• Šā gada vasarā laboti vairāk nekā 100 karstuma rekordi

  Sabiedrība
  Līga Stirna
  Līga Stirna
  23. jūlijs, 2021
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Pixabay
  Līdz šim 2021. gada vasarā pārspēti jau vairāk nekā 100 maksimālās gaisa temperatūras rekordi, kā arī novērots lielākais dienu skaits, kad diennakts vidējā gaisa temperatūra Latvijā bija virs 90. procentiles, informē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC).

  Pēc vēsā un lietainā maija, jūnijā gaisa temperatūra paaugstinājās virs normas, un jūnija otrajā pusē Latvijā sākās karstuma vilnis, kura rezultātā šī gada jūnijs bija siltākais meteoroloģisko novērojumu vēsturē (kopš 1924. gada), vidējai gaisa temperatūrai esot 4,1 °C virs mēneša normas (1981. – 2010. gada norma).

  Vasaras pirmajā mēnesī tika pārspēti 82 diennakts maksimālās gaisa temperatūras rekordi, tostarp četri no tiem bija Latvijas diennakts maksimālās gaisa temperatūras rekordi.

  Arī jūlija 1. un 2. dekādē karstums turpinājās. Jūlija pirmā dekāde bija par 5,9 °C siltāka, bet jūlija otrā dekāde – par 5,1 °C siltāka nekā dekādes norma, un līdz šim šī gada otrajā vasaras mēnesī jau pārspēti 47 maksimālās gaisa temperatūras rekordi. 

  Šī gada vasaras pirmajos divos mēnešos ievērojami liels ir arī to dienu skaits, kad maksimālā gaisa temperatūra meteoroloģisko novērojumu stacijās pārsniedza +27 °C. No 1991. gada līdz 2020. gadam vidējais dienu skaits laika posmā no 1. jūnija līdz 20. jūlijam ar maksimālo gaisa temperatūru virs +27 °C bija no 1 dienas Kolkā līdz 7 dienām Bauskā un Daugavpilī.

  Laika posmā no 1. jūnija līdz 20. jūlijam šādu dienu skaits, kurās maksimālā gaisa temperatūra bija virs +27 °C, ir vairāk nekā ierasts – no 8 šādām dienām Kolkā līdz pat 25 dienām Daugavpilī.

  Šajā vasarā, kaut arī ne visā Latvijā, esam pieredzējuši vairākas tropiskās naktis, jeb diennaktis, kad minimālā gaisa temperatūra bija virs +20 °C.

  Līdz jūlija 2. dekādes beigām visvairāk tropiskās naktis novērotas Rīgā – 18, kas ir arī jauns rekords ne vien Rīgai, bet arī Latvijai.

  Līdz šim visvairāk tropiskās naktis tika pieredzētas 2010. un 2018. gadā, kad diennakts minimālā gaisa temperatūra bija virs +20 °C atzīmes 14 diennaktīs. Citviet Latvijā šajā laika posmā bijušas no 1 līdz 8 tropiskajām naktīm, un jauns tropisko nakšu skaita rekords ir sasniegts ne vien Rīgā, bet arī Skultē (8 naktis) un Mērsragā (7 naktis), kā arī vēl 5 meteoroloģisko novērojumu stacijās ir atkārtoti tropisko nakšu rekordi, savukārt Daugavpilī, Gulbenē un Zosēnos tropiskās naktis šogad nav vēl fiksētas.

  Kopš 1. jūnija līdz pat jūlija 2. dekādes beigām ik dienu vidējā gaisa temperatūra pārsniedza klimatisko standarta normu (1981. – 2010. gads). Tāpat, aplūkojot laika posmu no 1961. līdz 2021. gadam, šovasar (līdz 20. jūlijam) novērots lielākais dienu skaits, kurās diennakts vidējā gaisa temperatūra Latvijā bija virs 90. procentiles – 29 dienas. Tas pārsniedz līdzšinējo rekordistu – 2010. gadu, kad kalendārajā vasarā bija 28 dienas, kurās vidējā gaisa temperatūra bija virs 90. procentiles (90. procentile – aprēķināta vērtība, izmantojot vidējās gaisa temperatūras datus no 1981. līdz 2010. gadam. Attiecīgi 90% gadījumos noteiktajā dienā laika posmā no 1981. līdz 2010. gadam vidējā gaisa temperatūra ir bijusi zem šīs vērtības.).

  2018. gada kalendārajā vasarā sasniedzām rekordu un novērojām 16 secīgu dienu periodu, kurā diennakts vidējā gaisa temperatūra bija virs 90. procentiles. Šajā vasarā līdz šim esam pieredzējuši 15 secīgas šādas dienas. 

  Kaut gan šīs nedēļas pirmajā pusē ilgstošais karstums ir atkāpies, nedēļas nogalē un nākamajā nedēļā atkal sagaidīsim gaisa temperatūras paaugstināšanos un, iespējams, arī jaunu rekordu pārspēšanu. 

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē