• Ko ārsti domā par muguras jostām?

    Slimības
    Gundega Gauja
    Gundega Gauja
    2. marts, 2020
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Iegādāties muguras jostu, lai tiktu galā ar muguras sāpēm vai nepareizu pozu – vai tā vispār ir laba ideja? Konsultē Kalvis Briuks, traumatologs ortopēds, mugurkaula ķirurgs Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā un klīnikā Ortomed, docētājs Rīgas Stradiņa universitātē.

    – Visbiežāk muguras sāpes ir jostas daļas apvidū?

    – Jā, gan tiem, kas strādā dārzā, gan tiem, kas ilgstoši sēž. Tad seko sāpes kakla apvidū, un vis­retāk sāpes novēro mugurkaula krūšu rajonā.

    – Kad vajadzētu lietot muguras jostu?

    – Jostām šajā stāstā redzu profilaktisku jēgu. Ja mugura vēl nesāp, bet ieplānoti varoņdarbi, piemēram, dārzā vai lauku mājās, būtu labi, ja, darot ko smagāku, īslaicīgi uz­liktu jostu. Man patīk salīdzinā­jums ar svarcēlājiem… Jebkurš svarcēlājs zina, ka viņam vajag jostu gan muguras, gan vēdera saturēšanai. Nevis tāpēc, ka viņam jau sāpētu mugura, bet lai pie slodzes sev nenodarītu pāri. Tas ir pareizākais veids, kā uztvert jostu noderīgumu.

    – Vai muguras sāpes var remdēt arī bez jostas?

    – Ilgstoša jostas lietošana, turklāt hronisku muguras sāpju gadījumā, galīgi nav atbalstāma. Lai atslogotu muguru uz nelielu brīdi – jā, bet pat tad pie noteikuma, ka cilvēks ievēro muguras veselībai svarīgos pamatprincipus: ir fiziski aktīvs un vingro!

    Īpaši vecāka gadagājuma cilvēkiem nevajadzētu izlaisties ar jostu lietošanu, bet fiziski darboties, lai muskuļi strādā paši un sagla­bājas kustību apjoms.

    Patiesībā ar jostu var būt pat ļoti neērti – tajā svīst, kustības ir ierobežotas, tā īsti neturas tur, kur vajag, slīd uz augšu vai leju. Sevišķi sievietēm, kurām ir sievišķīgs piltuvveida iegurnis, – josta aizslīd uz vēdera.

    – Kā atšķiras mīkstās un cietās muguras jostas?

    – Cietās jostas (hiperekstensijas ortozes, ģipša korsetes) cilvē­kam uzliek ārsts slimnīcā. Tāpēc šoreiz tikai par mīkstajām, ko katrs var nopirkt pats.

    Pavisam mīkstās jostas ir veidotas no elastīga materiāla, ļauj visai brīvi kustēties. Tās var būt dažāda augstuma, nesatur iestrādātus cietus elementus – ir tiešām mīkstas un nereti arī sildošas. To mērķis ir nevis stabilizēt vai at­slogot muguru, bet paaugstināt komforta sajūtu un psiholoģiski atgādināt, ka mugura ir uzma­nības centrā. Mīkstās jostas ārsti pacientiem iesaka reti, visbiežāk viņi tādas iegādājas paši un attiecīgi arī paši izvēlas lietošanas biežumu un ilgumu.

    Pie fiziskas slodzes josta būtu vajadzīga profilaktiskos nolūkos tiem, kas ikdienā nav fiziski aktīvi.

    – Vai muguras jostu arsenālā ir arī kaut kas pa vidu?

    – Mīkstās jostas ar cietiem stiprinājumiem (sauktas arī par puscietajām) – šis ir vis­populārākais jostu veids, bieži dēvētas arī par korseti.

    Elastīgā materiālā ir ievietoti elastīgi balsti mugurkaula rajonā vai sānos. Tās gan stabilizē, gan balsta. Balsti var būt izņemami. Šāda josta var ietvert dažādus muguras līmeņus no krustu da­ļas līdz pat lāpstiņām, nedaudz arī krūšu daļu. Īpašie plastmasas vai metāla stiprinājumi jostu padara stingrāku un ierobežo kustības. Jostas lieto akūtu un hronisku muguras sāpju gadī­jumos. Ārsts tās mēdz nozīmēt pēc operācijām, kad jāpalīdz noturēt operācijas rezultātu.

    – ​​​​​​​Cik ilgi drīkst nēsāt muguras jostu?

    – Ja tev josta jānēsā ārstnieciskos nolūkos pēc operācijas – ārsts noteiks, cik ilgi. Tie var būt divi, trīs mēneši. Tad josta jālieto gandrīz visu dienu. Naktī to noņem, jo guļus stāvoklī jostai nav nozīmes.

    Ja ir kāda nopietna muguras saslimšana un sāpes – jostu ar mīksto stiprinājumu jeb puscieto korseti nedrīkst nēsāt ilgāk par divām stun­dām no vietas!

    Lielākie grēkāži ir tie, kas uzliek jostu un tad staigā kā salaulājušies ar to! Tas noved pie muskuļu atrofēšanās. Jo muskuļi izdomā, ka pašiem vairs nav jāstrādā, un ar laiku kļūst pavisam slinki – cilvēks bez korsetes vairs vispār nevar. Tāpēc mans ieteikums – domāt līdzi un nekrist kārdinājumā lietot jostu gandrīz visu laiku. Kad jāizdara kāds konkrēts fizisks darbs, apliec jostu, paveic darbu un tad jostu noņem!

    Ja ir nopietnas muguras problēmas, šādās reizēs jostu tiešām ir vērts uzlikt. Pie vieglām muguras problēmām – noteikti nē, lai muskuļi strādā paši!

    Vēlreiz atkārtoju: josta būs laba, ja tā ies kopā ar vingrošanu un tiks lietota tikai nepiecieša­mības brīžos.

    – ​​​​​​​Kādi būtu ieteikumi muguras sāpju novēršanai un mazināšanai ikdienā?

    – Vasarā, kad cilvēki metas dārza un piemājas darbos, būtu labi tos sadalīt. Stundu, divas ravē, tad pauze – paguli vai padari kaut ko citā pozā, pastiep muguru, un tad atkal paravē. Cilvēks nav radīts vienveidīgam darbam.

     Svarīgas nianses par muguras jostu iegādi

    • Josta jāpērk klātienē. Tas nav produkts, ko vari palūgt kādam ģimenes loceklim, lai iebrauc pa ceļam un paķer.

    • Nav ieteicams lietot vīra, sievas, mammas jostu, jo tai jāatbilst tieši taviem izmēriem. Arī tad, ja pieņemsies svarā vai strauji to zaudēsi, nāksies pirkt jaunu jostu – atbilstoši jaunajiem izmēriem. Nekad nepērc lietotu jostu!

    • Ideālo jostu izdodas atrast, uzmērot vidēji līdz 5 jostām. Sarežģītākos gadījumos jāsakopo pacietība izmēģināt pat 10 jostas.

    • Jostu vislabāk vilkt uz dabiska auduma apakšveļas. Mazāk jutīgie var arī uz kailas miesas. Zem jostas nedrīkst palikt bikšu josta un citi cieti elementi, jo tie spiedīs.

    Ir gadījumi, kad ārsti pacientam izraksta muguras jostu jeb ortozi kā tehnisko, un to var saņemt par valsts līdzekļiem.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē