Pelni noder ne vien augu pabarošanai, bet arī palīdz atvairīt dārza kaitēkļus un ierobežot augu slimības. Kaitēkļu atbaidīšanai pelnus pakaisa uz augsnes ap augiem vai arī ar tiem viegli apbirdina dārzeņu lakstus, ogulāju un augļkoku lapas. Pelnus var izmantot arī, kombinējot tos ar augu izvilkumiem, organisko mēslojumu vai citām dabai draudzīgām vielām.
- Zemenēm, avenēm, jāņogām pelnus augsnē iestrādā pavasarī. Zemenēm to var darīt arī jūlijā vai augustā – pēc ražas novākšanas apkopjot cerus, pelnus ierušina zemē vai arī paputina virs lapām.
- Gurķiem, kāpostiem, bietēm, redīsiem, burkāniem, pētersīļiem, sīpoliem, tomātiem, paprikai pelni ir labs mēslojums, ar ko var augus uzcienāt pat vairākas reizes sezonā. Tos var iestrādāt pie katra stādiņa (kādas divas ēdamkarotes uz katru) jau stādīšanas brīdī, ierušināt pirmajā ravēšanas reizē vai izmantjot kā papildmēslojumu vēlāk vasarā. Pa glāzei pelnu uz katru kvadrātmetru var kaisīt augļu riešanās laikā gan paprikai, gan gurķiem, gan arī tomātiem. Ar pusglāzi pietiks redīsiem un bietēm.
- Pupiņām, pupām un zirņiem pelnus ierušina zemē pirms sējas (pāris ēdamkarotes uz kvadrātmetru) – tauriņziežiem tie noder arī tādēļ, ka, neitralizējot augsni, uzlabo vidi vērtīgajām gumiņbaktērijām.
- Plūmēm, ķiršiem, aprikozēm – pelni ir ļoti noderīgi kā labs kalcija avots. Ja šiem augļkokiem pietrūkst kalcija, aizmetušies augļi var tālāk neattīstīties un nobirt.
Raksta turpinājumā lasi ieteikumus pelnu pielietošanai dārzā!