• Izvaroti, sisti, spīdzināti ar elektrisko strāvu. Atbrīvotie ukraiņu gūstekņi atklāj krievu zvērības

  Krievijas agresija
  Estere Jansone
  30. maijs
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Pērn ANO drošības padomei tika ziņots par 85 seksuālās vardarbības gadījumiem Ukrainā, kurus okupētajās teritorijās paveikuši krievu karavīri. Cietuši 52 vīrieši, 31 sieviete, viena meitene un viens mazs zēns. Daudzi gadījumi vēl nav izstāstīti, bet vairāki upuri savus pārdzīvojumus vairs nevar izstāstīt…

  Kara laikā Ukrainā okupētajās teritorijās izplatīts spīdzināšanas paņēmiens ir seksuālā vardarbība, un Ukrainas varas iestādes visiem zināmajiem gadījumiem saskata līdzības, kas nepārprotami liecinot, ka šādas spīdzināšanas metodes ir «pavēle no augšas». To nupat atspoguļojis ietekmīgais medijs CNN. Ukrainas prokurore Anna Sosonska atklāj, ka ir dokumentēti vairāki seksuālās vardarbības gadījumi, tostarp, piespiedu atkailināšanās, dzimumorgānu kropļošana, izvarošana. «Īpaši bieži krievu karaspēks izmanto elektrisko strāvu, ar kuru tiek traumēti dzimumorgāni – šī spīdzināšanas metode viņiem ir topā,» CNN teic Sosonska.  Kopumā kopš Krievijas-Ukrainas kara sākuma reģistrēti 293 seksuālās vardarbības gadījumi, kurus paveikuši Krievijas karavīri. Tiesa, īsto skaitu ir ļoti grūti noteikt, jo daudzi upuri jau ir miruši, bet daudzi izdzīvojušie nevēlas par to runāt.

  Lai parādītu pasaulei, kas pateisībā notiek ar ukraiņu kara gūstekņiem, CNN iztaujāja četrus vīriešus, kas nāk no Krievijas okupētajām teritorijām – Krimas, Hersonas, Zaporižjas un Doņeckas.

  Spīdzināšana ar elektrisko strāvu

  39 gadus vecais ukrainis Romāns Šapovaļenko stāsta, ka 2022. gada 25. augustā, Ukrainas neatkarības dienā, pie viņa mājās Hersonā ielauzušies trīs bruņoti vīri maskās no Krievijas Federālā drošības dienesta. Viņi esot pārmeklējuši Romāna māju krustu šķērsu, cerot atrast pierādījumus, kas kalpotu par iemeslu arestam. Un atrada. Romāns īsziņā krievu karavīrus bija nodēvējis par orkiem, un ar to pietika, lai vīrieti arestētu. Četras dienas Romānu sita, spīdzināja ar elektrisko strāvu, draudēja izvarot ar stikla pudeli vai steku. Vēlāk vīrieti atbrīvoja.

  Divas reizes veda nošaut

  29 gadus vecais izlūks Romāns Čerņenko šādas mocības cietis septiņus mēnešus. Viņu krievu kareivji sagūstīja Mariupolē un aizveda uz Doņeckas austrumiem. Trīs reizes dienā viņu spīdzināja ar īpašu nežēlību. Krievi šim nolūkam esot izmantojuši elektrības vadus no militārā telefona. «Ar katru reizi strāvas trieciens tika pastiprināts, līdz sagūstītais izstāsta viņiem vajadzīgo informāciju,» atceras vīrietis. Viņš uzskata, ka šos spīdzināšanas paņēmienus ieviesis Krievijas Federālais soda izpildes dienests, kas ir daļa no Krievijas Federālā drošības dienesta. «Viņi smējās, kad mani mocīja…

  Teica, ka manu māti šobrīd izvaro čečeni.

  Divas reizes mani veda nošaut un draudēja izvarot,» CNN atklāj Romāns.  Ukrainas izlūkdienests ir atklājis, ka pret ukraiņu tautu vērstās spīdzināšanas okupētajās teritorijās veicinot Krievijas Nacionālā gvarde, kas esot tiešā pakļautībā valsts prezidentam.

  Izvaro citu gūstekņu acu priekšā

  Andrijs, kura vārds drošības iemeslu dēļ ir mainīts, vēl aizvien spilgti atceras kliedzienus un sāpju vaidus, kurus regulāri dzirdējis aiz sienas, esot gūstā pusotru gadu. «Mūs turēja kādas biroja ēkas pagrabā. Tā bija maza telpa bez mēbelēm. Gulējām uz kartona un nokārtojāmies spainī,» atminas Andrijs. Īpaši viņam atmiņā palicis kāds šausminošs gadījums: «Es nezinu, kas bija šis vīrietis, un kas ar viņu notika tālāk…

  Viņu izvilka koridorā un izvaroja ar steku, lai citi ieslodzītie to redzētu un dzirdētu.»

  Andrijs teic, ka draudi izvarot gūstekņus un ģenitāliju apstrādāšana ar elektrošoku bijusi norma. «Viņi to izbaudīja. Viņi tā izklaidējās,» saka cietušais.

  Galvenais – pazemot

  Ceturtais intervējamais ir Oleksijs, 39 gadus vecs jūrnieks no Hersonas. Viņš kopā ar citiem brīvprātīgajiem bija Ukrainas neatkarības dienā izkarinājis valsts karogus, bet iepriekš palīdzējis evakuēties civiliedzīvotājiem no teritorijas, kas tika okupēta. Nodevis informāciju ukraiņu karaspēkam par krievu karavīru atrašanās vietām, izdalījis informācijas lapiņas, licis pilsētā karodziņus un līmējis plakātus. Par to krievu karavīri pret Oleksiju izturējās īpaši nežēlīgi.

  Viņa mājās ieradās četri karavīri un četri vīri civilajā apģērbā. Visu sejas sedza maskas. Oleksiju aizveda uz vietējo policijas iecirkni, kur viņu dauzīja un spīdzināja ar elektrošoku.

  «Viņi teica: «Mēs tevi tagad sterilizēsim,»

  un raidīja strāvu uz ģenitālijām,» atceras Oleksijs. «Viņi gribēja mani pazemot. Tas bija acīmredzami. Kas ir jādara, lai nodarītu vislielākās sāpes vīrietim? Jānodara sāpes viņa sievai un ģenitālijām,» turpina viņš. Oleksijs atklāj, ka no vairākiem desmitiem vīriešu, ar kuriem kopā tika turēts gūstā, puse tika pakļauti šāda veida seksuālai vardarbībai.

  Tiesa būs

  Ukraina ir gatava ilgam un grūtam tiesas procesam, lai sauktu pie atbildības vainīgos, vienlaikus aizsargājot viņu upurus. Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā, vietējo varasiestāžu darbinieki ir izgājuši īpašu apmācības kursu, lai spētu pēc iespējas labāk un saudzīgāk komunicēt ar upuriem un sniegt tiem nepieciešamo atbalstu.

  Izvarošanu un seksuālu vardarbību aizliedz Ženēvas konvencijas — starptautisko likumu kopums, kas regulē bruņotu konfliktu norisi. Seksuālu vardarbību traktē kā kara noziegumu. Seksuāla pazemošana saskaņā ar starptautiskajām tiesībām tiek uzskatīta par spīdzināšanas veidu, bet pēc Starptautiskās Krimināltiesas (SKT) Romas statūtiem sistemātiska izvarošana un seksuāla vardarbība tiek uzskatīta par noziegumu pret cilvēci.

  Saskaņā ar Ukrainas prokuroru teikto, visi pieejamie pierādījumi liecina, ka seksuāla vardarbība, īpaši elektriskās strāvas izmantošana, lai radītu neciešamas sāpes intīmajās zonās, ir apzināti ieviesta ukraiņu sodīšanas taktika.

   

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē