• FOTO: 20 krāšņas hipeastru šķirnes. Iesaka kolekcionārs Jānis Dukaļskis

  Dārzs
  Indra Ozoliņa
  25. februāris
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: no Jāņa Dukaļska personiskā arhīva
  Hipeastrs neapšaubāmi ir viens no skaistākajiem ziemas ziedētājiem. Turklāt hipeastri nebūt nav tikai sarkani vai balti, tie pārsteidz ar lielu krāsu un formu daudzveidību. Konsultē Jānis Dukaļskis, sīpolpuķu audzētājs, hipeastrus audzē jau vairāk nekā 20 gadu.

  Jāatgādina, ka auga pareizais nosaukums ir hipeastrs, nevis amarillis, kā tos bieži mēdz dēvēt. Nezinu, kāpēc šos augus jauc, jo tie, kaut arī abi pieder amariļļu dzimtai (Amaryllidaceae), ir ļoti atšķirīgi. Amarillis ir savvaļas Āfrikas augs, kuram uz vismaz metru garā ziedkāta ir 10–15 smaržīgu, lielu trompetveida ziedu. Vienīgā amariļļa šķirne ir ‘Bella Donna’, bet Latvijā to neesmu redzējis. Amariļļi zied vienreiz gadā – augustā un septembrī –, bet hipeastri atkarībā no audzēšanas ar ziediem priecē ziemā un pavasarī un atšķirībā no amariļļiem parasti nesmaržo. Vēl viena atšķirība – amariļļiem ziedkāti ir pildīti, nevis cauruļveida kā hipeastriem un sēklas ir zaļganbrūnas, nevis melnas.

  Vārds hipeastrs (Hippeastrum) ir cēlies no grieķu valodas vārdiem hippeos, kas tulkojumā nozīmē bruņinieks, un astron – zvaigzne, tādēļ to mēdz dēvēt par bruņinieku zvaigzni.  

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē