Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam nākamajam gadam!
ABONĒT!
  • Kurš vairāk baidās no bērnudārza – bērns vai mamma?

    Adaptācija bērnudārzā
    Santa.lv
    Santa.lv
    4. jūnijs, 2019
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Kad pienāk laiks mazulim uzsākt pirmo lielās dzīves posmu — doties uz bērnudārzu, nereti lielāks stress ir mammai. Vai manam bērnam ir nepieciešamās iemaņas, piemēram, māka ģērbties, apmeklēt tualeti un pastāstīt audzinātājām savas sajūtas, kā arī nepieciešamības gadījumā lūgt viņām palīdzību. Šķiet, ka bērns vēl ir par mazu un bez mammas klātbūtnes un atbalsta viņam būs grūti… Konsultē Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatikas klīnikas ārste psihoterapeite dr. Dace Jubase.

    „Kad bija skaidrs, ka mazā Madara šogad sāks iet dārziņā, paralēli priekam un atvieglojumam, ka nu varēšu atsākt strādāt, piedzīvoju arī pamatīgu stresu un trauksmi, domājot par to, kā meitiņa adaptēsies jaunajā vidē,” atceras Madaras mamma Anete.

    Bērni – vecāku atspulgs

    Bērni priekšstatu par sevi un citiem, kā arī pasauli sev apkārt, iegūst, esot ciešā mijiedarbībā ar sev tuvākajiem cilvēkiem – vecākiem. Ja mamma un tētis jūtas pietiekami droši un gatavi gan apzināti, gan neapzināti bērnu palaist bērnudārzā, arī mazais tāds jutīsies. Viņš spēj tik precīzi sajust pieaugušos, ka viņu noskaņojums tieši ietekmē arī bērna izjūtas.

    Ja vecāki izjūt trauksmi un nav gatavi „palaist vaļā” bērnu, viņš bērnudārzu izjutīs kā apdraudējumu.

    Arī mazās Madaras gadījumā, mammai Anetei nācās piedzīvot situāciju, kad bērns izjuta mammas bailes un trauksmi, zemapziņā gaidot situāciju, kurā bērns jūtas apdraudēts. Madara reaģēja atbilstoši mammas neapzinātajām bailēm, radot situāciju, ka dārziņā viņai kāds darot pāri. Izrādās tā bija viltus trauksme, ko meitene pati apzināti vai drīzāk neapzināti izdomājusi.

    Bērnam jāļauj izdzīvot skumjas

    Lai būtu emocionāla piesātinātība un iespēja mācīties adekvāti reaģēt dažādās situācijās, nepieciešami ne tikai patīkami pārdzīvojumi, bet arī nepatīkami – ciešanas, neapmierinātība. Bērnam augot un individualizējoties, jāspēj tikt galā ar dzīves sagādātām vilšanās reizēm un zaudējumiem, kā arī to izraisītām emocijām, piemēram, dusmām. Bērnam ir jāsēro, jāizdzīvo skumjas un vienlaikus jātiek galā ar dusmām. Sākumā bērniņš jūt tikai apmierinājumu vai neapmierinājumu, un to viņš aktīvi pauž ar visu ķermeni, bez vārdiem. Ar laiku vecāki, ieklausoties, iepazīstot un izprotot bērnu, palīdz atpazīt un nosaukt vārdā jūtas, kas bērnā mazina emocionālu spriedzi un rada atvieglojumu.

    Jo drošāki un pārliecinošāki vecāki būs, jo bērns ātrāk spēs pieņemt jauno situāciju ar interesi un prieku.

    Bērnam ir svarīgi zināt, kāda būs jaunā vide, kurā viņam jāiekļaujas. Ja iespējams, bērnudārza gaitas jāuzsāk pakāpeniski. Sākumā, lai bērns iepazīstas ar jauno vidi kopā ar vecākiem. Būtiski ir izstāstīt, kas viņu sagaida, kāda būs dienas kārtība un ka vienmēr viņam vecāki atnāks pakaļ.

    Svarīga ir arī vecāku pašu spēja tikt galā ar smagajām jūtām, piemēram, dusmām, bailēm, skumjām, un spēja pieņemt jauno situāciju, dod bērnam pārliecību, ka šīs jūtas var izturēt un ļauj veiksmīgāk adaptēties jaunajā vidē.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē