Receptes kaitēkļu un slimību apkarošanai
- Pret burkānu mušu un sīpolu mušu, kā arī pret smecerniekiem efektīvāks par tīriem pelniem ir pulveris, ko iegūst, pelnus samaisot uz pusēm ar tabaku.
- Pret sīpolmušu noder silts pelnūdens, ja to aplej ap sīpolu.
- Lai neuzmestos miltrasa, profilaktiskos nolūkos ērkšķogu un upeņu krūmus var apsijāt ar pelniem jau pavasarī, savukārt vēlāk divreiz mēnesī augus apmiglo ar pelnu šķīdumu. To pagatavo šādi: 300 g pelnu iemaisa litrā karsta ūdens un ļauj divas diennaktis ievilkties. Pirms miglošanas uzlējumu izkāš un pievieno ūdeni līdz 10 litru apjomam.
- Lai apkarotu laputis, spradžus, kas jau uzmetušies uz augiem, iesaka pelnu šķīduma koncentrātu nevis vienkārši atstāt ievilkties, bet gan 20–30 minūtes pavārīt. Smidzināmo šķīdumu var papildināt arī ar saimniecības ziepēm (ņem ēdamkaroti sarīvētu ziepju uz 10 litriem ūdens).
- Lai atvairītu kartupeļu lakstu puvi, stādīšanas laikā katram kartupelim, ieliekot to vagā, jāuzkaisa kāda saujiņa pelnu.
- Dīgšanas veicināšanai un arī slimību ierobežošanai pavasarī sēklas mērcē pelnu novilkumā. Ņem 1–2 ēdamkarotes pelnu uz litru ūdens, vienu diennakti nostādina. Vairākas reizes maisot, sēklas mērcē 3–6 stundas. Pēc mērcēšanas sēklas neskalo.
- Sēklu (īpaši graudaugu) un arī kartupeļu bumbuļu apstrādei pavasarī var izmantot vircas un pelnu maisījumu, kas veicina sēklu sadīgšanu un augšanu, tā palīdzot augam palielināt izturību pret sēnīšu slimībām.
Padoms
Augus apputina agri no rīta, kamēr vēl ir rasa, lai putekļi uz tiem labāk turas. Apputināšanai ērti izmantot sietiņu.
Protams, jāņem vērā, ka pelni nav brīnumzālīte un vieni paši milzu efektivitāti nedos, taču tas ir viens no līdzekļiem, ko veiksmīgi var likt lietā līdztekus citiem dabai draudzīgiem paņēmieniem.