Kvalitatīvas bruņrupuča barības sastāvā jābūt produktiem ar augstu šķiedrvielu, kalcija un minerālvielu daudzumu. Savukārt proteīns, tauki un fosfors ir vielas, kurām jābūt mazākumā. Dārzeņi, augi, ogas un augļi ir bagātīgs nepieciešamo šķiedrvielu un minerālvielu avots, taču ne ar visiem dārza un pļavas labumiem drīkst bruņrupuci cienāt – daļa no tiem rāpulim ir pat kaitīgi. Bruņrupuča vēlamā diēta var niansēs atšķirties atkarībā no rāpuļa šķirnes.
Pirms veido mīluļa ēdienkarti, painteresējies, kur viņš dzīvotu un ko ēstu, ja dzīvotu savvaļā.
Atceries, ka bruņrupucim nevajag mēģināt iebarot neko, kas viņam nav pieejams savvaļā, tādēļ ar kritisku aci kārtīgi izpēti arī zoopreču veikalā nopērkamo barību, vai tieši tavam rāpulim tā ir piemērota.
Citi lasa
Tik svarīgā daudzveidība
Svarīgs mājas bruņrupuča barošanas nosacījums ir daudzveidība. Rāpuļa ēdienkarte nedrīkst kļūt vienveidīga, tā jāmaina un jāatsvaidzina, cik vien bieži iespējams. Savvaļā dažas bruņrupuču šķirnes mielojas pat ar vairāk nekā 200 sugu augiem, arī pārējie sugas pārstāvji ēd teju visu, kas gadās ceļā viņu ierastajā teritorijā. Ieviešot ēdienkartē daudzveidību, rāpulis no dažādajiem produktiem noteikti saņems sev vajadzīgās vielas – ja to nebūs vienā, noteikti būs citā.
Daudzveidība palīdz izvairīties arī no kādas vielas uzņemšanas pārāk lielā daudzumā. Pat ja gadījies apēst kaut ko ne tik labu, nākamajā reizē bruņrupucis saņems ko citu. Arī Latvijas vasaras nāk talkā ar gardiem un augstvērtīgiem piedāvājumiem, ko būtu grēks neizmantot. Patiesībā vasarā visu nepieciešamo bruņrupuča diētai var izaudzēt piemājas dārziņā.
Ja ir laiks eksperimentiem, var iesēt vairākus augus, palaist bruņrupuci un pavērot, ko no piedāvājuma mīlulis ēd visvairāk.
Nākamajā vasarā var pacensties vairāk audzēt tieši to, kas rāpulim garšo.
Atceries, ka ar augļiem bruņrupučiem ir īpašas attiecības. Vidusjūras bruņrupucis augļus nespēj kārtīgi sagremot, tāpēc tie izraisa kuņģa problēmas, caureju un pat zarnu parazītus. Daži rāpuļu saimnieki uzskata, ka, retu reizi iedodot mazu augļa gabaliņu, nekāds kaitējums netiks nodarīts, savukārt citi drošības labad iesaka no augļiem izvairīties pavisam. Tropu bruņrupuči ir pavisam kas cits. Savvaļā šie rāpuļi uzturas vietās, kur gatavie augļi nokrituši uz zemes – tātad ir viņu dabiskās ēdienkartes sastāvdaļa.
Bruņurupuča ēdienkartē iekļaujamais:
- Augi
Āboliņš, ceļmallapa, virši, sētas dadzis, cigoriņi, baltā nātre, rapši, meža dipsaks. - Ziedi
Pienenes ziedi un lapas, rožu ziedlapiņas, neaizmirstule, fuksija, lauvmutīte, krese, atraitnīte, petūnija, ģerānija, vijolītes ziedi un lapas, bergamote, dālija, naktssvece, kāršu roze, malva, petūnijas ziedi un lapas. - Dārzeņi
Kāposti, Briseles kāposti, salātu lapas, burkāni, ziedkāposti, spināti, gurķi, virziņkāposti, pastinaki, fenhelis, kabači, frisē salāti, romiešu salāti, ķirbis, tomāti, kartupeļi. - Ogas
Ērkšķogas, upenes, zemenes, avenes un šo ogu lapas. - Augļi
Āboli, persiki, vīnogas, melones, plūmes, bumbieri, aprikozes.
Kā šos produktus servēt?
Ņem sauju ar izvēlētajiem gardumiem (mazgāt nav nepieciešams, galvenais, lai tie auguši zināmā un tīrā vietā, nevis savākti šosejas malā) un ar nazi smalki sakapā. Ja ērtāk, var izmantot arī blenderi. Uzmanies no pārbarošanas! Lielāko daļu bruņrupuču šķirņu nevajag barot biežāk kā piecas sešas reizes nedēļā, taču nekad vairākas reizes dienā.
Ņem vērā!
Bruņrupucim kaitīgi:
- lupīnas,
- narcises,
- hortenzijas,
- maijpuķītes,
- uzpirkstītes,
- rododendri,
- rabarberi,
- krokusi,
- peonijas,
- kurpītes,
- baklažāni,
- avokado,
- čili pipari,
- lobēlijas,
- asinszāle.