• Zems trombocītu līmenis asinīs… Cik bīstami? Ļoti!

  Slimības
  Indra Ozoliņa
  6. marts, 2023
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Pixabay
  Asinsanalīze līdz ar citiem rādījumiem atklāj arī asiņu sastāvu – kā jūtas mūsu eritrocīti, trombocīti un leikocīti. Ko darīt, ja rezultāts saka: ļoti maz trombocītu?

  Lasītājas jautājums: Ģimenes ārsti uztrauc mani zemie trombocīti. Asins analīzē rādītājs ir 27, kaut references intervāls, tātad normas variants, ir 150–410. Rinda pie hematologa ļoti gara – četri mēneši. Ko darīt? Steidzama lieta vai var gaidīt? Kāpēc trombocīti tik ļoti samazinās?

  Liene

  Atbild Kristīne Bernāte, hematoloģe P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Onkoloģijas klīnikā.

  Trombocīti ir asins sastāvdaļa, kas veicina asins recēšanu. Liene, ja trombocītu daudzums asinīs ir mazāks par 30 × 109/L, tā ir nozīmīga trombocitopēnija un lieta ir steidzama. Tik ilgi rindā pie hematologa noteikti nevajadzētu gaidīt. Jūs varat lūgt ģimenes ārstei pierakstīt jūs pie hematologa steidzamības kārtā caur zaļo koridoru, ja trombocītu daudzums nekrīt zem 20 × 109/L un nav asinsizplūdumu vai asiņošanas (hemorāģiskā diatēze). Ja tomēr trombocītu rādītājs ir zem 20 × 109/L un parādās asinsizplūdumi uz ādas vai gļotādas vai ir asiņošanas pazīmes, nepieciešama ārstēšanās slimnīcā, izsaucot neatliekamo medicīnisko palīdzību. Situāciju izvērtēs mediķi. Hemorāģiskās diatēzes gadījumā rodas asinsizplūdumi ādā, zemādas tauku kārtā, muskuļos, locītavās un citos ķermeņa dobumos, bieži asiņo deguns, kā arī mutes, urīnceļu un zarnu gļotāda.

  Zema trombocītu rādītāja iemesli var būt dažādi, arī vairāku medikamentu lietošana, vīrushepatīti, akūtas respiratoras vīrusu slimības, HIV infekcija, aknu bojājums, bet visbiežāk sastopama autoimūna trombocitopēnija. Šai slimībai raksturīga trombocītu daudzuma izteikta samazināšanās asinīs, kas saistīta ar kapilāru sieniņu caurlaidības palielināšanos, kā arī traucējumiem asins recēšanā. Tās gadījumā cilvēka organismā rodas antivielas pret paša trombocītiem, un trombocīti sabrūk. Ja ir smagas pakāpes trombocitopēnija, var rasties spontāna asiņošana. Tātad nekavējoties jādodas pie ārsta, lai noskaidrotu tās iemeslus un pēc iespējas ātrāk uzsāktu ārstēšanu.

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē