• FOTO: Ko stādīt dārzā, lai tas būtu skaists arī ziemā?

  Dārzs
  Inguna Smilšarāja
  29. janvāris, 2023
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Andris Smilšarājs
  Domājot par dārzu, prātā nāk saulainā vasara, kad viss slīgst vienos ziedos, vai ne? Bet realitātē apmēram pusgadu Latvijas klimatā ir dārza nesezona. Šajā rakstā pastāstīsim par augiem, kas ar krāsu, faktūru vai ziedkopām palīdz atdzīvināt ainavu ikvienā mēnesī.
  Nākamais: Kalnu priede

  Pieredzē dalās Inguna Smilšarāja

  • Pēc profesijas zobārste, bet jau vairāk nekā desmit gadus aizrāvusies ar dārza mākslu.
  • Savu sapņu dārzu kopā ar vīru Andri veido Mārupē.
  • Patīk neparastu augu meklējumi. «Eksperimentēju, pētu, vēroju un cenšos atklāt nepārtrauktā skaistuma noslēpumu visos gadalaikos.»
  • Publicē fotoattēlus, videomirkļus un stāstus par dārzu Instagram un Facebook kontos @HortusInspirate.
  • Dalījusies pieredzē, lasot lekcijas Dārza elpā, savā dārzā uzņēmusi arī tās rīkotās ekskursijas.

  Protams, aukstajā periodā īpašas aktivitātes dārzā nenotiek, tomēr tik un tā vairākas reizes nedēļā dārzu apstaigāju un lūkoju, kas interesants. Arī skatu pa logiem ziemā neviens nav atcēlis, tādēļ, izvēloties un stādot augus, padomāju – uz ko no savas siltās istabas vēlēšos lūkoties ziemas mēnešos?

  Lai gan tas var izklausīties neticami, pat janvāra ainava bezsniega periodā var būt krāsaina, ja dārzā izmantoti mūžzaļie augi.

  Vispopulārākie, protams, ir skujkoki. Skuju krāsa variē no dažādu toņu zaļas, zilganas, dzeltenas, baltraibas līdz rūsganai. Šķirņu izvēle ir teju vai bezgalīga. Un arī lakstaugi prot pārsteigt ar īpašu, reizēm tik tikko saskatāmu, bet citkārt efektīgu un ļoti akcentējošu skaistumu arī tad, kad nezied. Ja sasnieg kupenas, tad krāsai vairs nav nozīmes. Ir tikai melnbaltā grafika: koku, krūmu un sakaltušo lakstaugu silueti uz baltā sniega fona. Man pat šķiet, ka ainava bez sakaltušiem ziemciešu stublājiem izskatītos tukša, un – dārzs bez augiem taču nav dārzs.

  Ja visu veco pirms laika aizvāc, rodas sajūta, ka izjaukts līdzsvars.

  Griezt vai negriezt pērnos lakstus rudenī ir gaumes jautājums. Es aizvācu vien to, kas izgāzies, salūzis, beigts un pagalam vai birdina tūkstoš sēklu. Dabā tā ir iekārtots, ka līdzās pastāv gan vecs, gan jauns, gan skaistā jaunība, gan briedums. Vēl īsu brīdi līdz ziemas beigām sakaltušie laksti dārzā iederas. Lielā tīrīšana notiks ziemas beigās, pavasara sākumā, kad jāatbrīvo vieta nākamajai paaudzei.

  Raksta turpinājumā fotogrāfijās aplūkojiet Ingunas atklājumus, kas grezno dārzu ziemas mēnešos!

  Nākamā lapa

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē