• Šobrīd

  weather img

  Rīga +6°C Daļēji apmācies, Z vējš, 1.03 m/s

  UZVARI CĪŅĀ AR BLAUGZNĀM

  Āfrikas cūku mēris atklāts mājas cūkām Silmalas pagastā

  Āfrikas cūku mēris
  Ziņu aģentūra LETA
  12. augusts
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Pexels
  Latvijā konstatēts šonedēļ jau otrais Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojums mājas cūkām Rēzeknes novada Silmalas pagastā, aģentūru LETA informēja Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD).

  PVD saimniecībā šobrīd veic slimības apkarošanas un ierobežošanas pasākumus. Lai likvidētu uzliesmojuma perēkli un nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos, visas saimniecībā esošās desmit cūkas tiks likvidētas.

  PVD atkārtoti aicina nekādā gadījumā neizbarot cūkām zaļbarību un nelietot pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki. Tāpat rūpīgi jāievēro arī citi biodrošības pasākumi.

  Tāpat PVD atgādina, ka lielākais drauds mājas cūku novietnēm ir meža cūkas. Tām raksturīgā straujā populācijas atjaunošanās un ĀCM vīrusa izturība dabā veicina infekcijas izplatību jaunos meža cūku baros, kas kļūst par vīrusa rezervuāru dabā.

  Ja inficētas meža cūkas ir paviesojušās pļavā vai kartupeļu laukā, no kuriem iegūta barība cūkām, slimība neizbēgami tiks ievazāta saimniecībā. Tas nozīmē pilnīgi visu saimniecībā esošo cūku nāvi.

  Ap ĀCM skarto Silmalas pagasta saimniecību noteikta karantīnas zona – trīs kilometru rādiusā aizsardzības zona, bet desmit kilometru rādiusā uzraudzības zona. 

  Šajā teritorijā esošajās novietnēs PVD pastiprināti pārbaudīs cūku veselības stāvokli un biodrošības prasību ievērošanu. Cūku novietnēm, kas atrodas karantīnas zonā, aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus aizsardzības un uzraudzības zonām.

  Šādas zonas ir noteiktas arī ap ĀCM skarto saimniecību Balvu novada Kubulu pagastā, kur slimība tika konstatēta vakar.

  Jau vēstīts, ka šogad pirmais ĀCM gadījums mājas cūkām tika konstatēts 8.jūlijā Kuldīgas novada Rudbāržu pagastā. Lai likvidētu uzliesmojuma perēkli un nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos, visas novietnē esošās vairāk nekā 1400 cūkas ir likvidētas.

  Šogad ĀCM konstatēts 685 meža cūkām 26 Latvijas novados.

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.
   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+