Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam nākamajam gadam!
ABONĒT!
  • Vai pēc bērna kopšanas atvaļinājuma var saņemt bezdarbnieka pabalstu?

    Atgriešanās darbā
    Sindija Meluškāne
    Sindija Meluškāne
    26. jūlijs, 2018
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Vai tad, ja jaunā māmiņa pēc bērna kopšanas atvaļinājuma nolemj aiziet no darba, viņai pienākas bezdarbnieka pabalsts? Atbild Aija Zīrāka, VSAA Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte.

    Situācija: Meitiņai ir gads un divi mēneši, tāpēc pamazām jāsāk domāt par atgriešanos darbā. Diemžēl bērnudārzā meita varēs tikt tikai pēc divu gadu vecuma, taču darbā man jāatgriežas, kad viņai ir gads un septiņi mēneši. Labprāt šos piecus mēnešus nemeklētu viņai aukli, bet paliktu mājās ar bērnu pati, tāpēc esmu apsvērusi iespēju iet prom no darba, taču jautājums, kas mani uztrauc: vai pēc bērnu kopšanas atvaļinājuma var saņemt bezdarbnieku pabalstu? Cik zinu, sociālās iemaksas netiek maksātas no visas pabalsta summas, bet tikai no 142 eiro. Vai tas nozīmē, ka arī bezdarbnieka pabalsts būs ļoti niecīgs?

    Cik liels būs bezdarbnieka pabalsts?

    Kā skaidro Aija Zīrāka, arī laikā, kad māmiņa atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā un saņem vecāku un bērna kopšanas pabalstu, viņa tiek apdrošināta bezdarba gadījumam un obligātās iemaksas 142,29 eiro apmērā par viņu veic valsts. Parasti bezdarbnieka pabalstam vidējo apdrošināšanas iemaksu algu aprēķina no pabalsta pieprasītāja iemaksu algas par 12 mēnešu periodu, šo periodu beidzot divus kalendāra mēnešus pirms mēneša, kurā iegūts bezdarbnieka statuss. Taču, ja 12 mēnešu periodā, par kuru aprēķināma vidējā apdrošināšanas iemaksu alga, māmiņa būs atradusies bērna kopšanas atvaļinājumā vai grūtniecības un dzemdību atvaļinājumā, tad vidējo apdrošināšanas iemaksu algu aprēķinās par iepriekšējiem 12 mēnešiem pirms attiecīgā perioda, atkāpjoties līdz darba devēja pēdējai reģistrētajai iemaksu algai.

    Tātad šādos gadījumos vidējo apdrošināšanas iemaksu algu aprēķinās no tiem ienākumiem, kurus sieviete guva, strādājot pirms grūtniecības un bērna kopšanas atvaļinājumiem. Un valsts veiktās iemaksas (142,29 eiro) netiek izmantotas pabalsta apmēra noteikšanā, bet gan tikai tiesību noteikšanā uz bezdarbnieka pabalstu.

     

    Vai bezdarbnieka pabalstu var saņemt arī mamma, kas nav strādājusi?

    Laika periods, kad persona kopusi bērnu līdz pusotra gada vecumam un saņēmusi bērna kopšanas pabalstu, veido apdrošināšanas stāžu (darbam pielīdzināto periodu). Savukārt tiesības uz bezdarbnieka pabalstu ir bezdarbniekam, kuram apdrošināšanas stāžs ir ne mazāks par vienu gadu, ja par viņu Latvijas Republikā ir veiktas vai bija jāveic obligātās iemaksas bezdarba gadījumam ne mazāk kā 9 mēnešus pēdējo 12 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas. Tātad, ja jaunā māmiņa, kura nekad iepriekš nav strādājusi (nav bijusi darba ņēmēja vai pašnodarbinātā), ir kopusi savu bērnu un saņēmusi bērna kopšanas pabalstu un tad, kad bērnam ir, piemēram, 10 mēneši, iegūst bezdarbnieka statusu un pieprasa bezdarbnieka pabalstu – šādā situācijā tiesību uz to nebūs, jo, lai arī valsts obligātās iemaksas bezdarba apdrošināšanai būs veiktas vismaz 9 mēnešus, kopējais darba stāžs ir nepietiekams – tikai 10 mēneši, t.i., mazāk kā 1 gads.

    Savukārt, ja mamma bezdarbnieku pabalstam piesakās, kad mazulim jau ir pāri gadam, un obligātās iemaksas par viņu veiktas vismaz 12 mēnešus, viņa var pretendēt arī uz bezdarbnieka pabalstu.

    Nestrādājošām māmiņām, kuras kopušas bērniņu un saņēmušas bērna kopšanas pabalstu (iespējams, arī vecāku pabalstu, ja darba tiesiskās attiecības pārtrauktas, piemēram, vecāku pabalsta saņemšanas sākuma posmā), bezdarbnieka pabalstu nosaka 60 procentu apmērā no bezdarbnieka pabalsta pieprasīšanas dienā spēkā esošā valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta divkārša apmēra. Šobrīd 60% (2 × 64,03 eiro) – 76,84 eiro par pirmajiem trijiem mēnešiem. Pēc tam bezdarbnieka pabalsta apmērs samazinās: par nākamajiem trim mēnešiem tas ir 75% no piešķirtā pabalsta apmēra, par beidzamajiem trim mēnešiem – 50% no piešķirtā pabalsta apmēra. Savukārt, ja noteiktajā vidējās apdrošināšanas iemaksu algas aprēķināšanas perioda daļā māmiņa būs strādājusi, bet daļā atradusies minētajos atvaļinājumos, tad vidējā alga tiks noteikta no algotā darbā gūtajiem ienākumiem, izslēdzot grūtniecības, dzemdību un bērna kopšanas atvaļinājuma periodus.

    Vai var saņemt divus pabalstus vienlaikus?

    Pēc likuma nedrīkst vienlaikus saņemt vecāku pabalstu un bezdarbnieka pabalstu. Tātad, ja darba tiesiskās attiecības tiek pārtrauktas laikā, kad vēl tiek saņemts vecāku pabalsts, ir iespējams izvēlēties – saņemt bezdarbnieka pabalstu uzreiz pēc darba tiesisko attiecību pārtraukšanas (tādā gadījumā tiks pārtraukta vecāku pabalsta izmaksa) vai arī turpināt saņemt vecāku pabalstu līdz izvēlētajam bērna kopšanas termiņam, uz kādu ir piešķirts vecāku pabalsts (līdz bērna 1 gada vai pusotra gada vecumam), un pēc tam pieprasīt bezdarbnieka pabalstu, ko, kā jau minēts, aprēķina no ienākumiem, kas gūti līdz grūtniecības un bērnu kopšanas atvaļinājumiem.  

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē