• FOTO: Kā vasarā pareizi apgriezt rozes, lai tās turpinātu bagātīgi ziedēt

  Dārzs
  Līga Beināre
  7. jūlijs, 2023
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Pixabay
  Apgriešana arī pēc ziedēšanas rozītei atkal dos jaunu sparu augt svaigiem dzinumiem un briedināt pumpurus nākamajai ziedēšanai. Tātad – jo kvalitatīvāk dārza karalienes apgriezīsi, jo krāšņāk un ilgāk tās ziedēs.

  Raksts no žurnāla Ievas Dārzs arhīva 

  Konsultē Ilma Nereta, Nacionālā botāniskā dārza vadošā dārzkopības speciāliste.

  Kā pareizi griezt rozes?

  1. Pēc pirmās ziedēšanas – parasti jūlijā – apgriez noziedējušos ziedus, lai tie neatņemtu krūmam spēku. Vēlams to izdarīt vēl pirms noziedējušo ziedlapiņu nobiršanas.
  2. Nedaudz saīsini arī pašus dzinumus, nogriežot 1–2 augšējās lapas.
  3. Nogriez vai pēc vajadzības saīsini izteikti slimos dzinumus, kam bojāta miza, sadzeltējušas lapas.

  Dažas īpatnības

  • Lielākajai daļai jauno rožu šķirņu ziedi veidojas uz šāgada dzinumiem. Tos var apgriezt pat vairākas reizes sezonā un sagaidīt atkal uzziedam.
  • Citādi ir ar tā sauktajām vecajām šķirnēm, kas radītas līdz 1867. gadam un zied uz iepriekšējā gada dzinumiem. Jo siltāka bijusi ziema, jo krāšņāk vecās šķirnes zied. Savukārt augusta beigās tās jau briedina dzinumus, uz kuriem ziedi būs nākamvasar. Tāpēc ar apgriešanu jāuzmanās – var nogriezt vecās ziedkopas, augļkopas, taču veselīgos dzinumus – ne.

  Pabaro rozes!

  Augusta sākumā rozes pēdējo reizi drīkst saņemt slāpekli saturošu mēslojumu, bet jau mēneša beigās rožu krūmus mēslo ar magnija sulfātu vai citu magniju saturošu mēslojumu, kas veicinās dzinumu nobriešanu un augu sagatavošanos ziemai un salam. Ierušini un aplaisti, lai mēslojums sāk lēnām šķīst un nokļūst līdz cera saknēm. Tāpat augusta otrajā pusē ieteicams ap rožu ceriem iestrādāt koka pelnus, vidēji izkaisot 0,5 kg uz 1 kvadrātmetru. Pelni satur K, Ca, Mg un vairākus citus mikroelementus, kas stiprina rožu izturību.

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē