Mārupes novada iedzīvotāja Dace Felkere-Fjodorova sociālās saziņas vietnē Facebook dalījās ar ziņu, ka kādā pļavā atradusi īpaši iespaidīga izmēra apaļpūpēdi – tā apkārtmērs sasniedzis 165 centimetrus. Līdz rekorda pārspēšanai tam pietrūcis tikai divu centimetru, jo lielākais līdz šim Latvijā atrastais apaļpūpēdis bijis 166 centimetrus plats.
“Biju ļoti pārsteigta ne tikai par pūpēžu lielumu, bet arī par tādu daudzumu vienā vietā!” atklāj Dace. Pļavā, kur audzis iespaidīgais milzis, viņa atradusi vēl 48 dažāda izmēra milzu apaļpūpēžus, taču pieļauj, ka to tur varētu būt bijis arī vairāk, jo visus saskatīt traucējusi garā zāle.
Daces Felkeres-Fjodorovas ģimenē pūpēdis arī nodegustēts, pagatavojot to uz pannas kā karbonādi: “Likās, ka ēdam vistas karbonādi, bet bez vistas gaļas garšas (smejas)!”
Un jā – kamēr apaļpūpēdis vēl ir mazs, stingrs un baltā krāsā, tas ir ēdams. Milzu apaļpūpēži iekļauti arī Neparasto un ēdamo sēņu TOP 10, kura izveidojusi Dabas muzeja mikoloģe Inita Dāniele. Viņa arī brīdina, ka tos apaļpūpēžus, kuru iekšpuse kaut nedaudz sākusi dzeltēt, uzturā lietot nevajadzētu.
Milzu apaļpūpēžus var atrast ar barības vielām bagātās augsnēs – pļavās, ganībās, parkos, krūmājos, mežmalās. Šogad tie lekni saauguši arī cilvēku piemājas dārzos, par ko liecina vietnē Facebook publicētie daudzie desmiti fotogrāfiju.
Mūsdienās Latvijā milzu apaļpūpēži sastopami bieži, bet vēl 20.gadsimta beigās tie skaitījās reta un aizsargājama suga.