• Piemiņas zīme — rēta. Kā padarīt to nemanāmu?

  Slimības
  Anija Pelūde
  Anija Pelūde
  29. jūlijs, 2020
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Sagriezi, apdedzināji, bija operācija? Kā brūci sadziedēt tā, lai pēc tam nepaliek redzama rēta? Konsultē Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Valsts Apdegumu centra vadītājs Sergejs Smirnovs, traumatologs ortopēds, arī kombustiologs – speciālists, kas ārstē termiskas traumas.

  Vispirms jāsaprot, ka daudz kas atkarīgs no bojājuma lieluma un dziļuma. Ja brūce ir maza un radusies atbilstīgi ādas iestiepuma līnijām, iespējams, rētu tikpat kā nevarēs manīt. Taču, ja tā izvietota perpen­dikulāri un kustīgā zonā un dzīstot pastāvīgi veras vaļā, pastāv lielāka iespēja iegūt ne­glītu piemiņas zīmi. Slikti dzīst plēstas brūces, plaši ķīmiski un citi apdegumi. Un – jo ilgāka būs dzīšana, jo izteiktāka rēta veidosies.

  Otrs, kas jāņem vērā: jebkuri rētaudi – gan normotrofiskie, gan hipotrofiskie, gan hipertro­fiskie, gan keloīdie – veidojas 8–12 mēnešus. Tas ir laiks, kad rētaudi formējas, un tad rētas nevajadzētu operēt. Vienīgais izņēmums, ja rētu dēļ veidojas funkcionāli traucējumi. Piemē­ram, pie mums, Apdegumu centrā, ārstējās pacients, kuram rētaudi uz plaukstas sāka vilkt atpakaļ pirkstus. Protams, ka viņu operējām ātrāk. Ir bijuši pacienti, kuriem rētaudi sāk vilkt galvu uz vienu pusi, klāt pie pleca, – jā, arī viņus operē­jām ātrāk. Bet citos gadījumos gan ne – ja cilvēks konstatē, ka viņam apdeguma vai kāda cita rēta traucē izskatam, viņu operēt varam tikai pēc gada, pusotra kopš traumas brīža.

  – Kā rētu apkopt pirms operācijas?

  – Jāveic masāžas, ārstnieciskā fizkultūra – jāvingrina rētaudu savilktā vieta – un jālieto speci­fiski preparāti, kas iedarbojas uz rētaudiem. Populārākie ir trīs: Contractubex, Dermatix un Cica Care. Abi pirmie ir geli, kas satur silikonu, bet trešais – ar silikonu piesūcināts plāksteris, kuru uzlīmē uz rētas. Pēc piecām die­nām tas būtu jānoņem, jāno­mazgā, jānoskalo un jāpielīmē atpakaļ. Tikai reāli dzīvē, kā rāda prakse, ar plāksteri diemžēl viss tik raiti nesanāk – atkārtoti pielī­mēt plāksteri neizdodas, jāņem cits, un tie ir atkal izdevumi…

  Rētu veidi var būt dažādi atkarībā no brūces un ādas bojājuma veida.

  – Cik ilgi un bieži rēta šādi jāapkopj?

  – Pilnīgi pietiks, ja kontraktu­beksu vai dermatiksu uz rētas uzsmērēsi divreiz dienā. Tad arī uztaisi tai 5–10 minūtes ilgu masāžiņu. Droši! Vēl es gribu akcentēt, ka šos trīs preparātus var izmantot pret VISĀM rētām, arī pēc laparoskopijas operācijām, traumām. Tikai tad, kad uz rētas uzklāj dermatiksu, 3– 4 minūtes pagaidi un pavēro – rētai pa virsu jāizveidojas tādai kā lakas plēvītei. Ja plēvītes nav, gels uzlikts par daudz. Nākamreiz ņem mazāk!

  – Kā atšķiras jūsu ieteiktie preparāti rētaudu apkopšanai?

  – Kāpēc dermatikss patīk plastikas ķirurgiem? Jo, pēc plastiskās operācijas uz sejas uzziežot šo preparātu, tam virsū drīkst klāt dekoratīvo kosmētiku. Kontraktubekss ir vienkāršāks preparāts, taču ārstnieciskais efekts tāds pats. Tas ir arī, kā mēdzu sacīt, tautiskāks – proti, kontrak­tubekss ir trīs četras reizes lētāks par dermatiksu, un arī par plāksteri. Divdesmit grami kontraktubeksa maksā aptuveni 11 eiro, bet 15 grami dermatiksa – 30–40 eiro. Savu­kārt plākstera trūkums, kā jau pieminēju, – tas jāmaina.

  Lai vai kā, bet kāds no šiem preparātiem būtu jālieto vismaz trīs mēnešus, ideāli – visus 8–12 mēnešus, kamēr formējas rētaudi. Plus vēl spiedošs apsējs, lai tas neļautu rētai iziet ārpus savām robe­žām. Ļoti efektīvs ir pretrētu tērps – speciāli rokai, kājai, kakla rajonam. Protams, tas maksā.

  Ārzemēs ir arī speciāli pretrētu tērpi, kuros iestrādāts silikona gels. Mums uz Apdegumu centru arī tādi bija atvesti, lai izmēģinātu. Protams, ka labi. Bet diemžēl viens būtisks trūkums – cena. Tāpēc es daudziem pacientiem saku tā: «Ja rētaudi veidojas uz tādām ķermeņa daļām, ko var aptīt, izmanto elastīgo saiti!» Arī tā rētaudus piespiedīs un neļaus tiem izplesties. Vēl kas? Šajā laikā, kad rētaudi formējas, būtiski būtu izvairīties no saules vai citu veidu ultravioletā staroju­ma un no atkārtotām ādas traumām.

  Preparāti rētaudu kopšanai vairāk palīdz ādas funkcionalitātes saglabāšanai, nevis rētas izmēru samazināšanai.

  – Vai šādā pašā veidā var samazināt vecākas rētas?

  – Tu tagad izlasīji manus padomus, arī tev ir neglīta, pusotru gadu vai vēl vecāka rēta un esi nolēmusi doties uz aptieku pēc silikona gela… Teikšu tā – vēl labi apdomā. Gels rētai netraucēs, bet jēgas ar’ no tā nekādas. Ja gribi samazināt savas rētas, tagad līdzēs tikai un vienīgi ķirurģija. «Man rēta bija divdesmit gadus, tagad pasmērēšu gelu un tā uzsūksies…» Nē, tā gan nenotiks! Nevajag pārspīlēt šo silikonpreparātu nozīmīgumu. Pat ja tos sāk lietot uzreiz, kad brūce dzīst un rētaudi tikai sāk formēties, tie paliks arī pēc kontraktubeksa un dermatiksa regulāras un akurātas lietoša­nas, vienīgi nebūs tik sāpīgi, jutīgi, velkoši – nebūs tik lieli un izplūduši.

  Jāatceras, ka sili­konu saturošie geli un plāksteri domāti tikai tam, lai mīkstinātu rētaudus, taču tos likvidēt var vienīgi ar lāzeru vai diemžēl lielākajai daļai pacientu ar skalpeli.

  Ja ir plašas rētas, tās izgriežam, atkārtoti sašujam, liekam espanderus – stiepjam ādu, pārstādām ādas lēverus. Dažreiz, lai sasniegtu vēlamo rezultātu – tievāku un mazāk pamanāmu rētu –, nepiecieša­mas vairākas operācijas.

  – Kā atšķiras rētas?

  – Normotrofiska rēta – tā ir pietiekami līdzena un gaiša, gandrīz balta, tikpat kā neizceļas uz ādas virsmas. Normāla rēta. Hipotrofiska rēta – ādas hipodermālā slāņa sabrukuma rezultāts, veidojas kā bed­rīte. Klasisks piemērs – rētas pēc vējbakām.

  Hipertrofiska rēta – sārti, cieti, pie­pacelti rētaudi, kas ir bojājuma robežās. Tās apjoms palielinās aptuveni pusgada laikā, pēc tam tā pakāpeniski, ļoti lēni var pārtapt hipotrofiskā rētā. Taču reizēm tās palielināšanās ieilgst pat 2–3 gadus. Bieži vien attīstās pēc apdegumiem, var radīt gan kosmētisku defektu, gan funkcionālus traucējumus.

  Vecas rētas var samazināt tikai ķirurģiski.

  Keloīdās rētas – rētu dzīšanas veids, kad hipertrofiskie rētaudi izplatās ārpus bojājuma robežām. Galvenie veidoša­nās iemesli ir iedzimtība, hormonālais disbalanss (piemēram, vairogdziedzera vai hipofīzes funkciju traucējumi), liels bojāto audu laukums. Keloīdu veidošanās risks pa­lielinās grūtniecības laikā, un vispār keloīdi vairāk veidojas sievietēm. Keloīdās rētas ir grūti ārstējamas. Bieži vien rētaudos injicē steroīdus, samazinot apsārtumu un nie­zēšanu. Rētu var padarīt mazāk uzkrītošu, taču pilnībā no tās atbrīvoties nevar. Keloīdi biežāk veidojas krūškaula rajonā, uz ausu ļipiņām un pleciem.

  – Kā apkopt mazākas rētas?

  – Kamēr brūci klāj krevelīte, jauna epitēlija veidošanos veicina smiltsērkšķu eļļu saturoši ārstnie­ciskie līdzekļi, Bepanthen krēms un Bioderma Cicabio krēms. Ja krevele nogājusi un rēta ir sārtāka, lielāka vai blīvāka, nekā gri­bētos, asinsvadu pastiprināto reakciju mazinās silikona plāksteri vai gels.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē