1. Kāpēc strijas veidojas?
Grūtniecības laikā strauji mainās sievietes ķermeņa formas, tās kļūst pilnīgākas, un atsevišķās vietās, ādai pārmērīgi izstiepjoties, var veidoties zemādas saistaudu plīsumi, ko saucam par strijām. Ja āda nav pietiekami elastīga un tajā trūkst kolagēna (dabisks proteīns, ko ražo organisms un kas gādā par ādas struktūru un elastību), vietās, kas visstraujāk reaģē uz svara izmaiņām – uz vēdera priekšējām un sānu sienām, gurniem, augšdelmiem, augšstilbiem –, var veidoties strijas. Tāpat striju veidošanos ietekmē arī citi faktori – sievietes vecums, iedzimtība, vispārējais veselības stāvoklis un dzīvesveids, uzturs, kā arī tas, cik daudz laika un uzmanības viņa velta ādas profilaktiskajai kopšanai grūtniecības laikā.
2. Ko var darīt?
- Pabarot organismu no iekšpuses, tātad ēst veselīgi un sabalansēti. Par labu ādas stāvokli rūpējas A, D3, E vitamīns, kā arī omega 3 un omega 6 taukskābes. Lai grūtniece būtu droša, ka ikdienā uzņem visu organismam nepieciešamo, vēlams konsultēties ar speciālistu. Ginekologs, kurš uzrauga grūtniecību, novērtēs, vai un kādus vitamīnus būtu nepieciešams uzņemt papildus. Savukārt, ja ir vēlme vairāk iedziļināties uztura jautājumos, noderēs konsultācija pie uztura speciālista.
Lai organisms pilnvērtīgi funkcionētu un ādai tiktu nodrošināts vajadzīgais mitruma līmenis, ir ļoti svarīgi dzert pietiekami daudz ūdens.
- Pabarot organismu no ārpuses. Tā kā uzņemtos vitamīnus un uzturvielas organisms galvenokārt izlieto normālai funkcionēšanai, ādai no tā visa atliek pavisam maz, tāpēc tai papildus jāpalīdz, izmantojot dažādus kosmētiskos līdzekļus. Lai izvairītos no strijām, par ādas aprūpi jādomā jau grūtniecības sākumā. Tāpēc jau no pirmajiem gaidību mēnešiem ieteicams vienu vai divas reizes dienā ieziest ķermeni ar krēmu vai ķermeņa eļļu. Ķermeņa kopšanas līdzekļu piedāvājums ir ļoti plašs, ir iespējams iegādāties speciālus krēmus pret strijām, taču šim nolūkam noderēs arī barojošs un mitrinošs krēms, ko lietojam ikdienā. Svarīgākais ir krēmu vai eļļu ne tikai uzklāt uz ķermeņa, bet to kārtīgi iemasēt, veltot procesam vairāk laika un uzmanības. Lielisks profilakses līdzeklis ir arī kontrastdušas, Šarko dušas, ja vien topošajai māmiņai neizraisa diskomfortu. Nevajadzētu aizmirst arī par fiziskajām aktivitātēm. Iespējami daudz vēlams uzturēties svaigā gaisā, iet garās pastaigās vai apmeklēt ārstniecisko vingrošanu.
3. Kā mazināt jau esošas strijas?
Lai gan strijas pilnībā novērst nav iespējams, kosmētiski var samazināt to veidošanos, sašaurināt esošo striju platumu, censties tās izlīdzināt un panākt, lai āda kopumā izskatītos tvirta un jauneklīga. Ja strijas ir izveidojušās un ir vēlme tās samazināt, to vēlams darīt pēc iespējas ātrāk, kamēr tās vēl ir salīdzinoši svaigas un vieglāk aprūpējamas.
Viena no visbiežāk izplatītajām striju samazināšanas procedūrām ir ķermeņa masāža. Tā palīdz atjaunot ādas elastību, nostiprināt muskulatūru un stimulēt ādas asinsriti, kas savukārt veicina kolagēna veidošanos.
Ādas tonusa uzlabošanai ir ieteicamas arī ķermeņa ietīšanas procedūras, vakuuma masāža, limfodrenāžas masāža, arī ķermeņa pīlingi (AHA, ķīmiskie un abrazīvie pīlingi). Jāņem vērā, ka šīs procedūras ir jāveic kursa veidā, ar vienu vai divām masāžām nebūs gana. Tāpat ķermeņa procedūras vēlams kombinēt ar regulārām fiziskajām aktivitātēm (pastaigām, peldēm baseinā vai ārstniecisko vingrošanu) un sabalansētu, veselīgu uzturu. Nereti striju samazināšanai izmanto ķermeņa mezoterapiju, kuras laikā problemātiskajās zonās, zemādā, mazās devās tiek injicētas dabīgas, bioloģiski aktīvas vielas – augu un dzīvnieku valsts ekstrakti, vitamīni, aminoskābes un minerālvielas –, kas stimulē ādas pašatjaunošanos, ādas elastību un tonusu. Arī šī procedūra jāveic kursa veidā, kā arī vēlams veikt profilaksi – procedūru atkārtot ik pēc 3–6 mēnešiem. Viena no mūsdienīgākajām procedūrām, ar kā palīdzību var samazināt strijas, ir plazmoliftings (jeb I-PRF). Procedūras laikā sievietei no vēnas tiek paņemtas asinis un no tām ar centrifūgas palīdzību tiek izdalīta plazma, ko kosmetoloģijā izmanto, lai sausai un nogurušai ādai piešķirtu dzīvīgumu un to atjaunotu, kā arī lai mazinātu rētas un strijas. Kad plazma atdalīta, to injicē problemātiskajās zonās. Pozitīvi ir tas, ka šajā metodē tiek izmantoti paša cilvēka resursi, asinīm netiek pievienotas nekādas ķīmiskas vielas, līdz ar to nepastāv alerģisku reakciju vai infekciju risks.
Zināji? Izvēloties kosmētisko procedūru, jāņem vērā, vai baro jaundzimušo ar krūti, un par plānotām procedūrām jākonsultējas ar ārstu.