• Kā pareizi ievākt ārstnieciskos augus tējām? Padomos dalās farmaceite Ieva Virza

  Daba un dzīvnieki
  Ērika Bērziņa
  Ērika Bērziņa
  27. jūlijs, 2023
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Ansis Klucis
  Citādi nemaz nedrīkst būt! Ja tev ir vārds Ieva un uzvārds Virza, ja tu vadi vienu no lielākajām «Mēness aptiekām» Rīgā, ja esi no laukiem un vecmāmiņa bijusi izcila augu pazinēja, kam tad vēl, ja ne tev tagad jāmetas iekšā pļavā un jāvāc visvisādas puķītes un lapiņas dziedinošām tējām?

  Ieva mūs sagaida ar smaidu un aicina doties uz mežu. Brīnos, kur tad te ir mežs?! Bet, ejot tālāk, paveras fantastisks skats – pļava, jauno priedīšu audze, tālumā vareni koki un balta stiklota veranda, kas tā vien aicina izbaudīt dabas tuvumu. Ieva mūs cienā ar gaiļbiksīšu tēju, galdā ceļ pašu medu un ziedputekšņus, nupat ceptu rabarbermaizi.

  «Esmu lauku bērns,» viņa saka. «Bērnību pavadīju Zemgalē, Pācē. Tur dzīvoju līdz pamatskolas beigām – tie ir gadi, kad veidojas priekšstats par dzīves vērtībām, lietu būtību un arī interese par dabu un augu daudzveidību tajā. Un tagad man ir ārkārtīgi liels prieks visu audzēt pašai – patīk rakt, stādīt, ravēt, laistīt. Piemājas dārziņā izaudzējam visu, ko var vasarā uzlikt uz šķīvja: izroc savu kartupeli, izrauj burkānu, saplūc dilles, lokus, salātus, paņem savu gurķīti, tomātiņu. To no sirds izbaudu. Un priecājos, ka arī visiem trim bērniem patīk iesaistīties lauku darbos. Mums ir izaudzis labs darbaspēks,» Ieva sirsnīgi smejas.

  Bērnus viņa iesaista arī tēju vākšanā, jo tad, kā pati saka, šīs zināšanas var nodot no paaudzes paaudzē.

  Arī Ievai ir šāda pieredze. Kad viņa mācījās pamatskolā, skolēniem pavasarī un vasarā vajadzēja vākt ārstnieciskos augus – pelašķus, kumelītes, liepziedus, ceļmallapas – un nodot aptiekā. «Ja tagad ir pavisam viegli noskaidrot, vai konkrētais augs ir ārstniecisks, kāpēc tas ir vērtīgs un noderīgs, – tikai paskaties internetā –, tad agrāk viss bija atkarīgs no tā, cik tev daudz pastāsta un parāda mamma un vecmāmiņa. Paldies manai vecmāmiņai un viņas māsām – bērnībā iegūtās zināšanas par dabu un augiem man ir palikušas uz visu mūžu!» saka Ieva. Savu artavu devusi arī profesija. «Ne jau visi, kuri dzīvo dabas tuvumā, vāc zāļu tējas vai ārstnieciskos augus.

  Bet, pateicoties farmaceites izglītībai, man ir arī zināšanas par dažādām dabas vielām.

  Ja bērnībā vienkārši zini, ka jādzer kumelīšu tēja, jo tā ir laba, tad līdz ar studijām Medicīnas akadēmijas Farmācijas fakultātē nāca klāt arī izpratne par ārstniecisko augu iedarbību.»

  Padomi zāļu tējas ievākšanai

  1. Kad jāievāc augi? Jāvēro, kas notiek dabā! Bērzu vai priežu pumpurus varam vākt tikai tad, kad ir parādījušies pumpuri. Ja gribam ziedošus augus, jāgaida, kad tie uzziedēs un būs pilnbriedā, bet ne pārziedējuši! Re, vīgriezes būs vācamas jau pēc kādas nedēļas, sarkanais āboliņš tagad jau ir gatavs novākšanai… Kad katru dienu esi dabā, redzi secību, kā augi nobriest un kad ir gatavi novākšanai. Ideāli, ja ir arī medicīniskas zināšanas, jo, piemēram, vīgriezi nevar vākt, kad jau ir izveidojušies auglīši un augšā tikai viens balts pušķītis ar ziediem – šāda droga jau skaitās vairāk kaitīga, ne veselīga. Ja rodas šaubas, vai kāds augs nevarētu būt indīgs, labāk pārbaudi (piemēram, fitoterapija.lv).
  2. Cikos ir labākais laiks? No pulksten 11.00 līdz 14.00, kad rasa jau nožuvusi. Šajā laikā augs ir vispilnīgākais ar visām labajām vielām. Noteikti nedrīkst vakarā vākt mitrus augus!
  3. Kā pareizi vākt? Nevajadzētu augus griezt ar šķērēm vai nazi, labāk plūkt ar rokām un likt groziņā. Ir daži augi, kuru vērtīgās vielas iet bojā, saskaroties ar metālu. Nekad saplūktos augus neliec plastmasas maisiņā – arī tad ies bojā vērtīgas vielas!
  4. Kā izžāvēt? Ne saulē, tad tie izbalēs un zaudēs vērtīgās vielas. Piemērota būs ēnaina, labi vēdināta istaba – un kā vecos laikos zāļu tējas saliek uz papīra vai papīra dvielīšiem (bez smaržvielām, krāsainiem elementiem). Augus patiesībā nav iespējams pārkaltēt, galvenais nelikt slēgtos traukos līdz galam neizžuvušus augus, jo tad tie var sākt pelēt.
  5. Kā uzglabāt? Es katru zāļu tēju un drogu lieku atsevišķi stikla traukos ar koka vākiem. Stikla traukus nedrīkst turēt gaismā. Var glabāt arī auduma vai papīra maisiņā.
  6. Cik ilgi uzglabāt? Mūsmājās visas savāktās tējas parasti līdz jaunajai augu vākšanas sezonai izdzeram. Tās zāļu tējas, kas palikušas pāri, saberu vienā bļodā, apleju ar siltu ūdeni, pāris dienas noturu un tad aplaistu augus dārzā. Sanāk tāds dabiskais mēslojums. Ilgāk par gadu, diviem zāļu tējas nebūtu ieteicams uzglabāt, jo ar laiku zūd to ārstnieciskā iedarbība.

  Kā pareizi pagatavot zāļu tēju?

  • Pēc ūdens uzvārīšanas jāļauj verdošajam ūdenim divas minūtes nomierināties, lai padzistu. Tad ūdens ir ideālā temperatūrā, lai no augiem izvilktu visas vērtīgās vielas. 
  • Lapu un ziedu drogas aplej ar karstu ūdeni (ņem ēdamkaroti drogu uz lielu tējas krūzi), 15 minūtes pagaida, lai ievelkas, un tēja ir gatava baudīšanai. 
  • Man patīk caurspīdīgas tējas kannas, jo tad var redzēt arī tējas krāsas nianses, kas variējas no zeltaini dzeltenas līdz pat sārtai. Stikls ir neitrāls un nevar no sevis dot neko sliktu. 
  • Ikdienā gatavoju dažādu tēju miksu. Piemēram, izvēlos mazliet gaiļbiksīšu, mazliet liepziedu, sarkano āboliņu – tad nav iespējams ar kādu no augiem pārdozēt. Ja vien ārsts nav devis norādījumus, nebūtu ieteicams divas nedēļas pēc kārtas dzert viena veida stipru zāļu tēju! 

  Ievas mīļākās tējas

  • Gaiļbiksītes. Ļoti patīk šī tēja gan vērtīgo īpašību, gan skaistās krāsas dēļ. Gaiļbiksītēs ir daudz vitamīnu, minerālvielas. Savācot un izžāvējot ziediņus, varam pagatavot maigu tēju, kas ir ar pretiekaisuma iedarbību, palīdz pret klepu, noder elpceļu veselībai. Droši drīkst dot arī maziem bērniem. Starp citu, gaiļbiksītes ēd arī svaigā veidā, tiklīdz izaugušas lapiņas un pumpuri!
  • Raudene. Lai gan vairums to pazīst kā garšaugu, tā ir arī garda tēja ar maigu smaržu un garšu. Raudenei ir divējāda iedarbība: ja tēja viegla, tai ir viegli nomierinoša iedarbība; ja stiprāka, tad dod enerģiju un ir tonizējoša. Raudene ir arī brīnišķīgs nektāraugs – kad tā zied, visas mūsu bites un kamenes ir vienīgi tur! Droši var vākt lapiņas kopā ar ziedkopām.
  • Vīgriezes. Arī nomierinoša, bet jau ar stiprāku iedarbību, tāpēc šo drogu neiesaka lietot bērniem un grūtniecēm. 
  • Liepziedi. Manuprāt, tā patiešām ir visu latviešu topa tēja. Tik skaista medaina smarža un tik skaista krāsa! Brīnišķīgi baudīt kopā ar medu. Labi noderēs pret klepu, iesnām, kā arī imunitātes stiprināšanai.
  • Sarkanais āboliņš. Arī augs ar divējādu iedarbību. No vienas puses, stiprina imunitāti un palīdz elpceļiem, no otras – gadā par sievietes veselību un skaistumu. Sarkanais āboliņš satur fitoestrogēnus, kas vajadzīgi mums visām, it īpaši menopauzes laikā. Tāpēc iesaku katru dienu pie tējas pielikt klāt piecas sarkanā āboliņa galviņas. 

   

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē