• Kā rīkoties, ja interneta vidē nonācis bērna kailfoto

  Bērns un internets
  Maija Katkovska
  22. oktobris, 2023
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Pie Drossinternets.lv nereti vēršas satraukti vecāki, kuru bērnu kailfoto ir nonākuši internetā.

  No šādas nepatīkamas un pazemojošas situācijas nav pasargāts neviens, tāpēc vecākiem ir jāzina, kā būtu pareizi rīkoties, ja pēc palīdzības vēršas bērns. Svarīgi ir darīt visu, lai notikušais bērna psiholoģisko stāvokli ietekmētu pēc iespējas mazāk.

  1. Pirmkārt, uzmanīgi uzklausiet bērnu, nenosodot, nepārtraucot un neuzdodot jautājumus. Ir arī svarīgi uztvert stāstīto, neizrādot sakāpinātas emocijas, citādāk bērns var noslēgties un neatklāt patiesību par notikušo. Visticamāk, bērns ir situācijas upuris, tāpēc jums viņš ir jāatbalsta, nevis jāsoda. Visdrīzāk, bērns būs satraukts, nomākts vai nobijies, tāpēc parūpējieties, lai viņš jūtas drošībā. Piedāvājiet bērnam savu atbalstu, paliekot kopā ar viņu, kamēr tiek atrisināta problēma.
  2. Otrkārt, iegaumējiet norādes, kur attēls vai video internetā ir redzams, kam tika sūtīts, kurš to pārsūtīja utt. Tās palīdzēs dzēst attēlu un video no publiskas aprites un veikt nepieciešamās darbības varmākas meklēšanai. Noglabājiet attēlu/video drošā vietā, lai tas kalpotu par pierādījumu notikušajam situācijas noskaidrošanai un atrisināšanai. Attēlu nedrīkst nevienam pārsūtīt.
  3. Treškārt, nesoliet bērnam, ka saruna paliks tikai starp jums, bet paskaidrojiet viņam, ko darīsiet ar šo informāciju, kam tā tiks tālāk nodota un kāpēc tā jārīkojas. Ir jāņem vērā, ka par notikušo vardarbību pret bērnu, iespējams, būs jāinformē arī skolas sociālais pedagogs, jo nereti kailfoto ir redzējuši un to izplatīšanā iesaistījušies arī skolas skolēni.
  4. Ceturtkārt, ziņojiet Drossinternets.lv vai Valsts policijai, balstoties uz bērna sniegto informāciju, un konsultējies, kā rīkoties tālāk. Ja cietušais bērns norāda uz vienaudžiem, kuri iesaistījās attēla izplatīšanā, tad sadarbībā ar skolu aiciniet personas, kuru rokās nonācis bērna kailfoto vai video, to dzēst no savām viedierīcēm, lai nepieļautu tālāku izplatību.
  5. Piektkārt, ziņojiet sociālo tīklu administrācijai, pieprasot dzēst saturu, jo šāds saturs ir pretrunā ar sociālo tīklu lietošanas noteikumiem. Saites uz ziņošanas rīkiem pieejamas Drossinternets.lv mājaslapā atrodamajā Sociālo tīklu drošības ceļvedī. 

  Ir sagatavots arī informatīvs materiāls «Kā rīkoties, ja bērna kailfoto ir nonācis internetā?», kurā vecāki var atrast noderīgu informāciju par veidiem, kā bērnu kailfoto parasti nonāk interneta vidē. Plašāka uzmanība tiek pievērsta paņēmieniem, kurus parasti izmanto bērni un pusaudži, lai «izvilinātu» kailfoto citam no cita. Tāpat apkopoti triki, kādus ir iecienījuši pedofili. Informatīvajā materiālā ir apkopoti arī praktiski padomi, kā rīkoties vecākiem, ja bērns vēršas pēc palīdzības, tie ir pieejami šeit.

  Nobeigumā ir jāuzsver, ka jebkādas darbības ar nepilngadīgas personas kailfoto internetā ir nelegāla satura izplatīšana. Par jebkuru bērnu kailfoto internetā nekavējoties jāziņo Drossinternets.lv vai Valsts policijai. Saskaņā ar Latvijas likumdošanu, persona, kas rada vai izplata bērnu kailfoto, var tikt saukta pie kriminālatbildības, kura iestājas jau no 14 gadu vecuma.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē