Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska uzsver – saslimšanas gadījumā krāpniecības faktu noslēpt neizdosies. ReTV Ziņu dienests arī vēsta, ka, iespējams, ir nojaušams, kura ārstniecības prakse veikusi nelikumības darbības.
Vidzemes slimnīcā ReTV Ziņas noskaidroja, ka šobrīd šeit ārstējas vairāki pacienti, kuru slimības gaita noris smagākā formā, nekā tad, ja viņi tiešām būtu vakcinējušies.
Tāpēc mediķiem radušās aizdomas, vai pacienti vakcinācijas sertifikātu ir ieguvuši legāli. Viena šāda persona ar iespējami viltotu sertifikātu septembra beigās mirusi.
Citi lasa
Uģis Muskovs, SIA Vidzemes slimnīca valdes priekšsēdētājs: “Viens process, ko skatāmies, ir ļoti aizdomīgs. Es domāju, ka Valsts policija ar šo jautājumu arī nodarbosies.”
Slimnīcas direktors ReTV Ziņām apstiprināja, ka runa ir par vairākiem gadījumiem un ka slimnīca ir sniegusi visu nepieciešamo informāciju policijai. Un arī Valsts policija ReTV Ziņām apstiprināja, ka par iespējamu vakcinācijas sertifikātu viltošanu ir saņemts iesniegums no Vidzemes slimnīcas.
Simona Grāvīte, Valsts policijas pārstāve: “Valsts policija par šo gadījumu sākusi kriminālprocesu pēc krimināllikuma 275. panta otrās daļa par dokumentu viltošanu vai viltus dokumentu izmantošanu, ja tas mantkārīgos nolūkos vai pēc iepriekšējas vienošanās.“
Aizdomās turamās personas ierosinātajā kriminālprocesā pagaidām nav.
Simona Grāvīte: “Bet ir apzinātas pārbaudāmās personas, tāpat pieprasīta informācija no ārstniecības iestādes, bet tā kā ir aktīva izmeklēšana, neko plašāk vairs nevarēšu paust.”
Vidzemes slimnīcas valdes priekšsēdētājs skaidro, ka ārstniecības iestādē šobrīd nav veikta izpēte, kas iespējamos viltus vakcinācijas sertifikātu varētu būt izsniedzis. Taču pierādīt, ka persona nav vakcinēta, lai arī ir sertifikāts, mediķi var.
Dace Zavadska, Imunizācijas Valsts padomes priekšsēdētāja, profesore: ”Ja bijis ar viltus sertifikātu, tad tas spektrs, ko mēs redzēsim, viņa imūnajā atbildē noteikti atšķirsies no tā, kāds, ja viņš būtu pilnībā vakcinēts, tad kādu iemeslu dēļ saslimis.”
Profesore ReTV Ziņām arī norāda – valstī ir izstrādāts īpašs algoritms, kā ārstniecības iestādēm ir jārīkojas, ja stacionārā nonāk persona, kurai ir veikts pilns vakcinācijas kurss, bet ir aizdomas.
Profesore Dace Zavadska: ”Jā mēs to noskaidrosim, tas ir izdarāms. Šāda taktika tiek veikta pie jebkura, kurš tiek stacionēts, ir pilnībā pabeidzis vakcinācijas kursu, neatkarīgi no tā, kāda ir viņa slimības gaita.”
ReTV Ziņu rīcībā nonākusi informācija no neoficiāliem, bet no drošiem avotiem, ka tas, iespējams, noticis kādā ģimenes ārstu praksē Valmierā, kura jau iepriekš ir nonākusi tiesībsargājošo iestāžu redzes lokā.
Uģis Muskovs, SIA Vidzemes slimnīca valdes priekšsēdētājs: “Klīst baumas, ka atsevišķi gadījumi, ka cilvēki tikuši pie šiem sertifikātiem, kas nav bijuši potēti, es pieņemu, ka tie ir daži ļoti īpaši gadījumi, tie ir jāizmeklē."
"Lai nodarbojas tiesībsargājošās iestādes ar šo jautājumu. Mēs sadarbosimies, kādu informāciju prasīs, tādu dosim, palīdzēsim noskaidrot reālo situāciju.”
Par iespējamo vakcinācijas sertifikātu viltošanu ir informēta arī Valmieras novada dome.
Jānis Baiks, Valmieras novada domes priekšsēdētājs (Valmierai un Vidzemei): “Šorīt mums bija ārkārtas komisijas sēde, pārrunājām šo jautājumu. Tas vispirms ir jāpierāda, ka konkrēti tā ir bijis un ka tieši kāds konkrēts dakteris ir pie šīs lietas vainīgs, tālāk viss ir izmeklēšanas process.”
Baiks sola, ka pašvaldība rūpīgi sekos līdzi izmeklēšanas gaitai un sadarbosies ar tiesībsargājošajām iestādēm.