• Austrumu skaistules Latvijas dārzos – peonijas

  Dārzs
  Santa.lv
  Santa.lv
  29. maijs, 2022
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Publicitātes foto
  Peonijas priecē ar lieliem, krāšņiem ziediem, un mākslinieki to skaistumu mēģinājuši notvert uz audekla vai papīra jau gadu simtiem kopš ļoti seniem laikiem. Tomēr neviens attēls nespēj pārspēt oriģinālu, jo peonijām piemīt arī maiga, burvīga smarža. Kā iekopt un audzēt peoniju dārzu, stāsta tirdzniecības tīkla “Kesko Senukai Latvia” produktu speciāliste Līna Spure.

  Latvijā labi aug dažādas peonijas

  Savvaļā peonijas aug Tālajos Austrumos – Austrumsibīrijā, Mongolijā, Ķīnā, Japānā. Eiropā tās sastopamas Balkānos, Ziemeļitālijā, Francijā, arī Kiprā, Krētā, Korsikā un citās salās. Bet vismaz pa vienam peoniju pudurim ik pavasari priecē acis gandrīz katrā Latvijas dārzā. Atšķirībā no savvaļas peonijām, kurām dažu šķirņu sēklas un saknes ir lietojamas ārstniecībā un uzturā, peonijām mūsu dārzos un parku apstādījumos ir tikai viens uzdevums – būt skaistām.

  “Peonijas iedala pienziedu peonijās, kokveida peonijās, ārstniecības peonijās, kas aug savvaļā, un hibrīdos. Pienziedu peonijas ir vispopulārākās, tās Latvijā ļoti labi aug, cilvēki dalās ar stādiem, tāpēc pie mums ir saglabājušās šķirnes, kas citur pasaulē vairs nav tīras. Piemēram, gandrīz katrā dārzā ir balta, pildīta peonija ar dažām sarkanām šķiedriņām ziedā – tā radīta Francijā 19. gadsimta otrajā pusē un daudzviet vairs nav saglabājusies.

  Protams, pateicoties rosīgiem audzētājiem, šobrīd pieejams daudz vairāk peoniju šķirņu un paveidu nekā 19. gadsimtā. Latvijas lielās audzētavas piedāvā labi zināmas, pārbaudītas šķirnes, toties lielajos veikalu tīklos var mēģināt atrast arī ko eksotiskāku, jo lielie veikali stādus importē,” stāsta “Kesko Senukai Latvia” produktu speciāliste Līna Spure.

  Piemājas dārzos retāk sastopamas, taču ļoti skaistas ir kokveida peonijas jeb krūmpeonijas, kas var sasniegt pat 2 metru augstumu. Līna Spure iesaka apmeklēt Dobeles ceriņu dārzu peoniju ziedēšanas laikā, jo tur var aplūkot lieliskus kokveida peoniju eksemplārus, bet ceriņu dārza gadatirgū parasti iespējama arī iegādāties stādus.

  Pēdējā laikā modē nāk arī Ito (Itoh) hibrīdi, kas nosaukti japāņu selekcionāra Toiči Ito vārdā.

  “Šie hibrīdi izveidoti, sakrustojot lakstveida dārza peonijas ar kokveida peonijām, sākotnēji iegūstot kokveida peonijas ar tīri dzelteniem ziediem. Ito hibrīdiem raksturīgas spilgtas krāsas un neparasti krāsojumi, pat divkrāsu ziedi. Šo peoniju stādi ir diezgan dārgi: ja parasta stādiņa cena ir ap 5–6 eiro, Ito hibrīdi maksā pat trīsreiz dārgāk. Taču tas ir pasakaini skaists akcents starp baltām peonijām, turklāt peonijas ir ilgtermiņa investīcija,” saka Līna Spure.

  Stādīt, be ne pārstādīt

  Peonijas ieteicams stādīt rudenī, nevis pavasarī, jo vasarā peonijas aug tikai uz āru, tās iztērēs visu enerģiju lapās un tām nepietiks spēka iesakņoties. “Daudzi stāda peonijas pavasarī, kad lielajos stādu tirgos sapērk ziedošus stādus, jo gribas taču redzēt, kādi tie izskatīsies. Protams, ja ieraugāt savu sapņu peoniju tagad, to var stādīt, tiklīdz zeme iesils.

  Bet, nopērkot stādu vasarā, gan labāk pagaidīt līdz rudenim.

  Peonijas ir izturīgas, labi laistīts stāds mierīgi var padzīvot podiņā. Un visprātīgāk ir pirkt stādus rudenī, kaut arī tad jāpaļaujas uz pārdevēja solījumu, ka peonijai būs tieši tādi ziedi, kādus vēlaties redzēt,” stāsta Līna Spure.

  Peoniju atrašanās vieta ir rūpīgi jāplāno, rēķinoties, ka augi pletīsies plašumā, un paredzot apmēram metru starp pienziedu stādiem un pusotru – starp kokveida peonijām, lai gaisma vienmērīgi tiktu klāt no visām pusēm. Latvijas vasara ir īsa, salīdzinot ar Āzijas vasaru, kas varbūt nav tik karsta, bet ir garāka, tāpēc gaismas vajag maksimāli daudz.

  Vēl viens iemesls rūpīgi plānot – peonijām ārkārtīgi nepatīk pārstādīšana, tā būtu pieļaujama tikai galējas nepieciešamības gadījumā, ja augs vairs nezied un sāk nīkuļot.

  Ja peoniju gribas padalīt, lai uzdāvinātu stādiņu draugam, vai tā tomēr ir jāpārstāda, krūms ļoti uzmanīgi jāizrok, jāatbrīvo no augsnes un uz pāris dienām jāatstāj ēnā apžūt. Pēc tam to var sadalīt (vajag vismaz 3 resnās saknītes un 3–4 sarkanos asniņus uz katru stādu) un stādīt – labāk citā vietā, nevis tur, kur tā augusi. Peonijas jāstāda sekli, apmēram 5 cm dziļumā.

  Ko gan vajadzētu ievērot – 2–3 gadus pēc stādīšanas peonijām nav ieteicams ļaut ziedēt. Tas vajadzīgs, lai augs kārtīgi iesakņotos un netērētu spēku citām darbībām. Vienu ziediņu var sagaidīt, lai pārliecinātos, ka tā ir īstā šķirne, bet pārējie ziedpumpuri gan jāgriež nost. “Jāpatur prātā, ka arī tas viens zieds pirmajos gados var veidoties citāds, nekā vajadzētu – mazāks, ne tik košs, pildītajām šķirnēm pat bez pildījuma. Par to nevajag satraukties.

  Kam gan nevajadzētu ticēt – ja kāds jums sola zilu peoniju.

  Tādas vēl nav izdevies selekcionēt, bet visas citas krāsas gan laikam ir iespējamas. Ja stāds iegādāts respektablā audzētavā vai tirgotavā, šaubu gadījumos var droši vērsties pie pārdevēja, kurš noteikti visu paskaidros un meklēs risinājumu. Labs audzētājs nekad nepametīs klientu,” uzsver speciāliste.

  Kā lutināt savas skaistules?

  Kad peonijas ieaug, tās ir ļoti izturīgas. Nereti gadās redzēt vecus, sen aizlaistus dārzus, kur pavasaros tomēr uzzied peoniju krūms – varbūt ne tik krāšņi, tomēr dzīvs un vesels arī bez īpašas kopšanas. Vienīgais, ko peonijas tiešām nemīl, ir skāba augsne. Tā kā Latvijā augsne dabiski ir ļoti skāba, vajadzētu uzbērt neitralizēto kūdru vai katru rudeni un pavasari iestrādāt dolomītmiltus. Ieteicamais augsnes skābums ir Ph 6–7, ko var viegli izmērīt ar augsnes skābuma mērītāju.

  Peonijām vajadzīga standarta laistīšana un mēslošana ar universālo mēslojumu. Purvā dzīvot šiem augiem nepatīk, tomēr tie diezgan daudz dzer – 2–3 spaiņi ūdens uz krūmiņu ir norma. “Cilvēki bieži pieļauj vienu kļūdu: kad peonija nozied, nogriež ziedkātus un aizmirst par to līdz nākamajam pavasarim. Taču peonijas nākamā gada rezerves veido augustā. Ja krūms visu vasaru nav ne mēslots, ne laistīts, nevajag apvainoties, ja tas nākamajā pavasarī zied daudz trūcīgāk,” norāda Līna Spure.

  Vēl viena problēma, ar kuru gribi negribi nāksies cīnīties, būs skudras, kas ir kā uzburtas uz peoniju ziedu saldo sulu.

  Ja dārzā aug viens vai divi peoniju krūmi, var ap tiem salikt ķiplokus vai sīpolus, taču plašākiem stādījumiem tas nebūs risinājums. Līna Spure brīdina – diemžēl skudras iznīcināt nevar, ar to jārēķinās. Cīņa katru gadu sāksies no jauna.

  Ir pieejami labi pretskudru līdzekļi – pulverītis, ko izber apkārt skudru ligzdai, bet tad šīs ligzdas ir jāapzina un jāapkaisa visā dārzā, jo skudras ļoti ātri pārceļas. Ir vērts ar skudru pulverīti aiziet ciemos arī pie kaimiņa un lūgt, lai pārbauda savu dārzu, citādi šī cīņa ir bezjēdzīga. Un, kur skudras, tur arī laputis, tāpēc jācīnās būs ar abām postažām.

  “Peoniju ieaudzēšana prasa laiku un pacietību, taču, ja esat no tiem, kas labprāt gadiem ilgi dzīvo vienā vietā, tas ir lielisks ieguldījums jūsu dārzā un vērtīgs mantojums nakamajām paaudzēm. Labas peoniju šķirnes kļūst arvien dārgākas, tāpēc, ja ir pārdomāta, reta kolekcija, pēc gadiem desmit ar to var sākt dalīties un pat pārdot. Kas zina, varbūt jūsu peonijas ne tikai priecēs acis, bet arī ļoti palīdzēs kādā dzīves brīdī,” saka Līna Spure.

  Dažas skaistākās peoniju šķirnes

  Pienziedu peonijas:

  • Coral Sunset – pildīts laškrāsas zieds ar ļoti maigu aromātu
  • Red Charm – pildīts, tumši sarkans zieds
  • Karl Rosenfield ­– vēsi sarkans, ļoti intensīvas krāsas zieds
  • Shirley Temple – maigs, romantisks gaiši rozā zieds ar zeltainu atblāzmu

  Itoh hibrīdi:

  • Bartzella – dzeltena peonija ar lielisku aromātu
  • Cora Louise – puspildīts balts zieds ar violetu viduci
  • Raggedy Ann – neparasta un reta peonija, bārkstainiem volāniem līdzīgs balts zieds ar tumši sarkanu vidiņu
  • Callie’s Memory – puspildīts aprikožu krāsas zieds ar sarkanu lāsojumu

   

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē