• Ģimenes ārsti: Pacienti piedāvā lielus kukuļus, lai iegūtu viltotu vakcinācijas apliecinājumu

  Sabiedrība
  Santa.lv
  Santa.lv
  4. jūnijs, 2021
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Pexels
  Pret Covid-19 vakcinētajiem ir arvien vairāk atvieglojumu un iespēju, piemēram, var apmeklēt pasākumus vai ceļot, taču nereti šīs priekšrocības grib saņemt arī nevakcinētie. Ģimenes ārsti ziņo, ka jau ir bijuši gadījumi, ka pacienti cenšas iegūt viltotus vakcinācijas sertifikātus, un stāsta, ka līdzīga pieredze ir arī citiem speciālistiem un pat skaistumkopšanas nozarē strādājošajiem.

  Lai saņemtu fiktīvu apliecinājumu par vakcināciju pret Covid-19, cilvēki gatavi ārstus piekukuļot – sola pat vairākus simtus eiro, bet citi ir ļoti radoši, cenšoties sertifikātu iegūt ar viltu. Kā ReTV Ziņām stāsta ģimenes ārste Linda Šīrone, veidi esot visdažādākie:

  “Pēdējais, kas bija tikko, burtiski pirms dažām dienām, kolēģim pacients saka – dermatologs mani savakcinēja, bet ģimenes ārstam būtu nepieciešams man izsniegt šo kartiņu un reģistrēt e-veselībā, jo dermatologs to nevarēja izdarīt. Paldies Dievam, ka kolēģi ir saprātīgi domājoši un saprata, ka kaut kas tīrs tur tomēr nav,” saka ģimenes ārste.

  Ārsti gan šaubās, vai viņiem ir tiesības ziņot par šādiem gadījumiem – to liedzot ārsta ētika un pienākums neizpaust ziņas par pacientu. “Nedrīkstam. Arī par to, ka praktiski pārkāpums noticis nav, ir bijusi tikai tāda saruna. Mums ir arī ļoti grūti kaut ko pierādīt reāli,” ReTV Ziņām neslēpj ģimenes ārste Šīrone.

  Gan Nacionālais veselības dienests (NVD), gan Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs  (KNAB) tomēr mudina ārstus un pacientus ziņot par šādiem gadījumiem.

  “Mēs ar šādu oficiālu informāciju vēl neesam sastapušies, to mēs tikai manām šur tur pavīdam sociālajos medijos, un, jāsaka, ka šajos gadījumos, protams, mēs paļaujamies gan uz mediķu profesionalitāti, gan godaprātu. Tomēr, ja notiek šādi gadījumi, mēs aicinātu vērsties tiesībsargājošās institūcijās, tādās kā Valsts policija un KNAB. Protams, vēl var izmantot vietni trauksmescēlājs.lv,” pauž NVD Vakcinācijas projekta nodaļas pārstāve Inga Vasiļjeva.

  KNAB jau saņēmis vairākus signālus par cilvēku interesi viltot Covid-19 vakcinācijas faktu. Visi gadījumi esot pārbaudīti, un pārkāpumi nav apstiprinājušies. Tas gan nenozīmē, ka šādus pārkāpumus vispār nav iespējams konstatēt un pierādīt.

  “Korupcijas ir latents, tātad – slēpts, ļoti grūti pierādāms noziegums. Taču šādos gadījumos, ja pacients piedāvā vakcinēt apmaiņā pret kādu prettiesisku labumu, ieteicams ārstam uzreiz nenoraidīt šo piedāvājumu; iespējams, pateikt, lai dod laiku varbūt pārdomāt. Tieši šajā pārdomu laikā nekavējoties ir jāziņo KNAB. Sadarbojoties ar iestādi, šādus pārkāpumus var atklāt visefektīvāk un visveiksmīgākajā veidā,” ReTV Ziņām norāda KNAB pārstāve Paula Vilsone.

  KNAB atgādina, ka par šādu pārkāpumu abām pusēm draud kriminālatbildība.

  Atkarībā no tā, kāds noziegums pastrādāts – dokumentu viltošana mantkārīgā nolūkā, kukuļošana vai prettiesiska labuma došana vai pieņemšana – var sodīt ar piespiedu darbu, naudassodu vai reālu brīvības atņemšanu.

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē