• Viens pats mājās. Cik ilgi mājdzīvnieku drīkst atstāt vienu pašu?

  Daba un dzīvnieki
  Ilze Zicāne
  3. oktobris, 2022
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Ne vienmēr, uz vairākām dienām dodoties ārpus mājas, ir iespējams paņemt mīluli līdzi. Ne vienmēr ir vienkārši sarunāt kādu, kurš dzīvnieku ik dienu dosies apraudzīt vai paņems pie sevis. Turklāt ir dzīvnieki, kas vides maiņu ļoti sāpīgi pārdzīvo. Uz cik ilgu laiku katru no mājdzīvnieku sugām drīkst atstāt vienu pašu?

  Dodoties uz vairākām dienām ārpus mājas un atstājot dzīvnieku vienu, vienmēr atstāj vairāk barības un dzeramā ūdens, nekā būtu nepieciešams. Labāk lai paliek pāri, nevis pietrūkst.

  Zivtiņas

  No visām mājdzīvnieku sugām zivis drīkst atstāt vienas pašas visilgāk (pieņemot, ka nenotiek elektropadeves pārrāvums un akvārija mehānisms neizslēdzas). Zoopreču veikalos var iegādāties speciālu barotavu, ko nostiprina akvārijā un kas noteiktos laikos zivtiņām izsniedz nepieciešamo barības porciju, ko iepriekš barotavā iepildījis saimnieks.

  Ja dodies garākā ceļojumā, sameklē kādu, kurš apraudzīs zivtiņas ik pēc trim dienām un pārbaudīs, vai automātiskā barotava strādā labi. Bez šādas barotavas gan zivis drīkst atstāt bez barības vien pusotras dienas. Izņēmums ir zivju mazuļi, kuriem vajadzīgas regulāras maltītes katru dienu.

  Dzīvnieki būrītī

  Trušu, jūrascūciņu, žurciņu un pārējo būra dzīvnieciņu lielākā problēma, paliekot vieniem, ir vientulība – sēdēt cauru dienu četrās sienās nav nekas patīkams. Šie mājdzīvnieki ir regulāri jālaiž ārā pastaigāties un jānodrošina pietiekami plašs būris un izklaides iespējas.

  Būra dzīvnieki ir jāaprauga un jāizlaiž ārā pastaigāties ne ilgāk kā ik pēc 72 stundām.

  Otra iespējamā problēma – viņi var palikt bez ūdens, ja rotaļājoties vai nejauši iztecina ūdeni no automātiskās dzirdinātavas.

  Putni

  Putni ir ļoti jūtīgi. Lielākie papagaiļi emocionāli ļoti cieš, atstāti vieni, tāpēc, pat ja saimnieks ir prom vien uz diennakti, viņiem noteikti jāatrod auklīte, kas pavadīs laiku kopā ar putnu – kaut vai putnam mazpazīstams cilvēks, tomēr kompānija. Visi pārējie putni ir jāaprauga vismaz katru otro dienu. Lielākās bīstamības – rutīnas vai stresa apstākļos putni var no būrīša izspārdīt barību un iztecināt ūdeni.

  Kaķi

  Kaķis ir diezgan neatkarīgs dzīvnieks, tāpēc, ja vien viņam nav vajadzīgas ikdienas medicīniskas procedūras, pieaugušu kaķi var atstāt vienu mājās līdz pat trim dienām. Atstājot istabas kaķi vienu, jānodrošina prombūtnes dienām atbilstoši daudz barības un dzeramā ūdens, kā arī papildu tualetes kastīte.

  Tā kā kaķis brīvi pārvietojas pa māju, rūpīgi pārlūko telpas, vai tajās nav bīstamības, kas var traumēt dzīvnieku (aizver logus, atvieno elektroierīces, noslēp plīstošas, nestabilas mantas un sīkus priekšmetus, ko dzīvnieks var norīt rotaļājoties u. c.). Biežāka apraudzīšana, ik pēc vienas dienas, vajadzīga kaķēniem, kas jaunāki par 6 mēnešiem, un senioriem. Ja sarunā istabas kaķim auklīti, tad piekodini, lai netīšām neizlaiž kaķi ārā.

  Suņi

  Suņi nav pietiekami neatkarīgi, lai tos atstātu vienus. Tie ir bara dzīvnieki, kuriem jābūt kopā ar savu baru – cilvēkiem. Kucēnus un seniorus nedrīkst atstāt vienus ilgāk par 8 stundām, jo vienatne patiešām kaitē suņu garīgajai un fiziskajai veselībai. Stresa ietekmē var parādīties veselības problēmas, uzvedība var kļūt destruktīva.

  Tas nozīmē, ja tev jādodas komandējumā, jāsarunā palīgs, kurš apraudzīs kucēnu vai senioru, pabaros un izvedīs ārā vismaz trīs reizes dienā.

  Pieauguši suņi jāizved ārā vismaz divas reizes dienā. Tomēr, ja vien ir iespējams noorganizēt, saimniekiem vairāku dienu un ilgākos izbraucienos savu suni vajadzētu ņemt līdzi.

   

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē