Iesaka: Olafs Sima, Betono Mozaika pārdošanas nodaļas vadītājs.
Ziema tiešām ir pārbaudījums bruģakmens celiņu segumam, jo diennakts temperatūra var svārstīties plašā diapazonā un nepareizas kopšanas rezultātā pārklājums var bojāties – rasties seguma korozija, krāsas maiņa, bojājumi, izciļņi, bedres… Ko darīt, lai tā nenotiktu? Pareiza bruģakmens kopšana ziemā ļaus baudīt estētisku un sakoptu segumu arī vēlāk, pārējos gadalaikos.
Kā bruģakmeni pareizi kopt?
- Lai samazinātu seguma slīdamību, izmanto smiltis – ekoloģisku līdzekli, kas vismazāk iedarbojas uz betona segumu. Izņēmuma gadījumos, ja bruģis ir ļoti apledojis, ledus slāņa noņemšanai izmanto tehnisko magnija hlorīda sāli vai kalcija hlorīdu, ko var nopirkt būvniecības vai saimniecības preču veikalos.
- Ņem vērā, ka pirmajā bruģakmens uzklāšanas gadā izmantot pretapledojuma sāli nedrīkst.
- Virsmu tīri ar koka vai plastmasas lāpstu, neizmanto lauzni vai citus līdzīgus rīkus, kas varētu bojāt bruģakmens segumu.
- Nemēģini ledu atkausēt ar verdošu ūdeni, jo krasa temperatūras maiņa kaitēs bruģim.
Kāpēc nedrīkst kaisīt parasto sāli?
- Ja mājās ir mīluļi, tas kaitēs viņu ķepām.
- Sniegam un ledum kūstot, ūdens ietecēs gruntī, kas nenāks par labu blakus augošajiem augiem.
- Sāls var ietekmēt bruģakmens kvalitāti, izraisot betona koroziju un krāsas maiņu.
Kas ir betona korozija?
Tā ir betona konstrukcijas sadalīšanās un nolietošanās, samazinot materiāla izturību un ilgmūžību. Koroziju var pastiprināt temperatūras maiņa, kas ziemas laikā diennaktī var svārstīties plašā diapazonā, kā arī pretapledojuma sāls lietošana.