• 9 ieteikumi labai gurķu ražai

    Gurķi
    Jūlija Vilcāne
    11. jūlijs
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: badahos / Shutterstock
    Arī augi grib ēst – lai gurķu raža būtu laba, ir svarīgi tos pareizi kopt un mēslot. Apkopojam vērtīgus ieteikumus gurķu audzēšanā, kas palīdzēs izaudzēt kraukšķīgus gurķīšus un izvairīties no rūgtiem pārsteigumiem.

    Raksts no žurnāla Ievas Dārzs arhīva

    Iesaka agronome un dārzeņkopības speciāliste Guna Dūda-Kraukle.

    9 ieteikumi labai ražai

    1. Gurķiem patīk organiskās vielas, trūdi, bet ne par daudz un noteikti ne svaigi! Svaigos kūtsmēslos iestādīti gurķi visdrīzāk izskatīsies tā, it kā tiem barības vielas nebūtu dotas vispār! Trūdvielas var izmantot, lai iegūtu agrāku gurķu ražu, – izrokot dobē dziļāku vagu, tajā saliekot trūdus, kompostu, lapas, apsedzot ar biezu augsnes kārtu un tad vismaz lāpstas dziļumā sējot gurķus. Pēc tam sējumu nosedz ar agrotīklu un plēvi. Lapas un kūtsmēsli sadaloties izdala siltumu, kas gurķiem patīk! Nepatīk tiem skābas augsnes (pH 5,5 un mazāk), tāpēc svarīgi pārliecināties, ka kūdras skābums ir piemērots gurķu audzēšanai!
    2. Iestrādājot pamatmēslojumā granulētos minerālmēslus, būtiski, ka vismaz 50% no slāpekļa ir nitrātu formā. Kālijs ir nepieciešams divreiz vairāk nekā slāpeklis. Bieži kālija trūkumu novēro uz gurķu vecākajām lapām – tās ir ar dzeltenbrūniem, sausiem pleķiem. Ja trūkst kālija, izmainās gurķu garša, gurķi nebūs tik kraukšķīgi un stingri.
    3. Gurķu dzīves ilgums ir mazāks kā tomātiem, tāpēc svarīgi gurķiem iedot labu startu un sekot līdzi, vai nebirst mazie, tikko aizmetušies gurķīši. Ja tā notiek, jāreaģē! Gurķu nobiršanas iemesli ir dažādi – traucēta apputeksnēšanās – jo pārāk karsts, ūdens trūkums.
    4. Gurķiem nozīmīgs ir ūdens, it īpaši vienmērīgs ūdens nodrošinājums – tad veidojas pareizas formas gurķīši, kas nebūs rūgti. Gurķus bieži sedzot, lai nodrošinātu tiem nepieciešamo siltumu, tiem zem šī seguma var trūkt ūdens. Tāpēc var izmantot speciālas granulas no kukurūzas cietes, piemēram ZEBA, kas, laistīšanas laikā uzsūcot ūdeni, palielinās par 300–400% un augsnē un substrātā saglabā mitrumu par četras reizes ilgāk. Granulas var uzmanīgi iejaukt augsnē jau iestādītiem gurķiem, ja tas nav izdarīts pirms stādīšanas. Lauka gurķiem ļoti noder pilienveida laistīšanas sistēmas. Svarīgi, lai laistāmais ūdens nebūtu auksts – īpaši mazi gurķi var iet bojā, ja laistīšanai regulāri izmanto aukstu ūdeni. Vislabāk laistīt ar barības vielām un to darīt agrās rīta stundās. Būtiski ir nepārlaistīt un nebarot vēsā laikā – lai neveicinātu puves attīstību.
    5. Baro bieži, bet mazās devās! Tā kā gurķi aug ātri, ja laikapstākļi ir silti un pietiek mitruma, gurķi jāpiebaro ļoti bieži, intensīvas augšanas un ražošanas periodos pat 2–3 reizes nedēļā. Gurķiem siltumnīcās papildus kompleksajiem šķīstošajiem mēslojumiem dod arī kalcija nitrātu vai citu kalcija mēslojumu, jo karstos apstākļos kalcijs ir mazkustīgs un var pietrūkt – ja tā trūkst, augļi slikti aizmetas, veidojas kropli, līki.
    6. Gurķi ir atsaucīgi uz stimulatoru lietošanu (Kelpak, Omex Bio 20), tomēr jāņem vērā, ka, lietojot stimulējošas vielas, gurķiem jānodrošina pietiekams mitruma daudzums un papildu barības vielas, kā arī var gadīties, ka gurķi tad jālasa krietni biežāk, lai nepāraug! Ja gurķus regulāri piebaro, bet lapas ir dzeltenīgas, gurķi vāji attīstās, iespējams, pie vainas ciets vai dzelžains laistāmais ūdens vai kādi faktori augsnē. Tad labākā izvēle – šķidros mēslošanas līdzekļus var smidzināt caur lapām, tā efektīvi novēršot barības vielu trūkumus!
    7. Gurķus var veiksmīgi audzēt bioloģiski – iestrādā pamatmēslojumā trūdvielas, kālija sulfātu, izmanto dažādus augu uzlējumus (nātru vircu u. c.), ko gan pamatīgi atšķaida (vairāk, nekā citus augus laistot), jo gurķus ir viegli apdedzināt.
    8. Gurķiem patīk mitrs gaiss, jo tad mazāk veidojas miltrasa un tik ātri neattīstās ērces, kas ir vieni no galvenajiem gurķu pāragras bojāejas iemesliem siltumnīcās.
    9. Redzot vīstošus gurķus (gan laukā, gan siltumnīcā), ja mitruma pietiek, visticamāk, vainīga gurķu vīte – slimība. Vīstošus gurķus rauj ārā un liek ugunskurā!

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē