• Mani moka nakts murgi! Pie kura speciālista doties?

  Jautājumi un atbildes
  Indra Ozoliņa
  29. februāris
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Lassedesignen/Shutterstock.com
  Lasītājai atbild psihiatre Liene Sīle.

  Lasītājas vēstule: Man ir 87 gadi. Pie kāda speciālista doties, lai novērstu nakts murgus? Mokos 4–5 gadus. Uz nakti dzeru «Quetiapine Teva» 25 mg un 1,5 vai 3 mg «Lexotanil». Sākumā naktīs liku puzles, risināju krustvārdu mīklas. Tad rādījās visādas ainas ar ģimeni un radiem, tagad redzu absurdas nereālas situācijas. Eju pie nervu ārsta, dzeru zāles asinsritei, atmiņai un neiralģiskām sāpēm, bet par murgiem nekādu padomu neesmu saņēmusi. Pensionāre Rasma

  Rasmas kundze, jūs esat precīzi aprakstījusi simptomus. Senioriem miega traucējumi ir salīdzinoši bieži un ievērojami pasliktina dzīves kvalitāti. Mokoša ir ne tikai nakts, bet arī nākamā diena, kad cilvēks jūtas noguris, miegains un viegli aizkaitināms.

  Iesaku jums apmeklēt psihiatru, kurš noteiks precīzu diagnozi un izrakstīs piemērotas zāles.

  Atgādinu, ka psihiatrs ir tiešas pieejamības speciālists, pie kura nevajag ģimenes ārsta nosūtījumu un vizīti apmaksā valsts.

  Esat minējusi arī iespējamos murgu cēloņus. Visticamāk, vainīgas ir sirds un asinsvadu slimības izraisītās izmaiņas asinsvados – ateroskleroze –, kas noved pie to funkcijas traucējumiem. Tas var izpausties arī ar greizu domāšanas veidu jeb murgiem, neesošā redzēšanu vai dzirdēšanu jeb halucinācijām, arī miega traucējumiem un emocionālu nestabilitāti. Tiem ļoti bieži raksturīga stāvokļa pasliktināšanās, tostarp halucināciju pastiprināšanās vai rašanās vēlās vakara stundās un naktīs.

  Dažreiz to palīdz novērst jūsu nosauktie medikamenti, taču pēc rakstītā var secināt, ka minēto zāļu devas vairs nav pietiekamas.

  Tomēr pats galvenais būtu pamatslimības, piemēram, arteriālās hipertensijas jeb augstā asinsspiediena, ārstēšana. Visas kaites vajadzētu uztvert kā vienu komplektu, tādēļ uz vizīti pie psihiatra, lūdzu, ņemiet līdzi izrakstu par jau noteiktajām diagnozēm, veikto izmeklējumu slēdzienus un lietoto medikamentu sarakstu. Lai ārstēšana būtu iespējami veiksmīga, vēlams sadarboties ne tikai ar psihiatru, bet arī ar ģimenes ārstu.

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē