• Ārsta padomi, kā sev palīdzēt, ja saķerts vēdervīruss

    Slimības
    Ginta Auzniece
    25. jūlijs, 2020
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Pixabay
    Vēdera vīruss sev līdz nes vemšanu, caureju, temperatūru, reizēm nespēku un citus simptomus. Kā sev palīdzēt un ko drīkst ēst, ja gadījies saķert vēdervīrusu, skaidro ģimenes ārsts Ventspilī Dr. Pauls Princis.

    Kā saku saviem pacientiem – specifiskas ārstēšanas šajā gadījumā nav. Vienīgais, ko vari darīt – kaut mazliet atvieglot to reti riebīgo sajūtu, ar ko vīruss tevi ir aplaimojis. Lūk, ko iesaku es!

    • DAUDZ ŠĶIDRUMA. Dzert, dzert un vēlreiz dzert! Tīru ūdeni, zāļu tējas, piemēram, asinszāļu, kumelīšu, pelašķu. Slimības pirmajās dienās pa malciņam droši var un vajag izdzert vismaz 3 litrus šķidruma, lai skalotu organismu. Labs variants pie liela zaudētā šķidruma daudzuma vemšanas vai caurejas dēļ ir Rehydron šķīdums, ko var nopirkt aptiekās – vienu iepakojumu sajauc ar litru ūdens un izdzer dienas laikā. Ja rehidrona nav pa rokai, saviem pacientiem mēdzu ieteikt paštaisītu kokteilīti – minerālūdenim pievienot šķipsniņu sodas un mazliet cukura. Var lietot arī tīru minerālūdeni – tādās reizēs der Borjomi un Essentuky, bet labāk to mazliet atgāzēt.
    • C VITAMĪNS. Šī vēdervīrusu gadījumos nav pārāk populāra manu kolēģu taktika, bet mana pieredze rāda, ka, pirmajās slimības dienās lietojot pa 1000 mg dienā, efekts ir, organisms tiek sastimulēts uzveikt vīrusu. Katrā ziņā – C vitamīns noteikti nekaitēs.
    • PRET SĀPĒM UN TEMPERATŪRU. Pretēji valdošajam uzskatam, ka, ja sāp vēders, pretsāpju zāles dzert nevajag, vēdervīrusi, manuprāt, ir izņēmums. Es saviem pacientiem tādos gadījumos iesaku paracetamolu, kas vienlaikus mazina gan sāpes, saspringumu, spazmas vēderā, gan temperatūru un galvassāpes. Var lietot līdz 2000 mg dienā, piemēram, 500 mg tableti 4 reizes.
    • LABĀS BAKTĒRIJAS. Šajā situācijā zarnu trakta mikroflorai jāpalīdz atgūt līdzsvars, un te labi palīdz aptiekās nopērkamās probiotikas. Ja ir caureja, labāk derēs Enterol, bet, ja ir vemšana, parasti iesaku Linex, Liveo 4 vai Lacto Seven labo baktēriju kapsulas pa 3–4 kapsulām dienā.
    • AKTĪVĀ OGLĪTE. Var lietot gan pie caurejas, gan vemšanas, lai absorbētu sliktās vielas, toksīnus, kas vīrusa dēļ krājas organismā. Parastā oglīte gan jālieto padaudz, lai būtu jēga – 1 tablete uz katriem 10 kg ķermeņa svara. Var lietot arī Sorbex kapsulas, tad deva būs mazāka – 1–3 kapsulas dienā.
    • NEBREMZĒ CAUREJU! Zinu, ka cilvēki iecienījuši preparātus, kas satur loperamīdu, piemēram, Imodium, un, tā teikt, nogriež caureju kā ar nazi. Bet ar šiem līdzekļiem gan jāuzmanās, jo tā tiek nobloķēta infekcijas izvadīšana no organisma. Es loperamīdu ieteiktu, ja ir tiešām apjomīga caureja – 10–12 reizes dienā. Bet drošāk pirmajās 12 sliktas pašsajūtas stundās tomēr iztikt bez šīm zālēm. Tā vietā labāk palietot Smecta pulverīšus, kas apliks zarnu sieniņas ar aizsargkārtiņu, tā pasargājot no vīrusa radīto toksīnu iedarbības.
    • PRET SLIKTU DŪŠU. Vari iedzert Cerucal tableti ar aktīvo vielu metoklopramīdu, kas slikto dūšu mazinās, bet nelieto to, ja jau ir stipra vemšana. Šis medikaments stimulē zarnu darbību, tādēļ pēc 6–8 stundām var parādīties caureja. Vīrusam tik un tā jātiek no tevis ārā!
    • KUŅĢA PILIENI vai IBEROGAST. Ja ir slikta dūša, apetītes zudums, sajūta, ka kuņģis nestrādā, var lietot kādus no šiem pilieniem. Deva: 15–20 pilieni 3 reizes dienā, līdz pašsajūta uzlabojas.
    • PĒC TAM. Ja it kā jūties labi, bet vēl pēc nedēļas ir sajūta, ka vēders buntojas, ir mainīga vēdera izeja – te cieta, te mīksta, te sākas strauji aizcietējumi –, vari palietot kādu no enzīmu preparātiem. Piemēram, Kreon 10 000 V pa 1 kapsulai 2 reizes dienā.

    Ko drīkst ēst, ja ir vēdervīruss?

    Zarniņām, lai atveseļotos, vajadzīgs ne tikai šķidrums, bet arī olbaltumvielas un ogļhidrāti, tātad cukuri, kas arī dabiski ir zarnu iemītnieki. Tāpēc, ja vien nav tiešām milzu caurejas un vemšanas, arī slimojot droši drīksti apēst gabaliņu siera, cieti vārītu olu, padzert saldu tēju… Arī skābpiena produkti neskādēs – glāze kefīra, bezpiedevu jogurts. Badoties nevajag!

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē