Lasītājas jautājums: Tātad… Hemoglobīns – 11,9 g/dl, vidējais trombocītu tilpums – 13,5 fl, trombocītu sadalījuma platums 20 fl. Ir paaugstināta kreatīnkināze (184 u/l), kopējais bilirubīns – 22,2 mkmol/l, tiešais bilirubīns – 9,9 mkmol/l, netiešais bilirubīns – 12 mkmol/l, augsta blīvuma holesterīns – 1,97 mmol/l, glomerulu filtrācijas ātrums – 70,55 ml/min. Citi rādītāji – arī kālijs, fosfors, nātrijs, C reaktīvais olbaltumus, TSH – normas robežās. Uztraucos par rezultātiem, jo vispār nejūtos labi. Ikdienā lietoju zāles asinsspiedienam, holesterīnam, arī kavintonu un dažreiz zāles miegam. Ko šie rezultāti šajā kontekstā varētu nozīmēt? Anita
Atbild Dr. Edmunds Jansons
Pēc analīzēm var secināt, ka galvenā problēma var būt muskuļu iekaisums (neliels bojājums), ko var radīt holesterīnu pazeminošu medikamentu lietošana. Konkrēti par to liecina kreatīnkināzes paaugstinātais līmenis – šī analīze būtu jāatkārto, un, ja pieaug kreatīnkināzes līmenis, jākonsultējas ar ārstu, jo, iespējams, jāpārtrauc preparāta lietošana.
Paaugstinātais bilirubīna līmenis varētu likt domāt par Žilbēra sindromu. Tas ir labdabīgs, iedzimts aknu darbības traucējums, ko var apstiprināt arī specializētās ģenētikas laboratorijās. Bet būtībā šī vaina ir iedzimta un neietekmē pašsajūtu un aknu veselību.
Citi lasa
Glomerulu filtrācijas ātrums, kas raksturo nieru funkcionālās spējas, tev ir samazināts, bet konkrētu secinājumu pēc tā nevar izteikt, jo ir jāveic nieru USG un dinamikā jāatkārto šī analīze. To var izdarīt ģimenes ārsts.
Pārējiem minētajiem asinsanalīzes rādītājiem ir tik niecīga novirze, ka par to nav jāsatraucas. Taču vienmēr ir vērts atkārtoti veikt tās analīzes, kurām rādītāji bijuši izmainīti.