• Kā nekustamā īpašuma darījuma procesā nenopirkt kaķi maisā?

  Aktuāli
  Santa.lv
  Santa.lv
  17. septembris, 2019
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Slēdzot darījumu par nekustamo īpašumu, neatkarīgi no tā, vai esat pircēja vai pārdevēja lomā, pats svarīgākais ir noskaidrot visu informāciju, kas saistīta ar īpašumu. Tas ļaus izvairīties no problēmām, kas saistītas ar pārpratumiem vai kādas puses negodprātīgu rīcību, turklāt informācijas meklēšanā ērti izmantot dažādus e-pakalpojumus.

  Zemesgrāmatas un kadastra informācija – lielisks palīgs darījuma sagatavošanas laikā

  Pirms nekustamā īpašuma iegādes noteikti jāpārliecinās, vai tas ir ierakstīts Zemesgrāmatā un arī par darījuma objekta sastāvu, proti, vai pārdevējs ir īpašnieks visam īpašumam, vai, iespējams, būve uz zemes pieder kādam citam. Tāpat Zemesgrāmatā var pārliecināties, vai nekustamais īpašums nav ieķīlāts, izīrēts vai iznomāts kādai trešajai personai. Šis aspekts ir būtisks, ņemot vērā, ka Zemesgrāmatā ierakstītās tiesības, tajā skaitā nomas līgums būs saistošs arī jaunajam īpašniekam.

  Pārliecināties par to, vai īpašums ir ierakstīts Zemesgrāmatā, var bez maksas portālā sadaļā “Meklēt īpašumu”, bet, ja nepieciešama detalizētāka informācija, par to būs jāmaksā.

  Savukārt portālā Kadastrs.lv ir iespējams apskatīt informāciju par nekustamajiem īpašumiem visā Latvijas teritorijā. Portālā pieejama tehniska informācija par nekustamā īpašuma objektiem, kadastra karte, telpiskie dati par zemi un būvēm, kā arī apgrūtinājumiem, atbilstoši Aizsargjoslu likumam un citiem normatīvajiem aktiem.  Vispārēja informācija portālā ir pieejama bez maksas.

  Vai zemes gabals ir piemērots celtniecībai?

  Ja meklējat zemi savas privātmājas celtniecībai, jāpievērš uzmanība zemes gabala izvēlei, un jāpārliecinās, ka šis zemes gabals ir piemērots privātmājas celšanai. Ir lietas, ko var pamanīt uzreiz, un ir tādas, ko var konstatēt, tikai nodzīvojot tur vairākus gadus, piemēram, industriālā rajona ietekmi.

  Vietējā būvvaldē var noskaidrot informāciju par zemes gabalu un tā apkārtni, kā arī to, kādi ir pašvaldības nākotnes plāni vai esošie apgrūtinājumi konkrētam reģionam, piemēram – vai tuvā nākotnē nav paredzēta dzelzceļa izbūve vai automaģistrāles paplašināšana.

  Sarežģījumi var rasties, piemēram, ar meža zemi, kas nav redzama ne Zemesgrāmatā, ne inventarizācijas lietā, ne robežplānā. Tas nozīmē, ka, nopērkot zemes platību, iespējams, uz tās drīkst celt tikai ļoti mazu ēku. Ja to nepārbauda, var gadīties, ka, nopērkot zemi ar skaistām priedēm, tā  ir meža zeme, kas pieprasa transformāciju, un to nevar izdarīt bez detālplānojuma, kas ir apgrūtinājums gan laika, gan izmaksu ziņā (vairāk dzīves situācijas aprakstā “Man piederošās lauksaimniecības zemes un meža uzturēšana”.

  Tāpat, pirms nekustamā īpašuma iegādes svarīgi pārliecināties, vai teritorija vai kāda tās daļa nav iekļauta Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra uzturētajā Piesārņoto un potenciāli piesārņoto vietu reģistrā. Šo informāciju  var atrast tīmekļvietnē http://www.meteo.lv un mobilajā lietotnē “PPPV-piesārņotās vietas”.

  Kas jāzina par ēkām un būvēm? 

  Ja zemes gabals, jau ir apbūvēts, vēlams pārliecināties būvvaldē, ka tā nav patvaļīga būvniecība un tā ir bijusi saskaņota normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā. Jānoskaidro, vai tā nodota ekspluatācijā un vai būvniecība ir veikta atbilstoši ēkas celtniecības projektam.

  Pirms darījuma noslēgšanas vēlams pieaicināt speciālistu, lai novērtētu īpašuma tehnisko stāvokli. Savlaicīgi konstatējot būtiskus īpašuma defektus vai bojājumus, iespējams, varēsi vienoties ar pārdevēju par pirkuma cenas samazinājumu.

  Ja pērkat ēku, kas nav nodota ekspluatācijā, var izrādīties, ka ēka ir uzbūvēta, pārkāpjot sarkanās līnijas vai par tuvu kaimiņiem, un tas nozīmē, ka vai nu šī ēka ir jānojauc, vai jāveic jauna detālplānojuma izstrāde, saskaņojot to ar būvvaldi un kaimiņiem, kas var būt sarežģīti.

  Informāciju par noderīgiem e-pakalpojumiem, kas var palīdzēt nekustamā īpašuma iegādē, apkopota vietnē mana.latvija.lv dzīves situācijā “Nekustamā īpašuma pirkšana un pārdošana”.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē