Raksts no žurnāla Ievas Dārzs arhīva
Atbild Dainuvīte Brūvere, Rundāles pils rožu dārza galvenā speciāliste.
To man šogad vaicā daudzi, bet viennozīmīgi atbildēt, neredzot pašu augu, man ir grūti… Kas rozei varētu būt par vainu? Ja nav redzami kaitēkļi, to saaustie tīkli, tad, visticamāk, iemesls, kāpēc dzeltē lapas, ir mitruma trūkums. Un izskatās, ka šovasar tas būs tikpat aktuāli kā pagājušajā vasarā – karstā laikā augsne ātrāk izkalst, tāpēc rozes ļoti cītīgi jālaista.
Reizēm kāds pukojas un saka: «Mēs taču laistām, vīrs katru vakaru uzlej pa lejkannai uz stādu.» Bet te nu ir kļūda – jo ar lejkannu rozēm nepietiek, tām mitrumu vajag daudz vairāk.
Ideālais variants – laistīt vienu stādu ar šļūteni vismaz 15 minūtes un nebaidīties, ka būs par daudz!
Ūdens arī palīdz labāk uzņemt barības vielas, izšķīdinās mēslojuma granulas, kūtsmēslus, ar ko rozītes uzcienātas pavasarī un vasaras sākumā, – vārdu sakot, nāks tikai par labu. Tātad – laistīt, laistīt un vēlreiz laistīt!
Otrs veids, kā apstādināt dzeltēšanu, – visas nodzeltējušās lapiņas nogriezt un augu pabarot caur veselajām lapām. Man šim nolūkam patīk Vito 2 mēslojums, ko apsmidzināšanai lieto koncentrācijā 2 vāciņi uz 10 litriem ūdens. Atkārto divas reizes nedēļā, kamēr rozes atkopjas. Tikai ievēro – nesmidzini mēslojumu tiešā saulē, bet dari to agri no rīta vai vakarā, citādi uz lapiņām var veidoties apdegumi.