu konstatēsi, ka lieta, par kuru uztraucies, ir sarežģīta, grūta, bet ar to ir iespējams dzīvot vai vismaz patlaban nolikt maliņā.

    Meditācija šajā trauksmainajā laikā nenozīmē, ka vajag uzbūvēt sev apkārt iluzoru bezrūpības būri tas uz mani neattiecas un izlikties, ka nekas slikts ar tevi un tavu ģimeni nemaz nevar notikt. Meditācija problēmas nopietnību nemazinās, taču palīdzēs nebūt iekšējā panikā.

    • Cik ilgi meditēt?

    Ar piecām minūtēm būs par maz, jo visdrīzāk nepaspēsi ieiet meditatīvā stāvoklī. Iesācējam derēs 10 minūšu meditācija – tas ir pietiekami, lai nomierinātu prātu. Pakāpeniski šo laiku var pagarināt, taču arī pieredzējuši skolotāji nemeditē ilgāk par 30 minūtēm, ja vien viņu mērķis nav veikt kādus noteiktus vingrinājumus.

    Meditācija ir apziņas un prāta disciplīna – ja nolem, ka meditācijas seanss ilgs 10 minūtes, tad stingri to ievēro.

    Labi noder viedtālruņa lietotne – taimeris ar gonga signālu, meditācijai noslēdzoties, lai nav ar vienu aci jāšķielē pulkstenī, cik daudz laika atlicis.

    • Kā zināt, vai meditācija izdevās?

    Meditācijas skolotāji atbildētu, ka jautājums pēc būtības ir nepareizs. Nav izdevušos vai neizdevušos meditāciju. Dažreiz nokļūstam dziļākā meditatīvā stāvoklī un izjūtam nonākšanu plūsmā, citreiz neizdodas tik viegli atslēgt prātu un izvairīties no uzmācīgām domām, taču tas uzreiz nenozīmē, ka meditācija veikta slikti. Pieņem, ka šodien meditācija bija tieši tāda, kādai tai bija jābūt, un paslavē sevi: malacis, vismaz šodien es to izdarīju!

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē