• 10 lietas, kas jāzina par piena maisījumiem

  Mazulis
  Laura Liepa
  10. maijs
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Unsplash
  Bagātīgais piena maisījumu piedāvājums nav paredzēts, lai tu savam mazulim sarīkotu īstu degustāciju. Gadījumos, kad bērniņam nepieciešams dot piena maisījumu, jābūt vērīgai un zinošai, lai izvēlētos īsto un pie tā pieturētos. Uz jautājumiem atbild Dace Tropa, Bērnu klīniskās universitātes bērnu ārste, un Baiba Grīnberga, sertificēta bērnu uztura speciāliste.

  Visi mākslīgā piena maisījumi veidoti tā, lai mazuļi, tos ēdot, pieņemtos svarā. Neeksistē viens vislabākais piena maisījums! Jebkurš maisījums ir ķīmiska formula, kas aizstāj mammas pienu, bet tas – kuram ražotājam par labu izvēlēties – paliek katras mammas ziņā. Tikai atceries – mazais bērniņš nav kā pieaugušais, kurš nevēlas ēst vienu un to pašu zupu divas vai trīs dienas pēc kārtas. Tādēļ eksperimenti, piedāvājot visus iespējamos dažādu ražotāju piena maisījumus, ir lieki, nevajadzīgi un var radīt apjukumu zīdainīša gremošanas traktā. Mazulim nepieciešama monodiēta. Ja izvēlētais piena maisījums der, bērniņš jūtas labi, nav novērojamas pazīmes, kas satrauc mammu, tad pie šī maisījuma arī jāpaliek. Nav jāmeklē vēl labāks.

  Jādod maisījums, bet – kurš?

  Uztura speciāliste Baiba Grīnberga vecākiem, kuriem ģimenē nav novērotas alerģijas un arī bērnam līdz šim nekas tāds nav bijis, iesaka sākt ar parasto maisījumu, kas paredzēts veselam, iznēsātam un laikā dzimušam mazulim. «Diemžēl šobrīd tā ir modes tendence – sevi pārmērīgi saudzēt un bez vajadzības ievērot bezglutēna, bezlaktozes diētu. Tas nav nepieciešams. Ja bērniņš ir vesels, arī kolikas vēl nav rādītājs, lai uzsāktu barošanu ar hipoalerģisko piena maisījumu.»

  Ar kādu sākām – ar tādu jāturpina?

  Kāda māmiņa stāstīja, ka jau dzemdību iestādē viņas mazulim tika iedots mazliet piena maisījuma. Izrakstoties no slimnīcas, ārsts ieteica – ja tomēr būs nepieciešamība turpināt barot ar maisījumu, lai iespēju robežās cenšas pieturēties pie tā, kas jau tika dots slimnīcā. Bērnu ārste Dace Tropa skaidro: «Slimnīcā parasti ir pieejams viena veida piena maisījums, nevis viss plašais piedāvājuma sortiments. Turklāt tas nenozīmē, ka tas, kas ir slimnīcā, ir vislabākais. Nē, tas vienkārši ir uzvarējis iepirkumu konkursā, lai slimnīcā nepieciešamības gadījumā spētu sniegt bērnam atbilstošu diētu.»

  Cik daudz maisījuma jāapēd?

  Veselam un iznēsātam zīdainim diennakts laikā nepieciešami 150–200 ml piena maisījuma uz vienu viņa kilogramu. Tātad, ja mazulis sver 4 kg, vidēji viņam diennaktī jāapēd 600–800 ml piena maisījuma. Tā daudzums var svārstīties 100 ml robežās (ja mazais vēlas apēst vairāk vai arī tik daudz ēst nevēlas).

  Vai ar pudelīti drīkst barot pēc pieprasījuma?

  Nē. Atšķirībā no krūts barošanas, mazuļus ar mākslīgo piena maisījumu nedrīkst barot pēc pieprasījuma. Bērnu ārste Dace Tropa teic: «Ar maisījumu bērnu drīkst barot pēc pieprasījuma, ja vien tas nav biežāk kā reizi trīs stundās. Vecākiem arī jāsaprot, ko īsti nozīmē pieprasījums. Reizēm zīšana mazulim nepieciešama tikai, lai nomierinātos, nevis uzņemtu barību. Tad prātīgāk būtu ņemt palīgā knupīti, nevis piena pudeli.» Barojot zīdaini ar mākslīgo piena maisījumu, starp ēdienreizēm noteikti jāpiedāvā arī padzerties ūdeni!

  Palmu eļļa sastāvā. Vai bīstami?

  Palmu eļļa ir daudzu piena maisījumu sastāvā, bet ražotāji neatšifrē, kā tieši šī eļļa iegūta. Tikai tā palmu eļļa, ko iegūst no palmas augļa kodola (nevis augļa oranžā mīkstuma), nav veselībai labvēlīga. Dažos piena maisījumos ir kokosriekstu eļļa. No vienas puses – ir pierādīts, ka ilgtermiņā kokosriekstu eļļa nav veselībai draudzīga, no otras, – tajā ir vidēji garo ķēžu taukskābes, ko iesaka, ja ir zarnu darbības traucējumi. Kokosriekstu eļļā sastopamās taukskābes organismā uzsūcas vieglāk, salīdzinot ar omega 3, omega 6. Uztura speciāliste Baiba Grīnberga piebilst: «Ir pierādīts, ka ar mātes pienu barotie bērni intelektuālā ziņā ir vairāk attīstīti un tas lielā mērā ir, pateicoties mātes pienā esošajām nepiesātinātajām taukskābēm. Tāpēc, ja mazulis tiek barots ar mākslīgo piena maisījumu, iesaku, jau sākot no pusgada vecuma, reizi dienā pudelītes saturam piepilināt aptiekā nopērkamu zivju eļļu ar omega 3 taukskābēm, ja vien tās nav piena maisījuma sastāvā.»

  Pudeļbērni – apalīši. Mīts vai patiesība?

  Patiešām novērots, ka ar maisījumu ēdināti bērni vairāk pieņemas svarā nekā ar krūti barotie. Iespējams, tas notiek tādēļ, ka mazulis tiek barots biežāk nekā reizi trijās stundās vai arī vecāki viņam dod lielāku daudzumu piena nekā rekomendēts. Ja ikmēneša vizītē pie ārsta speciālists atzīs, ka mazuļa svars ir pārāk liels (vairāk par kilogramu), jums ieteiks diētas korekciju. Uztura speciāliste Baiba Grīnberga piebilst: «Arī vecmāmiņu priekam par apaļīgiem pārbarotiem bērniem mūsdienās nav attaisnojuma. Tad vēlāk ap sešu astoņu gadu vecumu šie bērni tiek vesti pie uztura speciālista, lai konsultētos par piemērotu diētu, jo bērns liekā svara dēļ nevar būt aktīvs.»

  Kad jābeidz pudeļošanās?

  Kad bērns sāk staigāt, piena maisījuma pudele pirms miega vairs nav nepieciešama. Gulētiešanas rituāls, iztukšojot piena pudelīti pirms miega, visbiežāk saistīts ar vecāku nevaļu – bērns pudeli izēd, aizmieg, un tad beidzot ir mirklis miera. Taču pudelītes vietā var likt ko citu, kaut vai savu tuvumu, grāmatu, pasaku, sarunu – vakars pēc vakara, un drīz bērns pats būs noticējis, ka viņš spēj iemigt arī bez piena dzeršanas. Savukārt nakts barošana pēc būtības ir tikai pirmā dzīves mēneša prioritāte.

  Vai šīs pazīmes norāda, ka jāmeklē cits piena maisījums?

  Pirms nolemjam mainīt piena maisījumu un sākt bērnam piedāvāt ko citu, jāsaprot, kas tam ir par iemeslu. Ja mazulis maisījumu ēd, pieņemas svarā, neatgrūž, ja fēcēs nav tādu patoloģisku piemaisījumu kā asinis, visdrīzāk šis maisījums mazulim ir piemērots. Ar maisījumu mazais jābaro vismaz nedēļu vai divas, lai varētu izdarīt objektīvus secinājumus. Bažas par to, ka maisījums nav piemērots, mammām visbiežāk rada šādas pazīmes:

  • Zaļas fēces

  Bērnu ārste Dace Tropa teic, ka tā ir savdabīga latviešu mammu īpatnība – pārmērīga koncentrēšanās uz zaļām fēcēm: «Patiesībā slikti ir tikai tad, ja bērniņa fēces ir baltā, sarkanā vai melnā krāsā. Ja tās ir zaļos toņos, tātad gremošanas procesā piedalās arī žults, un tas ir labi.» Vēdera izeja zaļā krāsā var būt arī tad, ja mazulim tiek doti kādi medikamenti, kā arī vēdera vīrusu gadījumā. 

  • Atgrūšana

  Ja atgrūstā piena daudzums nepārsniedz divas ēdamkarotes, to nevar uzskatīt par problēmu. Bieža atgrūšana var būt saistīta arī ar neefektīvu atraudziņas sagaidīšanu. Ja mazulis atgrūž pienu, bet tāpat labi pieņemas svarā, iespējams, viņš vienkārši apēd par daudz. Ir speciāli piena maisījumi, kas mazina atgrūšanu. To sastāvā parasti ir ceratoniju augļa sveķi, kas maisījumu arī pēc konsistences padara biezāku. Taču šāda maisījuma izvēle ir kā koks ar diviem galiem – no vienas puses, tas mazina atgrūšanu, no otras, – ir lielāks risks, ka mazulim būs aizcietējumi.

  • Aizcietējumi

  Ražotāji piena maisījumiem mēdz pievienot prebiotiķus – oligosaharīdus un fruktooligosaharīdus, kas dabīgā veidā, taču atšķirīgi pēc struktūras, sastopami arī mātes pienā un palīdz novērst aizcietējumus, kā arī uzlabo zarnu mikrofloru. Tomēr ir mazuļi, kuriem vēdera izeja vienalga tiek apgrūtināta. Tas tādēļ, ka mākslīgi pievienotie oligosaharīdi atšķiras no mātes pienā esošajiem, bet arī tas nav iemesls uzreiz meklēt citu piena maisījumu. Ja mazulis reizi dienā vai reizi divās dienās nokārto lielās darīšanas un labi pieņemas svarā – viss kārtībā. Jānogaida, kamēr bērniņa gremošanas sistēma pieradīs pie ēdiena, tad arī vēdera izeja noregulēsies. Tomēr jāvēro, kāda ir mazuļa pašsajūta. Ja vēderiņš iziet ar vieglu piepūli un mazais jūtas labi, var biežāk piedāvāt padzerties ūdentiņu, kas palīdzēs noregulēt vēdera izeju.

  • Caureja

  Šķidra vēdera izeja varētu būt rādītājs, ka maisījums mazulim tomēr nav piemērots, bet pavēro rūpīgāk – kā tiek pagatavots piena maisījums? Vai trauki vienmēr ir sterili? Vai nevarētu būt tā, ka šķidru vēdera izeju izraisa kāda baktērija? Varbūt mazais saķēris vēdera vīrusu? Ja caureju novēro sešas reizes 24 stundu laikā, tas ir nopietni, bet arī tādos gadījumos sāk ar konsultāciju pie ārsta, nevis piena maisījuma maiņu. Arī zobiņu augšanas laikā mazulim var būt šķidra vēdera izeja.

  • Alerģija

  Alerģijas pamatā izraisa piena olbaltumvielas. Izsitumi ir viena no alerģijas pazīmēm, smagākos gadījumos varētu būt arī elpceļu problēmas, tūska. Vērts konsultēties ar ārstu par hipoalerģiskā piena maisījuma izvēli.

  • Vēdera pūšanās

  Tas, ko saucam par kolikām, biežāk novērojams ar krūti barotiem bērniem. Ja vēdera pūšanās ir izteikta arī ar maisījumu barotam zīdainim, aizdomās turamais ir piena cukurs, kas veicina rūgšanas procesus kuņģa zarnu traktā. Ieteicams piemeklēt šī paša ražotāja maisījumu, kas nesatur laktozi vai arī ārstniecisko maisījumu (anti-colic jeb AC).

  Vai pati drīkstu sākt dot hipoalerģisku maisījumu bērnam?

  Prātīgāk tomēr būtu pirms maisījuma maiņas vispirms konsultēties ar ģimenes ārstu, pediatru vai uztura speciālistu, pastāstīt par iemesliem, kāpēc, tavuprāt, šis maisījums mazulim neder. Ja ārsts iesaka izvēlēties citu specializētu piena maisījumu, priekšroku dod tā paša ražotāja produktam, ko lietojāt līdz šim. Katrs ražotājs piedāvā dažādu formulu piena maisījumus – gan parastos, gan bez laktozes, gan hipoalerģiskos.

  «Piena maisījumus noteikti nevajadzētu mainīt, kā pagadās. Vismaz vienu divas nedēļas jānogaida, pieturoties pie esošā maisījuma, un jāizvērtē, vai tiešām bērnam tas neder. Ja mamma jau paguvusi nomainīt divus maisījumus, kas pēc sava sastāva un būtības ir diezgan līdzīgi, bet mazuļa pašsajūta nav uzlabojusies, tad ar ģimenes ārstu jāapspriež, vai nebūtu nepieciešams sākt dot bērnam kādu no ārstnieciskajiem maisījumiem. To var izlemt tikai ārsts! Efektu parasti izvērtē 2 līdz 4 nedēļu laikā. Paniski mainot vienu maisījumu uz citu, iestājas tikai haoss (arī psiholoģiskais) un mammām varētu likties, ka nekas nepalīdz. Reizēm viss, kas ir nepieciešams, ir laiks, lai situācija uzlabotos,» skaidro Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas gastroenteroloģe Ieva Puķīte.

  Vai pudelītes pret kolikām ir efektīvas?

  Barojot bērniņu ar piena maisījumu, mammas aizdomājas, ka varbūt pudelītes maiņa palīdzēs atrisināt gāzīšu problēmu. Bērnu ārste Dace Tropa par speciālajām pretkoliku pudelītēm teic tā – tās var izmēģināt, bet nevajadzētu sagaidīt, ka kolikas būs kā ar roku noņemtas: «Bieži vien bērniņš vienkārši zīž neefektīvi un vēderā nonāk gaisa burbulis. Barojot no pudelītes, vienmēr jāraugās, lai tās knupis būtu pilnībā piepildīts ar pienu. Veikalu piedāvājumā var atrast arī tādas pudeļu knupīšu modifikācijas, kas nodrošinās gaisa apmaiņu un zīšanas procesā neļauj knupītim saplakt.»

  Piena maisījumu svešvārdu vārdnīca

  • HA – hipoalerģiski
  • AR (acid reflux) – mazina atgrūšanas refleksu
  • AC (anti colic) – koliku mazināšanai
  • AD (anti diarrhea) – regulē šķidru vēdera izeju
  • Piena maisījumi uz govs piena bāzes. No govs piena ogļhidrāti, olbaltumvielas un tauki tiek paņemti līdzīgā daudzumā, kā tas ir mammas pienā. Piena maisījums papildināts arī ar mikroelementiem un vitamīniem, kas to padara labāku par tumēm, ar kurām mammas izlīdzējās laikā, kad vēl piena maisījumi nebija izgudroti.
  • Piena maisījumi uz kazas piena bāzes. Tie uzskatāmi par mazāk alerģiskiem. Kazas pienā ir proteīns, kas organismā vieglāk uzsūcas, tik ļoti nekairina zarnu traktu. Taču kazas pienā trūkst folskābes un ir diezgan zems B12 vitamīnu daudzums. Tāpēc lasi uz iepakojuma maisījuma sastāvu un pārliecinies, vai ražotājs piena maisījumu ir bagātinājis ar folskābi un B12 vitamīnu.
  • Bioloģiskie piena maisījumi. Ja maisījums ir bioloģiski sertificēts, tas nozīmē, ka govis vai kazas, no kurām tiek iegūts piens maisījuma izgatavošanai, tiek barotas ar bioloģisku barību. Tu vari būt pārliecināta, ka bioloģiskā piena maisījumā, piemēram, govs piena sekrēciju veicinošais hormons (bovine growth hormone) nebūs sastopams, kā arī citas piena maisījuma izejvielas nesaturēs ģenētiski modificētus organismus. Tomēr nevajag uzskatīt, ka bioloģisks piena maisījums nekad nebūs alerģisks – tajā tāpat ir piena olbaltumvielas, kas arī var izraisīt alerģiju. Arī bioloģiskais cukurs organismā var nodarīt tikpat sliktas lietas kā parastais nebioloģiskais cukurs.
  • Hipoalerģiskie jeb HA maisījumi. Zīdainīšiem ir ļoti caurlaidīgs zarnu trakts, gluži kā sietiņš. Ja olbaltumvielu molekulas ir lielas, nav pietiekami sašķeltas, tās izkļūst caur zarnu sieniņām, izraisot alerģisku reakciju. Taču HA maisījumos olbaltumvielas ir sašķeltas tik sīki, ka tās veiksmīgi iziet cauri gremošanas traktam, neradot alerģisku reakciju.
  • Bez laktozes. Ja mazulim ir laktozes nepanesība, ārsts ieteiks piena maisījumu, kurā piena cukurs jeb laktoze ir aizstāta ar cita veida cukuru, piemēram, kukurūzas sīrupu.
  • Pretkoliku. Anti colic (AC) piena maisījumi sola atvieglot mazuļa labsajūtu koliku laikā. To sastāvā ir mazāk laktozes, bet tas nenozīmē, ka maisījumā laktozes nav nemaz. Tas jāņem vērā, ja bērniņam tomēr ir laktozes nepanesība.

   

   

   

   

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē