• Vai jāprot tulkot savas analīzes?

  Jautājumi un atbildes
  Ginta Auzniece-Jaunzeme
  6. maijs, 2020
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Esmu neizpratnē par savām asinsanalīzēm, jo bultiņu un ķeksīšu ir daudz, bet ģimenes ārste, kad jautāju, kas par lietu, tikai atbildēja: tā ir informācija mums, ārstiem, nevis jums. Atbild iekšķīgo slimību ārsts Edmunds Jansons, internists, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Iekšķīgo slimību nodaļas vadītājs.

  Lasītājas jautājums: Tātad… Hemoglobīns – 11,9 g/dl, vidējais trombocītu tilpums – 13,5 fl, trombocītu sadalījuma platums 20 fl. Ir paaugstināta kreatīnkināze (184 u/l), kopējais bilirubīns – 22,2 mkmol/l, tiešais bilirubīns – 9,9 mkmol/l, netiešais bilirubīns – 12 mkmol/l, augsta blīvuma holesterīns – 1,97 mmol/l, glomerulu filtrācijas ātrums – 70,55 ml/min. Citi rādītāji – arī kālijs, fosfors, nātrijs, C reaktīvais olbaltumus, TSH – normas robežās. Uztraucos par rezultātiem, jo vispār nejūtos labi. Ikdienā lietoju zāles asinsspiedienam, holesterīnam, arī kavintonu un dažreiz zāles miegam. Ko šie rezultāti šajā kontekstā varētu nozīmēt? Anita

  Atbild Dr. Edmunds Jansons

  Pēc analīzēm var secināt, ka galvenā problēma var būt muskuļu iekaisums (neliels bojājums), ko var radīt holesterīnu pazeminošu medikamentu lietošana. Konkrēti par to liecina kreatīnkināzes paaugstinātais līmenis – šī analīze būtu jāatkārto, un, ja pieaug  kreatīnkināzes līmenis, jākonsultējas ar ārstu, jo, iespējams, jāpārtrauc preparāta lietošana.

  Paaugstinātais bilirubīna līmenis varētu likt domāt par Žilbēra sindromu. Tas ir labdabīgs, iedzimts aknu darbības traucējums, ko var apstiprināt arī specializētās ģenētikas laboratorijās. Bet būtībā šī vaina ir iedzimta un neietekmē pašsajūtu un aknu veselību.

  Glomerulu filtrācijas ātrums, kas raksturo nieru funkcionālās spējas, tev ir samazināts, bet konkrētu secinājumu pēc tā nevar izteikt, jo ir jāveic nieru USG un dinamikā jāatkārto šī analīze. To var izdarīt ģimenes ārsts.

  Pārējiem minētajiem asinsanalīzes rādītājiem ir tik niecīga novirze, ka par to nav jāsatraucas. Taču vienmēr ir vērts atkārtoti veikt tās analīzes, kurām rādītāji bijuši izmainīti.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē